loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 119 سه شنبه 14 مهر 1394

گزارش بازار بورس تهران سه شنبه مورخ 14 مهر 1394

شاخص کل بازار بورس تهران امروز ، با کاهش 23.8 واحدی به رقم 61209.8 واحدی رسید و ارزش معاملات بدون بلوک بازار بورس معادل 73  میلیارد تومان بود.

نمادهای خودرو با 23.2 واحد کاهش، پارسان با 14 واحد کاهش و وامید با 12.6 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر شاخص داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی حکشتی با 24.1 واحد افزایش، تاپیکو با 21.3 واحد افزایش و فولاد با 16.36  واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای کچاد با 15.8 میلیارد تومان، تیپیکو با 9.2 میلیارد تومان، و وتوسم با 2.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای کچاد با 61 میلیون، وبصادر با 30 میلیون  و تیپیکو با 20 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: کبافق و کخاک (+4.99%)، حفارس (+4.23%)

·         بیشترین کاهش قیمت: قمرو (-4.88 %)، بکاب (-4.87%)

·         کانه فلزی، دارویی و بانک برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: پکویر، وایران

·         توقف نمادهای معاملاتی: پارسان، قهکمت

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

ü      در گروه خودرویی، * شنیده شده بزودی افزایش سرمایه خرینگ از محل تجدید ارزیابی انجام خواهد گرفت که محل تجدید ارزیابی نیز زمین شرکت می باشد. **عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیگر وقت آن رسیده خودروسازان از حاشیه امن تولید خودروهای بی کیفیت خارج شوند تا مقدمات کاهش قیمت خودرو تا پایان سال فراهم شود، گفت: پیش بینی ها بر این است که خودرو ارزان می شود. محمد‌رضا خان‌محمدی اظهار کرد: مشکل تولید خودروی بی کیفیت و گران مربوط به تولیدکنندگان است و در این رابطه نباید به دولت انتقادی کرد چرا که براساس آمایش صنعتی، کشور نباید وارد صنعت خودروسازی می شد. * مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان اینکه واژه "بمب خبری" اعلام شده تعبیر رسانه‌ای یک خبرنگار از فعالیت‌ها و برنامه‌های این شرکت بوده، از برنامه‌ریزی برای افزایش کیفیت محصولات و طراحی موتور ملی توربوشارژ خبر داد.

 

ü      در گروه بانکی، * بانک کارآفرین در اصلاحیه گزارش حسابرسی نشده عملکرد سه ماهه اول امسال خود در حالی از تعدیل منفی 49 درصدی سود برآوردی در بودجه سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه امسال خبر داده که در پایان خرداد ماه 19 درصد این عایدی را محقق کرده است.براساس این گزارش بانک کارآفرین در حالی در بