loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 307 شنبه 27 آبان 1396

 

ساعت 8 و 00 دقیقه:

بورس تهران همچنان کم رمق و کم حجم پیگیری میشود. شاخص کل بورس تهران وارد کانال 88000 واحدی شده است و فقط 1500 واحد تا سقف تاریخی خود فاصله دارد. یعنی در نزدیکی مهمترین مقاومت قرار دارد و بعید به نظر میرسد که بدون تحولی بنیادی در وضعیت بازار بتواند از این مقاومت عبور کند. البته اگرچه شاخص کل تقریبا افت 4 ساله خود را جبران کرده، ولی اکثر سهام بازار، هنوز در قیمت های بسیار پایین تری از 4 سال قبل قرار دارند و طبیعی است که با این وجود، هنوز اکثریت فعالان بازار در زیان باشند! متاسفانه دستکاری شاخص کل که گویی به یکی از وظایف و ارکان سازمان بورس تبدیل شده و بخشی ویژه در سازمان برای آن ایجاد و تدارک شده است، باعث شده تا علیرغم رشد شاخص کل، هنوز زیان ها جبران نشود. در بازارهای جهانی، دیشب در ساعات پایانی با افزایش نسبی تقاضا روبرو بودیم که به تبع آن، کمی قیمت ها افزاش پیدا کرد. قیمت نفت دوباره به 62 دلار رسید و قیمت فلز مس و سرب و روی نیز رشد حدود 40 تا 50 دلار را تجربه کردند که البته با توجه به افت قیمت در روزهای قبل، هنوز با سقف های خود فاصله دارند. بورس تهران امروز نیز به دلیل قرار گرفتن در بین چند روز تعطیلی، وضعیت کسل کننده و کم حجمی را امروز تجربه خواهد کرد. 

 

لایو بورس بازديد : 665 چهارشنبه 24 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

همانطور که انتظار میرفت، با کاهش تنش های منطقه ای، بورس تهران نیز از جو هیجانی منفی شدید خارج شد و روز گذشته شاخص کل بورس تهران با رشد 117 واحدی، در آستانه ورود به کانال 88000 واحدی قرار گرفت. در همین راستا، قیمت جهانی نفت نیز دیشب با افت قیمتی روبرو شد و دوباره به کانال 61 دلار رسید. همچنین در پی انتشار آمار اقتصادی چین، شاهد افت قیمت ها در بخش فلزات اساسی نیز هستیم. قیمت هر تن مس به حدود 6700 دلار رسیده و قیمت فلز روی نیز که مدت های در محدوده 2200 دلار تثبیت شده بود، دیشب به زیر 3150 دلار در هر تن رسید. در بازارهای داخلی نیز قیمت دلار آزاد تقریبا بالای 4100 تومان تثبیت شده و به سمت هدف 4500 دلار (تا اواسط بهمن ماه) در حرکت است و بعد از آن، قیمت دلار نیز به تعادل خواهد رسید و انتظار میرود در محدوده 4200 تا 4300 آرام بگیرد. اگرچه دیروز ارزش معاملات کمی بهتر از وایل هفته بود، اما همچنان بورس تهران از کمبود نقدینگی رنج میبرد. توضیح جدیدی برای ارائه وجود ندارد و موارد مهم در همین بخش و در روزهای قبل بیان شده است که دوستان میتوانند در صورت لزوم، مجددا آنها را مرور کنند. برای بازار امروز نیز انتظار بازاری متعادل داریم. اما به دلیل افت قیمت ها در بازارهای جهانی، نمادهای وابسته به این قیمت ها در گروه پالایشگاهی و فلزات اساسی، روز پر عرضه ای را نسبت به روز گذشته تجربه خواهند کرد و شاخص کل نیز در صورتیکه با بلوک های معروف!! دستکاری نشود، یکروز منفی را برای بورس تهران ثبت خواهد کرد! 

 

لایو بورس بازديد : 1147 سه شنبه 23 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

همانطور که انتظار میرفت، بورس تهران دیروز به تعادل رسید و اگرچه هنوز حجم معاملات بسیار اندک است، اما خبری از عرضه های سنگین و هیجانی در بازار نبود. در نتیجه معاملات دیروز، شاخص کل بورس تهران نیز رشد 87 واحدی را ثبت کرد و شاخص هم وزن نیز همسو با شاخص کل بود که نشانه تعادل در کلیت بازار بود. در بازارهای جهانی، قیمت نفت کمی کاهش پیدا کرده که میتواند نشانه ای از کاهش خطر جنگ جدید در خاورمیانه باشد! قیمت جهانی نفت به کانال 62 دلاری رسیده است. هفته قبل قیمت نفت به 65 دلار نیز رسیده بود و این افت بیش از 2 دلاری برای نفت، حداقل میتواند بیانگر آرامش نسبی در منطقه باشد! اما در عوض قیمت دلار در ایران طی 2 روز گذشته در حال افزایش است. البته علت این افزایش و میزان این افزایش را در روزهای قبل بیان کرده بودیم. پس حداقل این موضوع، برای دوستان لایوبورسی نباید شوکه کننده باشد و همه میدانیم که این افزایش قیمت دلار، آهسته و پیوسته تا اواسط بهمن ماه ادامه پیدا خواهد کرد و بعد از آن شاهد افتی نسبی در قیمت دلار خواهیم بود. ابهامات زیادی در بازار برای فعالان بازار وجود دارد و البته تعداد زیادی از نمادها هنوز متوقف هستند و نقدینگی زیادی هنوز بلوکه شده که همه و همه باعث ادامه این رخوت و رکود در بازار بورس تهران شده است. شاید برخی از ابهامات با لایحه بودجه ای که اواسط آذرماه توسط دولت به مجلس ارائه خواهد شد، مرتفع شود! شاید نمادهای متوقف شده تا یکماه آینده بازگشایی شوند! شاید قانون جدید توقف و بازگشایی نمادها تا یکماه آینده، اجرایی شود! با عملی شدن این شایدها، بورس تهران شاید! بتواند دوباره رنگ رونق را به خود ببیند! البته که اینها همه علت های رکود 4 ساله بورس تهران نیست. اما برای حرکتی جدید تا پایان سال، اجرایی شدن همین موارد نیز کفایت میکند!

 

لایو بورس بازديد : 1733 دوشنبه 22 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

در ادامه جو منفی حاکم بر بازار در اثر اتفاقات سیاسی منطقه ای، دیروز نیز شاخص کل بورس تهران افت 50 واحدی را تجربه کرد. در صورتیکه تنش ها در همین حد باقی بماند، انتظار میرود فعالان بازار بورس تهران، کم کم از امروز راه منطقی را پیش بگیرند و شاهد تعادل نسبی در بازار باشیم. بازارهای جهانی نیز بازگشایی شده و تعادل نسبی در این بازارها برقرار است. شرایط کلی با روزهای قبل تفاوتی نکرده و فقط انتظار میرود کمی منطق به بازار اضافه شود و بازار از امروز به تعادل نسبی برسد. قیمت جهانی نفت نیز در محدوده 63 دلار است که نشان از آرامش نسبی سیاسی در منطقه دارد! از مهمترین اخبار این روزهای بازار سرمایه، انتظار برای اجرای قانون جدید بازگشایی نمادهای متوقف در بورس تهران است که گفته میشود تا یکماه آینده توسط سازمان بورس اجرایی خواهد شد. قانونی که با اجرای آن، کمک زیادی به نقد شوندگی بازار میکند. اگرچه این قانون عطف به ما سبق نمیشود، اما طبق گفته مدیران سازمان، قرار است تا زمان اجرایی شدن این قانون، وضعیت نمادهای متوقف بازار نیز مشخص شود!

 

لایو بورس بازديد : 2280 یکشنبه 21 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

در پی افزایش تنش های سیاسی در خاورمیانه و مخصوصا تحولات لبنان، فعالان بازار بورس تهران احتیاط بیشتری را در دستور کار خود قرار داده اند به گونه ای که در معاملات روز گذشته، ارزش معاملات خرد، حتی به 90 میلیارد تومان هم نرسید! این میزان کاهش ارزش معاملات، بسیار معنی دار است! در همین راستا شاخص کل بورس تهران نیز دیروز افت 102 واحدی را ثبت کرد. امروز نیز انتظار میرود همان روند کسل کننده و منفی دیروز ادمه داشته باشد. بازارهای جهانی نیز امروز تعطیل است و همین موضوع، باعث انفعال بیشتر فعالان بازار امروز خواهد بود. افراد ریسک پذیر، میتوانند کم کم خریدهای خود را با دید میان مدت در سهامی که ریسک سیاسی کمتری دارند، تکمیل کنند. اما افرادی که ریسک پذیر کمتری دارند، همچنان میتوانند تا مشخص شدن جریان های سیاسی، صبر کنند. بورس تهران حداقل تا یک یا 2 ماه آینده، همین شرایط کم رمق و البته نوسانی را دنبال خواهد کرد. پس در این مدت، بیشتر افراد نوسانگیر در بازار فعال خواهند بود!

 

لایو بورس بازديد : 2350 شنبه 20 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

با افزایش تنش های سیاسی در منطقه خاورمیانه، چند روزی است که شاهد افت ارزش معاملات روزانه در بازار بورس تهران هستیم. شاخص کل بورس تهران نیز در این چند روزه، اگرچه رنگ سبز خود را حفظ کرده، اما در حقیقت، حرکت رو به جلویی هم نداشته و روز چهارشنبه نیز فقط 14 واحد مثبت را برای خود ثبت کرد که بسیار ناچیز است. در بازارهای جهانی نیز همزمان با تنش ها در خاور میانه، شاهد نوسانات قیمتی شدید در برخی کالاها مخصوصا قیمت نفت هستیم. قیمت جهانی نفت در حالیکه خود را به 65 دلار رسانده بود، در نهایت شب گذشته کار خود را با 63 دلار به پایان رسانید تا بگوید اتفاقات منطقه ای، شاید زیاد هم جدی نباشد!! همچنین در بخش فلزات اساسی، در طول 2 روز گشته شاهد افت قیمت مس بودیم به طوری که قیمت این فلز مهم، به زیر 6800 دلار در هر تن رسید. البته قیمت فلز روی در این مدت، افت قیمت را تجربه نکرد و همچنان در همان سطح مقاومتی 3200 دلار قرار دارد. در بازارهای داخلی نیز دلار همچنان خود را در زیر 4100 تومان حفظ کرده است. موج بعدی افزایش قیمت دلار شاید از ماه آینده و با نزدیک شدن به سال جدید میلادی آغاز شود که میتواند قیمت دلار را تا بالای 4200 تومان نیز افزایش دهد! اما در بورس تهران، فعالان بازار دوباره گارد احتیاطی به خود گرفته اند. رهبری این روزهای بازار را گروه خودروسازی بر عهده دارد. در این بین، نماد خودرو به دلیل احتمال مجوز جدید معافیت مالیاتی برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، چند روزی است که مورد توجه بازار قرار گرفته است و رهبری گروه خود را بر عهده دارد. حدود یکماه دیگر، بودجه سال 97 از سوی دولت به مجلس ارائه خواهد شد که روند بعدی بازار را در محتوی این لایحه باید جستجو کرد. تعیین قیمت ارز در بودجه و میزان تخصیصی بودجه عمرانی، مهمترین مواردی هستند که میتواند مسیر بعدی بورس تهران را مشخص کند!

 

لایو بورس بازديد : 2447 چهارشنبه 17 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

دیروز دوباره در بورس تهران شاهد حرکت معکوس شاخص کل و شاخص هم وزن بودیم. اصلاح و پولبک نمادهای خودرویی و مخصوصا نماد خودرو به عنوان لیدر جدید گروه، باعث شد تا بقیه بازار نیز پیروی کند و فشار فروش بیشتری را تجربه کند. از سوی دیگر به دلیل رشد قیمت نفت، نمادهای پالایشگاهی و برخی پتروشیمی ها از قبیل نماد پارسان، با تاثیر زیادی که در شاخص کل دارند، رنگ این شاخص را همچنان سبز نگاه داشتند. همانطور که سطور بالا نیز بیان شد، گروه خودروسازی در حقیقت بعد از رشد چند روز گذشته، نیاز به اصلاح داشت و منفی دیروز، نگرانی خاصی را نباید برای فعالان بازار بوجود بیاورد. البته امروز آخرین روز هفته است و مطابق معمول، روز پر هیجانی را شاهد نخواهیم بود! مخصوصا اینکه در بازارهای جهانی دیشب با فشار عرضه ها و قیمت های منفی روبرو بودیم که این موضوع میتواند در نمادهای وابسته به این قیمت ها، اثر خود را بگذارد! در حقیقت، همانطور که در روزهای قبل نیز گفته بودیم، کمبود نقدینگی در بازار، اجازه حرکت خاصی را جز نوسان را به بازار نمیدهد! اما با همه این وجود، در صورتیکه سایه ریسک های سیاسی بر بازار سنگینی نکند، نگرانی خاصی در بازار برای میان مدت و حتی کوتاه مدت، دیده نمیشود!

 

لایو بورس بازديد : 2269 سه شنبه 16 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

بعد از چندین روز رشد، دیروز شاخص کل بورس تهران افت 61 واحدی را تجربه کرد که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران، این افت کوچک در حقیقت پولبک به مقاومت های شکسته شده بود! مخصوصا در گروه خودروسازی که اینبار با رهبری نماد خودرو خود را برای صعودی جدید آماده میکند. قوت گرفتن تمدید معافیت مالیاتی شرکت ها در زمان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، عمده ترین دلیل توجه به نماد خودرو است که با دارایی های زیادی که دارد، میتواند افزایش سرمایه خوبی از این محل داشته باشد. از سوی دیگر، در پی افزایش اختلافات در بین خاندان آل سعود، شاهد افزایش قیمت جهانی نفت هستیم به طوری که دیشب قیمت نفت به 64 دلار رسید و تا این لحظه توانسته خود را در قیمت بالای 64 دلار حفظ کند. این موضوع میتواند امروز به کمک بورس تهران بیاید و همانطور که چند روز قبل در خصوص تاثیر قیمت نفت و همگرایی آن با روند کلی بورس تهران سخن گفتیم، شرایط صعود بورس تهران را در آینده بسیار سهل و آسان کند!! (دوستانی که توضیحات در این رابطه را در روزهای قبل مطالعه نکرده اند، میتوانند با مراجعه به متن افتتاحیه روز 13 آبان، آن را مطالعه کنند). در کل، نگرانی خاصی در بازار دیده نمیشود و به نظر میرسد بازار از جذابیت کافی برای فعالان بازار برخوردار است و فقط باید منتظر بمانیم تا این جذابیت به قدری افزایش پیدا کند تا شاهد ورود نقدینگی جدید به این بازار باشیم. در غیر اینصورت، این نقدینگی موجود مانند ماه های قبل، از یک گروه به گروه دیگر حرکت میکند و نمیتواند تاثیری در کل بازار داشته باشد! با توجه به مطالب گفته شده، برای بازار امروز انتظار بازاری متعادل و رو به مثبت داریم.  

 

لایو بورس بازديد : 2125 دوشنبه 15 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

چند روزی است که حرکت شاخص کل و شاخص هم وزن در بورس تهران، همسو شده و این نشانه خوبی است. دیروز نیز شاخص کل بورس تهران رشد 36 واحدی را تجربه کرد. این روزها گروه خودروسازی به رهبری نماد خودرو، محرک بازار شده و با افزایش تقاضا در نمادهای این گروه، شاهد تحرکات مثبت در کل بازار هستیم. با بررسی معاملات خرد انجام شده در روزهای قبل، متوجه میشویم که تحرکات حقیقی ها نیز این روزها در بازار بیشتر شده و بعد از مدت ها، میزان خرید حقیقی ها از حقوقی ها بیشتر شده است! در بازارهای جهانی نیز مسیر حرکت قیمت ها، به نفع بورس تهران در حرکت است و قیمت نفت در کنار قیمت فلزات اساسی در بازگشایی امروز بازارها در آسیا مثبت بوده و باید ببینیم با بازگشایی بورس فلزات لندن، ادامه روند قیمتی چگونه خواهد بود. در بورس کالای ایران نیز امروز فولاد مبارکه عرضه هایی را در بازار خواهد داشت که قیمت معاملات محصولات مبارکه در بورس کالا نیز میتواند تکلیف فولادی ها را برای این هفته مشخص کند! در کل همانطور که از ابتدای ماه جاری نیز گفته بودیم، شرایط بازار به گونه ای شده که هم برای افراد کوتاه مدتی و هم برای افراد میان مدتی، جذابیت هایی در بازار وجود دارد و دوستان باید با توجه به استراتژی خود، از شرایط موجود نهایت استفاده را ببرند. 

 

لایو بورس بازديد : 2205 یکشنبه 14 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

دیروز شاخص کل بورس تهران تا نزدیکی ورود به کانال 88000 واحدی حرکت کرد ولی در ادامه با افزایش عرضه ها در نمادهای پالایشگاهی، به تعادل رسید و در نهایت کار خود را با رشد 23 واحدی به پایان رسانید. از مهمترین اخبر این روزها، اجرای قانون جدید توقف نمادهاست که قرار است در همین روزها اجرایی شود. قانونی که اگر به صورت درست اجرا شود، کمک زیادی به نقد شوندگی بازار سرمایه خواهد کرد و بسیاری از ریسک های بازار را کم میکند! از سوی دیگر، بازگشایی نمادهای بانکی را در پیش رو داریم که مطابق وعده مسئولان بورسی، قرار است نهایتا تا یکماه آینده بازگشایی شوند. با بازگشایی نمادهای بانکی و آزاد شدن نقدینگی محبوس شده در این نمادها، دور جدیدی از نوسانات را در بازار شاهد خواهیم بود. به غیر از موارد مطرح شده، بقیه موارد به همان شرایط روزهای گذشته است. یعنی قیمت دلار بعد از عبور از مقاومت 4000 تومان، در قیمت های زیر 4100 تومان آرام گرفته است و از هیجان آن کاسته شده است. البته همانطور که قبلا نیز گفته بودیم، دلار میتواند تا بهمن ماه تا قیمت های حدود 4500 تومان نیز رشد کند، ولی در ادامه و در اسفند ماه، دوباره در محدوده 4200 تا 4300 تومان، افت خواهد کرد! با توجه به موارد مطرح شده، انتظار میرود که بورس تهران تا بازگشایی نمادهای گروه بانکی، همین وضعیت متعادل و نوسانی خود را ادامه دهد تا ببینیم در آن زمان، نقدینگی آزاد شده از گروه بانکی تمایل به ورود به کدام صنعت از خود نشان خواهد داد!

 

لایو بورس بازديد : 2073 شنبه 13 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

در آخرین روز کاری هفته گذشته شاهد رشد 195 واحدی شاخص کل بودیم و این شاخص در آستانه ورود به کانال 88000 واحدی قرار گرفت. از سوی دیگر، همزمان با این رشد در بورس تهران، شاهد تحرکات جدیدی در قیمت جهانی نفت هستیم و در همین راستا شب گذشته قیمت نفت توانست به 62 دلار برسد. در این خصوص باید بگوییم که همیشه همگرایی معنی داری بین قیمت جهانی نفت و رشد بورس تهران وجود دارد! منظور از رشد بورس، رشد در همه بازار است! چراکه با افزایش قیمت جهانی نفت، دولت میتواند درآمد بهتری داشته باشد و بنابراین نگرانی ها از کسری بودجه و به تبع آن کاهش بودجه عمرانی کاسته میشود. از آنجاییکه دولت ها در ایران معمولا کسری بودجه خود را در مرحله اول از محل بودجه عمرانی تامین میکنند!  بنابراین همیشه پروژه های زیربنایی مورد بی مهری قرار میگیرند و تحریک تقاضایی که باید از این محل در کل اقتصاد صورت بگیرد، همیشه کمتر از انتظار است! پس با افزایش قیمت نفت و شانس عدم کسری بودجه دولت، تحلیلگران در تحلیل خود این موضوع را نیز در نظر میگیرند. تحریک تقاضا از طریق پروژه های زیربنایی که همیشه محرک اقتصادی خوبی برای اقتصاد بوده است. به همین دلیل این همگرایی همیشه بین قیمت نفت و رشد شاخص های اقتصادی و به تبع آن، رشد بورس در ایران وجود داشته است. البته این رشد قیمت نفت موقتی است و باید ببینیم که تا چه قیمتی و تا چه مدت در این سطح باقی خواهد ماند. در کلیت بازار، همانطور که از ابتدای ماه نیز بیان کرده بودیم، نگرانی خاصی دیده نمیشود و مانند همیشه توصیه میکنیم که مطابق با استراتژی خود رفتار کنید و از اقدامات هیجانی پرهیز کنید.


لایو بورس بازديد : 2120 چهارشنبه 10 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

دیروز نیز در بورس تهران شاهد همگرایی شاخص کل و شاخص هم وزن بودیم. در نتیجه معاملات دیروز، شاخص کل رشد 172 واحدی را تجربه کرد و به دلیل تقاضا در گروه خودروسازی، بقیه بازار نیز با شاخص کل همراه شد و نتیجه آن، رشد 35 واحدی شاخص هم وزن شد. از مهمترین اتفاقات امروز، رشد قیمت جهانی نفت است که هم اکنون قیمت نفت برنت به 61 دلار رسیده است. در بخش فلزات اساسی نیز امروز شاهد افزایش تقاضا و قیمت در بازارای جهانی هستیم که این موضوع میتواند رشد امروز بازار بورس تهران را نیز تضمین کند! دیشب همچنین لیستی از تحریم های جدید از سوی آمریکا اعلام شد که در این لیست، 2 شرکت بورسی تایدواتر و صدرا نیز وجود دارد که میتواند امروز را برای سهامداران این 2 شرکت سخت کند! باید ببینیم که شرایط خوب قیمت ها در بازارهای جهانی تا کجا ادامه پیدا میکند. چراکه اگر شرایط خوب ادامه دار باشد، میتوان انتظار داشت که در کنار آرامش سیاسی داخلی و اجرای برنامه های در دست اجرای دولت برای اصلاحات اقتصادی در سایه این آرامش، کم کم شاهد ورود نقدینگی جدید به بورس تهران نیز باشیم. 

 

لایو بورس بازديد : 2225 سه شنبه 09 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

بالاخره بعد از چند روز، شاهد بودیم که در معاملات روز گذشته در بورس تهران، شاخص کل و شاخص هم وزن، همسو شدند. دیروز شاهد افزایش تقاضا در گروه خودروسازی بودیم که باعث تحرک مثبت در کلیت بازار شد. فشار فروش در گروه پالایشگاهی توسط حقوقی ها نیز باعث شد تا سرمایه های سرگردان، برای ورود به این گروه احتیاط کند و این گروه به تعادل رسید. همچنان بورس تهران از کمبود نقدینگی رنج میبرد و بنابراین در این کمبود نقدینگی، همه بازار با هم نمیتواند حرکت کند. پس در چنین شرایطی، نقدینگی های سرگردان که عمدتا برای نوسانگیری وارد بازار شده است، با جستجوی جریان های پولی، به سمت گروه صنعت خاصی سرازیر میشوند و بعد از گرفتن نوسان لازم، از آن گروه، به گروه مورد توجه دیگر ورود میکند! به همین دلیل در روزهای اخیر، کمتر مشاهده شده که شاخص کل و شاخص هموزن، در یک مسیر حرکت کند! در بازارهای جهانی، شاهد هستیم که قیمت نفت همچنان خود را در کانال 60 دلاری نگاه داشته است و فلزات اساسی نیز غالبا در همان محدوده های خود در حال نوسان هستند. با این شرایط، انتظاری بیشتر از بازاری متعادل و نوسانی را نمیتوان از بورس تهران داشته باشیم. 

 

لایو بورس بازديد : 2315 دوشنبه 08 آبان 1396

 

ساعت 8 و 15 دقیقه: 

دیروز در حالی شاخص کل بورس تهران رشد 481 واحدی را تجربه کرد که شاخص کل هم وزن، افت 31 واحدی را به خود دید. این موضوع بیانگر این است که کلیت بازار، وضعیت مثبتی نداشت و رشد شاخص کل بر پایه نمادهای بزرگ و شاخص ساز صورت گرفته است. با نگاهی به نمودار شاخص کل هم وزن، متوجه میشویم که این شاخص نیز با افتی که در روزهای قبل انجام داده، به نزدیکی حمایت مهمی رسیده است و نهایتا با اصلاح حدود 40 یا 50 واحد، میتواند رشد جدیدی را آغاز کند. از سوی دیگر، شاخص کل، فقط 2000 واحد دیگر با قله تاریخی خود فاصله دارد. با این حساب، تقریبا با برخورد شاخص کل به مقاومت، شاهد برخورد شاخص کل هم وزن، به حمایت خواهیم بود و نوبت به حرکت شرکت های کوچکتر خواهیم بود! رشد قیمت جهانی نفت در روزهای گذشته و در کنار آن افزایش قیمت دلار در داخل کشور، باعث توجه بازار به گروه پالایشگاهی و پتروشیمی شده است که همین موضوع نیز باعث رشد اخیر شاخص کل شده است. توضیحات لازم و کافی در روزهای قبل داده شده است و از دوستان تقاضا میکنیم که در صورتیکه ابهامی در شرایط این روزهای بازار دارند، مجددا مطالب روزهای قبل را مطالعه کنند. 

 

لایو بورس بازديد : 1601 یکشنبه 07 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

این روزها شاخص کل هر روز رشد میکند در حالیکه اکثریت بازار، شرایط متعادل و حتی گاها منفی دارد! دیروز نیز شاخص کل حدود 300 واحد رشد کرد و در آستانه ورود به کانال 87000 واحدی قرار گرفت. با این حساب، شاخص کل حدود 2500 واحد با سقف تاریخی خود فاصله دارد و این در حالی است که نقدینگی موجود در بازار، با این رشد انجام شده، تناسب ندارد! از مهمترین اتفاقات امروز، توقف نماد #های_وب است که به دلیل خرید شرکت #پارس_آنلاین و تبعات مالی ناشی از آن صورت گرفته است. قبلا در خصوص ارزندگی این نماد تازه وارد صحبت کرده بودیم. در سایر بازار نیز شرایط تفاوت خاصی نکرده و با این نقدینگی محدود موجود در بازار، فعلا نمیتوان انتظاری جز نوسان داشته باشیم. البته در بسیاری از نمادها، قیمت ها در محدوده های جذاب و کم ریسک قرار دارند. البته صرف اینکه قیمتی در محدوده جذاب قرار داشته باشد، برای خرید توجیه ندارد و باید توجه داشته باشید که قبل از هر چیزی، ابتدا باید ستراتژی خود را برای خرید مشخص کنید. در صورتیکه استراتژی شما در بازار با دیدگاه سرمایه گذاری میان مدت است، میتوانید در این روزها (بدون عجله و به صورت پله ای)، به خرید های خود ادامه دهید و همه خریدها را در یکروز انجام ندهید. اما اگر شما یک استراتژی نوسانگیری برای خود تعریف کرده اید، باید سرعت عمل بیشتری داشته باشید و نمادهاییکه قابلیت نوسانگیری دارند را با تمام قوا و به یکباره خرید کنید و با رسیدن قیمت به محدوده هدف، بدون توجه به اینکه ممکن است این نماد رشد بیشتری داشته باشد، اقدم به فروش کنید و مجددا در جستجوی نماد دیگری برای خرید (با قیمت مناسب و با همان استراتژی) باشید. در کل چیزی که این روزها اهمیت دارد این است که، اگرچه در کوتاه مدت بورس تهران جایی برای رشد یا حتی افت چشمگیر ندارد، اما جذابیت بازار برای هر 2 گروه نوسانگیر و غیر نوسانگیر، بیشتر شده است.

 

لایو بورس بازديد : 429 شنبه 06 آبان 1396

 

امروز بالاخره اولین قفل مهم در نماد جنجالی آکنتور بازگشایی شد و سرانجام با تشکیل مجمع فوق العاده، مدیران این شرکت جای خود را به مدیران جدید دادند تا اولین قدم مهم برای بازگشایی نماد فراهم شود. در ادامه توجه دوستان را به خلاصه اخبار و اتفاقات این مجمع که امروز (ششم مرداد) تشکیل شد، دعوت میکنیم:

 

جهت مطالعه بر روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

لایو بورس بازديد : 1405 شنبه 06 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

بورس تهران روزهای کم عمق خود را به صورت محتاط دنبال میکند. برای خروج از این وضعیت، نیاز به محرک های جدید اقتصادی داریم که فعلا اتفاق خاصی رخ نداده است. در مهمترین اتفاق اقتصادی، دیروز در بازارهای جهانی شاهد افزایش نسبی شاخص دلار بودیم که این موضوع باعث شد افت قیمت در فلزات اساسی شد. از سوی دیگر، همانطور که در هفته قبل نیز گفته بودیم، قیمت نفت نیز وارد کانال 60 دلاری شد تا بتواند محرکی هرچند کوچک، برای افزایش تقاضا در گروه پالایشگاهی باشد. پس امروز باید شاهد افزایش عرضه ها در نمادهای مرتبط با فلزات اساسی (مس و روی و سرب) باشیم و از سوی دیگر، شاهد افزایش تقاضا در نمادهای گروه پالایشگاهی باشیم. پس امروز عرضه زیاد در یک گروه بزرگ صنعت و در مقابل، تقاضای زیاد در گروه پالایشگاهی، باعث ایجاد تعادل نسبی در بازار خواهد شد. امروز و فردا هم که بازارهای جهانی تعطیل است و باید منتظر بمانیم که این سمت و سوی قیمت های جهانی، در روزهای آینده به کدام سو خواهد رفت.

 

لایو بورس بازديد : 2424 چهارشنبه 03 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

همانطور که انتظار میرفت، بورس تهران دوباره دوران نوسان خود را آغاز کرد تا محرک جدیدی برای حرکت بعدی خود بیاید! دیروز در حالیکه کلیت بازار وضعیتی متعادل و البته رو به منفی داشت، شاخص کل به لطف برخی نمادهای بزرگ در گروه پالایشگاهی و فلزی، رشد 182 واحدی را برای خود ثبت کرد تا افت روز قبل خود را جبران کند. در بازارهای جهانی، قیمت نفت تقریبا در کانال 58 دلار تثبیت شده است و انتظار میرود به زودی بتوانیم آن را در کانال 60 دلار ببینیم. این موضوع، امروز نیز میتواند حداقل گروه پالایشگاهی را متعادل رو به مثبت نگاه دارد. ولی این حرکت قیمت نفت به گونه ای نیست که محرک مطمئنی برای این گروه باشد و همینکه بتواند این گروه را متعادل نگاه دارد، کافی است! در فلزات اساسی نیز دیروز قیمت مس دوباره به کانال 7000 دلاری رسیده است. جاییکه بارها و بارها به آن واکنش نشان داده و احتمال میرود اینبار نیز شاهد اصلاح قیمت این فلز مهم باشیم. اما در بازار خودمان، دیروز شاهد تحرکات جدیدی در نماد تازه وارد #های_وب بودیم. یک شرکت حقوقی با خرید 70 میلیون سهم، در ردیف سهامداران عمده این شرکت قرار گرفت تا دوباره در کانون توجه بازار قرار بگیرد. انتظار میرود با نزدیک شدن به عرضه شرکت آسیاتک در بورس تهران، دوباره صنعت #آی_تی مورد توجه بازار قرار بگیرد و شاهد رشد کوتاه مدت در هر 2 نماد ذکر شده باشیم. دیروز همچنین نماد خساپا بعد از تعدیل منفی که داده بود، بازگشایی شد و از آنجاییکه در نزدیکی حمایت مهمی قرار داشت، افت زیادی را تجربه نکرد و افت کمتر از 5 درصد را تجربه کرد. امروز همه توجه بازار به این نماد خواهد بود و در صورتیکه فشار فروش در این نماد به پایان رسیده باشد و امروز متعادل و رو به مثبت حرکت کند، میتواند جو مثبت خوبی در کل بازار ایجاد کند. 

 

لایو بورس بازديد : 2931 سه شنبه 02 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

همانطور که دیروز نیز در همین بخش بیان کردیم، شاخص کل به مقاومت مهمی برخورد کرده است که انتظار میرود شاهد یک اصلاح کوچک در آن باشیم. در همین راستا در نتیجه معاملات روز گذشته، شاخص کل بورس تهران که روز پر عرضه ای را پشت سر گذاشت، در نهایت افت حدود 134 واحدی این شاخص را نیز شاهد بودیم. گزارش بد شرکت سایپا، باعث تاثیر منفی در گروه خود و در نتیجه، کل بازار شد! در حقیقت، از آنجاییکه نمادهای گروه خودروسازی در کف های سالانه خود قرار دارند، جای افت زیادی ندارند و در واقع، این گزارش های منفی را از قبل در قیمت خود لحاظ کرده اند. به همین دلیل جای نگرانی زیادی در این خصوص وجود ندارد! اما صرف اینکه یک نماد جای زیادی برای افت نداشته باشد، دلیلی بر خرید نیست. بلکه باید انگیزه ای برای رشد نیز در آن وجود داشته باشد. با این گزارش خساپا، بازار به این نتیجه میرسد که برای کوتاه مدت، خبری در سهم نیست و باید تا نزدیکی گزارش بعدی منتظر بماند! در سایر سهام بازار نیز به دلیل اینکه قیمت ها کمی رشد کرده، ریسک خرید بیشتر میشود. چراکه تکلیف روند قیمتی بازارهای جهانی نیز هنوز مشخص نیست. بنابراین در چنین مواقعی، بازار برای مدتی کوتاهی (مثلا تا نزدیک شدن به گزارش های بعدی) منتظر میماند و در این مدت، افرادی که دید کوتاه مدتی از بازار دارند، به نوسانگیری اقدام میکنند و افرادی که دید میان مدتی و بلند مدتی دارند، خریدهای خود را با آرامش بیشتری انجام میدهند! پس شما نیز به استراتژی خود نگاه کنید و در صورتیکه دید کوتاه مدت دارید، این روزها باید به نوسان ها بسنده کنید! 


لایو بورس بازديد : 3117 دوشنبه 01 آبان 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

اولین ماه پاییز به پایان رسید و بورس تهران در این ماه گذشته، فراز و نشیب زیادی را به خود دید! در ابتدای مهرماه که شاخص کل بعد از رشدی سریع به کانال 86000 واحدی رسیده بود، در ادامه راه با اصلاح حدود 2000 واحدی روبرو شد و در هفته گذشته، مجددا به وسط کانال 86000 واحدی بازگشت و افت خود را جبران کرد! گزارش های ششماهه شرکت ها نیز یکی پس از دیگری منتشر میشود و موارد مثبت و منفی زیادی را میتوان در این گزارش ها مشاهده نمود. در همین راستا، دیشب گزارش خساپا منتشر شد که تا حدودی ناامید کننده بود. این گزارش در حالی منتشر شد که شخص کل بورس تهران مجددا به منطقه مقاومتی خود برخورد کرده است و برای کمی اصلاح، به بهانه نیاز داشت! و به نظر میرسد این گزارش خساپا، تاثیر منفی خود را در کلیت بازار بگذارد! چراکه نماد خساپا این روزها، به نماد تحرک بازار تبدیل شده و جو مثبت و منفی در این نماد، میتواند در جو کلی بازار اثر بگذارد. البته انتظار اصلاح زیادی از بازار نمیرود و همانطور که در تحلیل روزهای قبل نیز بیان شده بود، بورس تهران خود را برای یک خیز بلند، در میان مدت آماده میکند! از اینرو باید این روزهای کم رمق بازار را فرصتی برای کسانی بدانیم که با دید میان مدت و بلند مدت در بورس تهران سرمایه گذاری میکنند.

  

لایو بورس بازديد : 3125 یکشنبه 30 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

دیروز بورس تهران تحت تاثیر گزارش خوب فولاد مبارکه، با جو هیجانی مثبت در گروه فلزات اساسی روبرو شد و با بازگشایی نماد فولاد و تاثیر این نماد در شاخص کل، در نهایت با رشد 662 واحدی مجددا وارد کانال 86000 واحدی شد. انتظار میرود این جو هیجانی، امروز متعادل شود. البته بازارهای جهانی امروز نیز تعطیل است و فعالان بازار نمیدانند بعد از بازگشایی بازارهای جهانی، روند قیمتی فلزات اساسی به کدام سمت و سو خواهد رفت. بنابراین، طبیعی است که امروز در این گروه شاهد احتیاط بیشتر باشیم و همین احتیاط، باعث متعادل شدن قیمت در نمادهای این گروه خواهد شد! همانطور که در روزهای قبل نیز گفته بودیم، تا مدتی باید همین شرایط نوسانی را در بازار شاهد باشیم تا زمانیکه نقدینگی جدید به بازار تزریق شود. البته با توجه به بهبود وضعیت بنیادی شرکت ها و اقداماتی که برای کاهش نرخ سود بانکی انجام شده، انتظار میرود در میان مدت بخشی از این نقدینگی نیز به بورس تهران سرازیر شود. البته همه میدانیم که قرار نیست همه پول های خارج شده از بانک ها به بورس تهران سرازیر شود و فقط آن بخشی از نقدینگی که شرکت های حقوقی و برخی صندوق های فعال در بازار سرمایه در بانک ها سرمایه گذاری کرده اند، میتواند دوباره به بورس تهران باز گردد. پس با این حساب، میتوان همچنان به آینده بورس تهران امیدوار بود. 

 

لایو بورس بازديد : 2915 شنبه 29 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

بورس تهران اگرچه در آخرین روز معاملاتی خود رشد 108 واحدی را برای خود ثبت کرد، اما همچنان از کمبود نقدینگی رنج میبرد. بازار همچنان در انتظار گزارش های دوره ای ششماهه است تا مسیر جدید حرکت خود را مشخص کند! البته مسیر جدید به هر سمت و سویی که باشد، به دلیل این نقدینگی اندکی که در بازار وجود دارد، فقط میتوان انتظار نوسان را از بازار داشته باشیم. در حقیقت، عدم شفافیت مسائل اقتصادی و سیاسی و ابهامات زیادی که وجود دارد، اجازه نمیدهد تا فعالان بازار به سادگی بتوانند مسیر کوتاه مدت بازار را مشخص کنند و به همین دلیل در چنین شرایطی ترجیح میدهند که با اندک سرمایه خود، فعلا به نوسانگیری بپردازند تا کم کم تکلیف مسائل مبهم نیز مشخص شود. از سوی دیگر، همان اندک نقدینگی بازار نیز این روزها توسط عرضه اولیه ها بلعیده میشود. در بازارهای جهانی بعد از منتشر شدن آمارهای چین که اندکی با کاهش پیش بینی رشد همراه بود، شاهد کاهش قیمت در بخش فلزات اساسی هستیم. در همین راستا، قیمت فلز مس دوباره به زیر 7000 دلار رسید و فلز روی نیست در آخرین معاملات خود در روز جمعه، به حوالی 3100 دلار رسید. این موضوع میتواند در بورس تهران نیز اثر خود را بگذارد. اما گزارش خوب فولاد مبارکه که با تعدیل خوبی نیز همراه بود، شاید این بازی را بتواند تغییر دهد! 

 

لایو بورس بازديد : 2855 چهارشنبه 26 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

بورس تهران دیروز نیز در شاخص کل رشد حدود 70 واحدی را تجربه کرد. این در حالی است که رونق خاصی در بازار دیده نمیشود و فعالان بازار به نوسانگیری روی آورده اند! از سوی دیگر، این روزها با صفی از عرضه های اولیه روبرو هستیم که همان اندک نقدینگی بازار را نیز در خود هضم میکند! در همین راستا، امروز نیز با یک عرضه اولیه روبرو هستیم. امروز 350 میلیون سهم فولاد کاوه عرضه خواهد شد که اگر در قیمت حدود 175 تومان نیز عرضه شود، بیش از 60 میلیارد تومان از نقدینگی بازار را به خود اختصاص خواهد داد. این مقدار نقدینگی برای بازاری که ارزش روزانه معاملات خرد آن به سختی از 120 میلیارد تومان عبور میکند، قابل توجه است. این در حالی است که این دومین عرضه در هفته جاری است و در هفته های گذشته نیز به صورت متوالی شاهد چنین عرضه هایی بوده ایم. در بازارهای جهانی شاهد رشد قیمت نفت به کانال 58 دلاری هستیم. در روزهای گذشته از رشد قیمت نفت به سمت کانال 60 دلاری سخن گفته بودیم. اما در قیمت فلزات اساسی، شاهد اصلاح قیمتی هستیم که انتظار میرود این اصلاح برای روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد! از موارد مطروحه بالا که بگذریم، انتظار داریم رشد جدیدی در بازار برای کوتاه مدت آغاز شود که شاید رهبری این رشد را گروه خودروسازی و مخصوصا نماد خساپا بر عهده داشته باشد. نمادهای گروه خودروسازی در این شرایط رکودی بازار، در نقاط حمایتی خوبی قرار گرفته اند که میتوان انتظار یک نوسان را از نمادهای این گروه داشته باشیم که این موضوع میتواند باعث یک حرکت دسته جمعی در بازار شود.  


لایو بورس بازديد : 2826 سه شنبه 25 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

اگرچه این روزها حجم و ارزش معاملات بورس تهران اندک است، اما جو منفی بازار کاسته شده و بورس تهران به حالت تعادل بازگشته است! در نتیجه معاملات انجام شده در بورس تهران، دیروز شاخص کل با رشد 195 واحدی روبرو شد و دوباره و وسط کانال 85000 واحدی بازگشت. در بازارهای جهانی نیز شاهد تعادل در قیمت ها هستیم و البته قیمت فلزات اساسی و نفت، مقداری افزایش پیدا کرده است. با افزایش تنش ها در اقلیم کردستان، میتوان انتظار نوسان را در قیمت نفت داشته باشیم. اما در خصوص فلزات اساسی، با توجه به برخورد قیمت ها به مقاومت های مهم، میتوان انتظار داشت که در روزهای آینده با اصلاح قیمتی در این گروه مواجه شویم. بر همین اساس، سهامدارانی که دارای سهامی هستند که از قیمت های جهانی تاثیر مستقیم میگیرند، باید این روزها کمی احتیاط کنند و روند قیمتی فلزات اساسی را به درستی دنبال کنند. همچنین با توجه به وضعیت جدید قیمت دلار که وارد کانال 4000 تومانی شده است، نوسانات در قیمت دلار میتواند برخی معاملات را در بورس تهران برهم بزند! البته همانطور که در روزهای قبل نیز بیان شد، به دلیل کمبود نقدینگی در بازار، فعلا همه این مواردی که بیان شد، میتواند در حد ایجاد نوسان در بورس تهران موثر باشد و در شرایط کنونی،  انتظار افت و رشد چشمگیری در بازار دیده نمیشود و فعلا بورس تهران وضعیت نوسانی را دنبال خواهد کرد.

 

لایو بورس بازديد : 3221 دوشنبه 24 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

بعد از موضع گیری کشورهای اروپایی بر علیه سخنان ترامپ، بورس تهران نیز تقریبا به آرامش رسیده است و دیروز نیز شاخص کل بورس تهران رشد 131 واحدی را تجربه کرد. البته هنوز نقدینگی جدید وارد بازار نشده و به همین دلیل باید در این روزها، فقط انتظار نوسان را از بازار داشته باشیم. نوسانی که بخشی از آن به وضعیت بازارهای جهانی نیز مربوط میشود که این روزها، قیمت در بازارهای جهانی نیز به تعادل نسبی رسیده است و باید ببینیم روند قیمتی در این بازارها به کدام سمت و سو گرایش پیدا خواهد کرد. در این بین، قیمت نفت به حوالی 58 دلار رسیده که بسیاری از تحلیلگران انتظار رشد قیمت نفت و تثبیت آن را در بالای قیمت 60 دلار پیش بینی میکنند. در صورتیکه چنین اتفاقی رخ دهد، شاید محرک بعدی بازار، گروه پالایشگاهی باشد. اما در این گروه، همواره با افزایش تقاضا برای خرید، حقوقی هایی که به نقدینگی نیاز دارند، شروع به عرضه های بی امان میکنند و تمام نقدینگی وارد شده به این گروه را از بازار خارج میکنند!! البته این رفتار، در سایر نمادهای بزرگ و شاخص ساز دیگر نیز مشاهده میشود. بنابراین با این نقدینگی محدودی که در بازار باقی مانده است، فعالان بازار ترجیح میدهند که سرمایه خود را در نمادهای کوچک و فقط برای کسب نوسان سرمایه گذاری کنند. شما دوستان نیز اگر میخواهید در این بازار کم رمق همچنان باقی بمانید و فعال باشید، باید این جریان های نقدینگی را دنبال کنید تا از زیان های خود کم کنید و همچنان منتظر بمانید تا با بهبود وضعیت بنیادی شرکت ها و کاهش ریسک های سیستماتیک و غیر سیستماتیک، نقدینگی جدید به بازار وارد شود و دوباره بورس تهران رونق بگیرد! در واقع در چنین شرایطی، باید نیمی از سبد خود را به سهام آینده دار و میان مدتی و بلند مدتی اختصاص دهید و نصف دیگر آن را مطابق با جریان نقدینگی حاکم در بازار سرمایه گذاری کنید! باید برای خود استراتژی مدونی تهیه کنید و همواره مطابق با آن استراتژی رفتار کنید و از رفتارهای هیجانی پرهیز کنید.  

لایو بورس بازديد : 37 یکشنبه 23 مهر 1396

 

فولاد کاوه جنوب کیش یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در بخش فولاد به شمار میرود که عملیات احداث آن از سال 1385 در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در بندر عباس آغاز شده است.

برای مشاهده نکات مهم مطرح شده در جلسه معارفه، بر روی لینک زیر کلیک کنید

لایو بورس بازديد : 2487 یکشنبه 23 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

همانطور که انتظار میرفت، بعد از حمایت های کشورهای اروپایی از برجام و اعلام مخالفت جدی با اظهارات رئیس جمهور آمریکا، دیروز بورس تهران شرایط بهتری را تجربه کرد و با افزایش تقاضا (مخصوصا در گروه خودروسازی)، روبرو شد و در نهایت رشد 519 واحدی را بر روی تابلوی معاملات به ثبت رسانید. انتظار میرود بازار برای مدتی در آرامش باقی بماند و البته به دلیل اینکه هنوز نقدینگی جدیدی وارد بازار نشده، شاهد بازاری نوسانی باشیم. اینکه مسیر نوسانات به کدام طرف باشد، به گزارش های ششماهه شرکت ها بستگی دارد که این روزها در حال آماده سازی و ارسال بر روی کدال میباشد. انتظار داریم که در روزهای آینده به دلیل همین کمبود نقدینگی در بازار، شاهد افزایش تقاضا بیشتر در گروه خودروسازی و سایر شرکت های کوچک باشیم. به نظر میرسد شرکت های بزرگ و شاخص ساز برای ادامه حرکت، نیاز به محرک جدید داشته باشند و البته در کنار این محرک جدید، نیاز به ورود نقدینگی جدید در بازار است که فعلا خبری از ورود این نقدینگی در بازار نیست! در کل، همانطور که قبلا نیز بارها بیان کرده بودیم، برای کسانیکه دید میان مدت در بازار دارند، نگرانی خاصی در بازار دیده نمیشود. 

  

لایو بورس بازديد : 2517 شنبه 22 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

بالاخره رئیس جمهور آمریکا نظر خود را در خصوص برجام اعلام کرد و در نطقی جنجالی و بدون در نظر گرفتن قوانین سازمان ملل، اعلام کرد که این توافق را قبول ندارد و در نظر دارد تا آن را اصلاح یا در صورت غیر قابل اصلاح بودن، آن را باطل کند! موضوعی که به سرعت واکنش جهانی گسترده ای پیدا کرد و در اولین اقدام، خانم موگرینی به عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا، مواضع 28 کشور عضو این اتحادیه را اعلام کرد و مشخص شد که حداقل 28 کشور مهم اروپایی، ترامپ را در اراده ای که دارد همراهی نخواهند کرد. علاوه بر این، کشورهای آلمان و انگلیس و فرانسه نیز به صورت جداگانه مخالفت خود را با مواضع دولت آمریکا اعلام کردند. بنابراین، موضوع به سادگی که ترامپ فکر میکند نیست! و البته شاید به همین دلیل باشد که او نیز همه چیز را به کنگره واگذار کرد تا ببیند آیا اکثریت سیاستمداران داخلی، او را همراهی خواهند کرد یا خیر؟ پس فعلا این موضوع حداقل 2 ماه مسکوت خواهد ماند تا کنگره آمریکا نیز نظر خود را اعلام کند! بنابراین انتظار داریم که این موضوع که باعث خرابی بازار بورس تهران از ابتدای مهرماه شده بود، کم کم تاثیر خود را از دست بدهد و فعالان بازار با خیل راحت تری معاملات خود را انجام دهند! در واقع، اکنون توجه بازار بیشتر به گزارش های ششماهه خواهد بود. گزارش هایی که تا اینجای کار به نسبت سال قبل، میتوان بهبود را در آنها مشاهده نمود. در کل نگرانی در بازار دیده نمیشود و انتظار داریم که فعالان بازار بورس تهران نیز حداقل نگرانی خود را در خصوص این موضوع حداقل تا 2 ماه به قراموشی بسپارند! از دوستان تقاضا داریم که از رفتارهای هیجانی پرهیز کنند و از این فرصت ها برای اصلاح سبد خود استفاده کنند.   

لایو بورس بازديد : 2261 چهارشنبه 19 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

همانطور که انتظار میرفت، دیروز بورس تهران متعادل شد و شاهد معاملات به نسبت مثبتی بودیم. البته هنوز حجم و ارزش معاملات اندک بود و یکی از دلایل آن، منتظر ماندن برای اعلام نظر نهایی ترامپ، به عنوان رئیس جمهور آمریکا در خصوص برجام است. انتظار میرود امروز بازار با احتیاط بیشتری دنبال شود و تعداد زیادی از کسانیکه قصد خرید دارند، ممکن است امروز خریدی انجام ندهند و اجازه دهند تا تکلیف آمریکا با برجام مشخص شود. به نظر می‌رسد که برجام پس از دو سال دوباره به تعیین‌کننده‌ترین پارامتر در تصمیمات سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. ممکن است ترامپ پایبندی ایران را شخصا تایید کند. چنانچه این سناریو محقق شود، احتمالا در آینده نزدیک باید شاهد خیز بورس و واکنش فعالان بازار به محرک‌های مثبت بنیادین باشیم. دوم آنکه ممکن است ترامپ در گام اول تعهد ایران به مفاد برجام را تأیید نکند و در گام دوم، دو ماه بعد کنگره تصمیم ترامپ را برگرداند. در این صورت احتمالا بازار در کوتاه‌مدت و از هفته آینده دچار نوسانات منفی خواهد شد و بورس برای دو ماه تحت‌تاثیر تصمیم کنگره آمریکا، روندی رکودی و خسته کننده را تجربه خواهد کرد. اگرچه فعالان بازار در نظر دارند که احتمالا برجام به کلی شکست نخواهد خورد اما عمدتا خروج یکطرفه آمریکا از برجام را شروعی از یک روند مقابله جدید آمریکا در برابر ایران می‌دانند. این موضوع است که می‌تواند احتمال شکل‌گیری تحریم‌های جدید را تقویت کند. علاوه بر آن، این امکان وجود دارد که التهاب‌های سیاسی داخلی (که می‌تواند از تبعات نقض برجام از سوی آمریکا باشد) نیز بر روند سرمایه‌گذاری موثر باشد. پس ما هم منتظر میمانیم تا ببینیم در نهایت کدامیک از سناریوهای بیان شده در بالا اتفاق خواهد افتاد. البته سناریوی دیگری هم وجود دارد که شکست کامل برجام است و به دلیل اینکه احتمال وقوع آن از سوی غربی ها بسیار اندک است، از گفتن آن صرفنظر کردیم. سناریوی شکست برجام فقط توسط ایران امکان پذیر است!! و حداقل در دولت دکتر روحانی، وقوع این اتفاق، بعید به نظر میرسد!

  

لایو بورس بازديد : 2487 سه شنبه 18 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

بعد از چند روز جو هیجانی منفی، دیروز در نهایت بورس تهران به آرامش نسبی رسید و تقریبا متعادل دنبال شد و در نتیجه معاملات روز گذشته، شاخص کل بورس تهران 46 واحد مثبت را برای خود ثبت کرد. وضعیت بازارهای جهانی نیز متعادل دنبال میشود و دیروز با بازگشایی بورس چین، شاهد افزایش نسبی تقاضا در بخش فلزات اساسی بودیم که با رشد اندک قیمتی در این محصولات همراه بود. موضوعی که میتواند به آرامش بیشتر در بورس تهران کمک کند. همانطور که انتظار میرفت، قیمت دلار دوباره وارد کانال 4000 تومان شد. این افزایش نرخ دلار کاملا طبیعی است و جایی برای نگرانی ندارد. در گذشته کفته بودیم که این افزایش قیمت تا بهمن ماه میتواند به 4500 تومان نیز برسد. اما انتظاری که از قیمت دلار برای اسفند ماه امسال انتظار داریم، چیزی حدود 4200 تا 4300 تومان است. بنابراین باید بر این اساس نمادهای بازار ر مجددا تحلیل کنیم و ببینیم که با این نرخ جدید دلار، صورت های مالی شرکت های فعال در بورس تهران چه تغییراتی میتوانند داشته باشند. در برخی گروه ها از جمله گروه فناوری اطلاعات، این تغییرات ارزی تغییری در صورت های مالی ایجاد نمیکند. اما این گروه نیز دیروز تحت تاثیر نامه جدیدی که در خصوص کاهش کارمزد شاپرک بود، روز سختی را سپری کرد. دیروز در تحلیلی که در کانال تلگرام منتشر کرده بودیم، تاثیر این بخشنامه جدید را بر روی 4 شرکت فعال در بورس بیان کرده بودیم که دوستانی که این نمادها را در سبد خود دارند یا قصد خرید دارند، میتوانند با مراجعه به آن، تا حدودی از وضعیت تاثیر این بخشنامه جدید در این شرکت ها مطلع شوند و با دید بازتری تصمیم به خرید با نگهداری یا فروش سهام خود بگیرند. در گروه فناوری اطلاعات، نماد تازه وارد "های وب" از شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری میان مدت برخوردار است. 

 

لایو بورس بازديد : 2764 دوشنبه 17 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

دیروز در ادامه جو منفی بازار، شاخص کل بورس تهران افت 504 واحدی را تجربه کرد و به وسط کانال 84000 واحدی رسید. اخبار منتشر شده در خصوص احتمال خروج آمریکا از توافق برجام، مهمترین دلیل این فشار فروش و جو منفی بود. البته دیشب اخبار جدیدی به نقل از منابع مختلف منتشر شد که در آن گمانه زنی ها بر این اصل استوار بود که ترامپ از توافق هسته ای خارج نخواهد شد و تصمیم گیری در این خصوص را به کنگره واگذار خواهد کرد. با منفی که دیروز در بازار شاهد بودیم، امروز شاهد رسیدن قیمت اکثر نمادهای مهم بازار به مناطق حمایتی هستیم که میتواند تقاضا را برای خرید بیشتر کند و باعث تعادل بازار شود. اما همچنان احتیاط در رفتار فعالان بازار مشهود خواهد بود. دلار نیز دیروز به منطقه مقاومتی 4000 تومان رسیده است و باید ببینیم که امروز در برخورد با این مقاومت چه رفتاری از خود نشان خواهد داد. از سوی دیگر، بازار همچنان در انتظار منتشر شدن گزارش های ششماهه شرکت ها است. همچنان بازار از کمبود نقدینگی رنج میبرد. ولی میتوان به جرات گفت که اگر مسئله سیاسی حادی (داخلی و خارجی) رخ ندهد، با توجه به اقدامات اصلاحی انجام شده، بازار بورس تهران در طول 3 سال آینده، میتواند بهترین بازدهی را در بین سایر بازارهای رقیب داشته باشد و با جذب نقدینگی جدید، میتواند دوباره به روزهای خوب بازگردد.

 

لایو بورس بازديد : 3123 یکشنبه 16 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

با نزدیک شدن زمان اظهار نظر ترامپ در خصوص برجام و احتمال خروج آمریکا از برجام، شاهد تشدید جو منفی در بورس تهران و همچنین افزایش قیمت دلار در بازار آزاد هستیم. دیروز در همین جو منفی، شاخص کل افت 360 واحدی را تجربه کرد و در آستانه سقوط مجدد به کانال 84000 واحدی قرار گرفت. امروز هم در ادامه همان جو منفی، انتظار میرود بازار در همان ساعت اولیه با افزایش عرضه ها روبرو باشد و احتمالاً در همان دقایق اولیه شاهد سقوط شاخص کل به کانال 84000 واحد باشیم. اما انتظار میرود در ادامه بازار، کمی از هیجان فروش کاسته شود و بازار به تعادل نسبی برسد. امروز بازارهای جهانی نیز تعطیل است و از آن ناحیه نیز سیگنال مثبت و منفی به بازار وارد نمیشود. با نگاهی به قیمت اکثر نمادهای مهم و مخصوصا نمادهای گروه خودروسازی، متوجه میشویم که با اولین منفی، به سطوح حمایتی مهمی برخورد میکنند که انتظار میرود همین سطح حمایتی بتواند جلوی ریزش بیشتر قیمت را بگیرد. در حقیقت، جو منفی بازار این روزها ناشی از جو منفی حاکم در گروه خودروسازی باشد. مخصوصا اینکه شرکت رنو اعلام کرده در صورت تحریم و ایجاد محدودیت از سوی آمریکا بر علیه ایران، این شرکت فعالیت خود را با شرکت های ایرانی قطع خواهد کرد! همین موضوع باعث شد تا دیروز شاهد جو منفی در گروه خودروسازی باشیم و این جو منفی به کل بازار منتقل شد. به همین دلیل انتظار میرود با برخورد قیمت نمادهای گروه خودروسازی به منطقه حمایتی، شاهد بهبود شرایط نسبت به دیروز باشیم. مانند همیشه از دوستان تقاضا داریم که از رفتارهای هیجانی پرهیز کنند.  

لایو بورس بازديد : 3195 شنبه 15 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

بورس تهران وضعیت متعادل و رفتار احتیاطی خود را ادامه میدهد تا تکلیف صورت های مالی ششماهه و همچنین تعیین موضع جدید آمریکا در قبل برجام مشخص شود! قرار است رئیس جمهور آمریکا تا پایان همین هفته (15 اکتبر)، موضع خود را در قبال پایبندی ایران به برجام اعلام کند! با نزدیک شدن به به موعد، شاهد افزایش نسبی قیمت دلار هستیم تا جاییکه انتظار میرود در همین هفته قیمت دلار دوباره بتواند به منطقه روانی 4000 تومان وارد شود! البته انتظار میرود ادعاهای جدید ترامپ، واکنش های متفاوتی را در سطح دولت های جهان به همراه داشته باشد. مخصوصا اتحادیه اروپا که از هم اکنون، در خصوص لزوم پایبندی همه طرف ها به برجام هشدار داده است. قیمت های جهانی نیز بعد از رشد در ماه گذشته، حدود یکماه است که به آرامش و تعادل رسیده است و در این بین گاهی به دلیل برخی اتفاقات خاص، شاهد نوسان قیمتی در برخی اقلام هستیم. مثلا زلزله 2 روز گذشته شیلی، باعث یک نوسان شدید در قیمت جهانی مس شد که در نهایت تا آخرین ساعت معاملات روز جمعه، دیگر خبری از این شوک قیمتی  نبود و قیمت جهانی مس به تعادل رسید. در خصوص بازار امروز، انتظار میرود همان جو احتیاطی با حجم اندک معاملات در بازار بورس تهران حاکم باشد و در این جو محتاط و کم عمق، شاهد بازاری متعادل و حتی رو به مثبت باشیم. از دوستان تقاضا داریم که از رفتارهای هیجانی پرهیز کنند و از این روزهای کم فروغ بورس تهران برای اصلاح سبد خود استفاده کنند.      

لایو بورس بازديد : 3655 چهارشنبه 12 مهر 1396

 

ساعت 7 و 54 دقیقه: 

با شروع پاییز، بورس تهران کمی گارد احتیاطی به خود گرفته و همانطور که در روزهای قبل نیز بیان شد، فعالان بازار در انتظار گزارش های ششماهه هستند. دیروز نیز شاخص کل بورس تهران افت حدود 160 واحدی را تجربه کرد.  از سوی دیگر، نماد تازه وارد های وب که کمی توازن عرضه و تقاضا را در بازار برهم زده بود، در 2 روز گذشته متعادل شد و انتظار میرود بازار بورس تهران امروز به تعادل برسد! در 2 روز گذشته، بسیاری از فعالان بازار که متقاضی خرید نماد تازه وارد ذکر شده بودند، با فروش سایر سهام خود (به صورت هیجانی!) اقدام به خرید نماد های وب کردند و با توجه به حجم معامله شده در این نماد، انتظار میرود از امروز شاهد بازگشت تعادل به این نماد در تابلوی بورس تهران باشیم! بازگشت تعادل به این نماد، کمک خواهد کرد تا کلیت بازار نیز به تعادل برسد و از آن هیجانی که در بالا ذکر شد، کاسته شود! نگرانی خاصی در بازار دیده نمیشود و همانطور که در روزهای گذشته نیز بیان شد، این روزها شاید فرصتی مناسب برای اصلاح سبد و سرمایه گذاری های میان مدت باشد.  

لایو بورس بازديد : 3495 سه شنبه 11 مهر 1396

 

ساعت 8 و 24 دقیقه:

دیروز شاخص کل بورس تهران 304 واحد سقوط کرد و مجددا به وسط کانال 85000 واحدی رسید. دلیل اصلی فشار فروش در روز گذشته، عرضه های سنگین در نماد "های وب" بود. در واقع، به دلیل کمبود نقدینگی در بازار و عطش برای خرید نماد ذکر شده، فعالان بازار بورس با فروش سایر سهام خود، اقدام به خرید نماد های وب کردند و به این ترتیب، تقریبا همه بازار رنگ قرمز به خود گرفت و اگر مانند همیشه با بلوک های حمایتی از شاخص کل حمایت نمیشد، شاخص کل افت بیشتری را تجربه میکرد. ارزش معاملات دیروز در بورس تهران (با کسر معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) حدود 203 میلیارد تومان بود که از این مقدار، حدود 53 درصد مربوط به نماد های وب و حدود 10 درصد مربوط به نماد تازه وارد چدن بود. بر همین اساس با حذف معاملات این دو نماد ارزش معاملات روز دوشنبه، میبینیم که فقط حدود 37 درصد از مبلغ معاملات به سایر نمادهای بازار اختصاص داشته است. با افتی که دیروز در بازار شاهد بودیم، دوباره نمادهای گروه خودروسازی به محدوده های حمایتی خود رسیدند و دوباره برای خرید جذاب شده اند! به نظر میرسد که بازار برای ادامه رشد، نیاز به محرک جدید دارد و انتظار میرود این محرک اینبار با رهبری گروه خودروسازی و مخصوصا نماد خساپا محقق شود! با بررسی نمودار خساپا، به نظر میرسد که این نماد توانایی یک رشد کوتاه مدت تا محدوده قیمت 145 الی 150 تومان را دارا میباشد! بنابراین به دوستان توصیه میکنیم از این فرصت های بوجود آمده، برای اصلاح سبد خود به منظور کسب بهترین بازدهی استفاده کنند!   

لایو بورس بازديد : 2455 دوشنبه 10 مهر 1396

 

ساعت 8 و 18 دقیقه:

بورس تهران را امروز در حالی آغاز خواهیم کرد که در آخرین روز معاملات در هفته گذشته، شاخص کل توانست رشد 190 واحدی را برای خود به ثبت برساند. بررسی معاملات در هفته گذشته و همزمان با شروع مهرماه نشان میدهد که حقوقی های بازار، فعالیت خود را نسبت به گذشته بیشتر کرده اند. به این ترتیب که از ابتدای مهرماه تا آخرین روز کاری هفته گذشته، حدود 20 میلیارد تومان از سهام حقیقی های بازار، به سبد حقوقی ها ریخته شده است! به این معنی که حقوقی های بازار، حدود 20 میلیارد تومان بیشتر از حقیقی ها در بازار خریدار بوده اند. در واقع با شروع مهرماه، به غیر از آخرین روز کاری هفته قبل، حقوقی ها در همه روزها بیشتر از اینکه فروشنده باشند، در نقش خریدار ظاهر شده اند. در نماد خساپا، تحرکات خرید حقوقی ها مشهودتر است و به نظر میرسد که باید منتظر یک حرکت کوتاه مدت صعودی از این نماد باشیم! بازار همچنان در انتظار ورود نقدینگی جدید است تا تکلیف خود را برای ادامه رشد بداند! و تا قبل از ورود نقدینگی جدید، بازار بورس تهران همین شرایط متعادل و نوسانی خود را ادامه خواهد داد. البته همانطور که در روزهای گذشته نیز بیان شده است، به نظر میرسد که بورس تهران برای میان مدت و بلند مدت، شرایطی رو به بهبود و مناسب دارد و نگرانی خاصی در بازار دیده نمیشود. البته باید تحرکات جدید سیاسی در منطقه و جهان را نیز در نظر گرفت که میتوانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم، تاثیر زیادی در بورس تهران و حتی جهان بگذارند! جدایی کردستان عراق، جدایی منطقه کاتالونیا در اسپانیا و همچنین وضعیت برجام با خروج آمریکا از این معاهده بین المللی، از جمله ابهاماتی است که باید تحولات آن را زیر نظر گرفت و هرگونه تغییر از وضعیت فعلی در این مباحث ذکر شده، میتواند تاثیر بسزایی در برخی مولفه های اقتصادی داشته باشد. 

لایو بورس بازديد : 2722 چهارشنبه 05 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

دیروز بورس تهران رشد 111 واحدی در شاخص کل را تجربه کرد. این روزها تا زمان ارائه گزارش های ششماهه شرکت ها، بازار به همین صورت متعادل و یکی 2 روز مثبت و یکی 2 روز منفی سپری خواهد شد تا تکلیف گزارش ها مشخص شود! دیروز در همین بخش گفته شد که دلیل انتظار بازار برای این گزارش ها چیست و در چه صورتی بازار به رشد خود ادامه خواهد داد. طی دو روز گذشته شاهد انتشار بخش زیادی از گزارش‌های ماهانه روی سامانه کدال بودیم. این گزارش‌ها از آنجا برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار از اهمیت برخوردار است که حاوی نکات مهمی از عملکرد شرکت‌ها است. به عبارتی دیگر، در گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌های بورسی، درآمد عملیاتی 6 ماه نخست سال مشاهده می‌شود که می‌تواند مبنای تحلیل پیش‌بینی درآمد هر سهم این شرکت‌ها که در روزهای پایانی مهرماه منتشر می‌شود، قرار گیرد. بر این اساس در بازه یک ماهه باقیمانده تا انتشار پیش‌بینی شرکت‌ها بر اساس عملکرد شش ماهه، می‌توانیم شاهد رفتاری بر مبنای تحلیل از سوی معامله‌گران به واسطه انتشار گزارش‌ عملکرد 6 ماهه باشیم. انتظار می‌رود به سبب شرایط مثبت بازارهای جهانی شاهد گزارش‌های قوی از نمادهای وابسته باشیم. روز گذشته بار دیگر شاهد اختصاص بیشترین حجم و ارزش بورس تهران به نمادهای زیرمجموعه گروه خودرو و ساخت قطعات بودیم. در این میان یکی از نکات قابل توجه معاملات این گروه حمایت مناسب بازیگران حقوقی در سمت خرید نماد معاملاتی شرکت سایپا بود. موضوعی که سبب شد روز گذشته ارزش معاملات این نماد بار دیگر به ارقام بیشتر از 10 میلیارد تومان افزایش پیدا کند. باید توجه داشت رشد خودرویی‌ها در گرو افزایش جریان ورود نقدینگی است. اما برای بازار امروز، با توجه به تعطیلی های روزهای آتی، انتظار میرود که بازار علیرغم دنبال کردن همان روند متعادل و رو به مثبت، با حجم و ارزش کم معاملات نسبت به روزهای قبل دنبال شود. عزیزانی که دید میان مدت و بلند مدت در بورس دارند، این روزها شاید فرصت های مناسبی برای تکمیل خریدها و اصلاح سبد خواهد بود! 

لایو بورس بازديد : 11 سه شنبه 04 مهر 1396

 

خبر آزادسازی نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی که از قول قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی مطرح شده و قرار بوده ۴ آبان ماه انجام شود، تکذیب شد. فریبرز کریمایی، قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی در خصوص خبر آزادسازی نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی گفت: بنده هیچ گونه مصاحبه ای با هیچ رسانه ای در خصوص این موضوع انجام نداده ام.

وی گفت: این خبر که در فضای مجازی منتشر شده در سال ۹۵ انجام شده است و بنده در سال جاری هیچگونه مصاحبه ای مبنی بر موضوع آزاد سازی نرخ خوراک مجتمع های پتروشیمی انجام نداده ام و به هیچ عنوان قرارنیست ۴آبان ماه این نرخ خوراک مایع و نفتا به صورت آزاد محاسبه شود، یا لااقل بنده دراین خصوص اطلاعی ندارم.

کریمایی افزود: البته مشخص نیست که بر خی رسانه ها با چه هدفی این عمل غیرحرفه ای را انجام داده و خبر سال گذشته را برای بار دوم باز نشر کرده اند.

لایو بورس بازديد : 2365 سه شنبه 04 مهر 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

روز گذشته نیز شاخص کل بورس تهران اصلاح 71 واحدی را تجربه کرد. این اصلاح در روند صعودی، کاملا طبیعی است و جایی برای نگرانی ندارد. فعالان بازار همچنان در انتظار گزارش های ششماهه شرکت ها هستند تا ببینند آیا آینده بازار به گونه ای هست که ارزش ورود نقدینگی جدید را داشته باشد یا خیر؟ در این میان صورت‌های مالی شرکت‌های گروه فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی می‌توانند تاثیر معناداری بر تصمیمات سرمایه‌گذاران داشته باشند. این انتظار وجود دارد که شرکت‌های وابسته به قیمت‌های جهانی با تعدیلات مثبت سهامداران خود را خوشحال کنند. حال بسته به آنکه این تعدیلات مثبت تا چه میزان با انتظارات فعالان بازار هماهنگ باشد، قدم بعدی بازار در روندهای قیمتی مشخص خواهد شد. همانطور که در روزهای قبل بارها و بارها گفته شده، مشکل اصلی بورس تهران فقط با ورود نقدینگی جدید حل میشود و شرایط ورود نقدینگی جدید نیز، بارها بیان کرده ایم. البته عده ای اعتقاد دارند که نقدینگی پشت صف خرید در نماد "های وب" که هر روز به میزان تقریبی 1000 میلیارد تومان قرار میگیرد، نقدینگی جدیدی است که در صف ورود به بورس تهران است! اما به اعتقاد برخی کارشناسان، این تقاضا با نقدینگی واقعی صورت نگرفته و خریداران این نماد، هر روز شانس خود را برای خرید امتحان میکنند و کسانیکه موفق به خرید میشوند، در نهایت ممکن است با فروش سایر سهام خود، این بدهی جدید را تسویه کنند! البته با همه این تفاسیر، تقریبا اکثر فعالان بازار بورس به این موضوع باور دارند که بازدهی بورس تهران در نیمه دوم سال، بهتر از سایر بازارها خواهد بود و این خوشبینی کمک خواهد کرد تا حداقل از نظر روانی، شرایط بهتری در بورس تهران حاکم شود.

تعداد صفحات : 22

تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2845
  • افراد آنلاين : 4
  • بازديد امروز : 207
  • بارديد ديروز : 6,985
  • بازديد کلي : 14,450,790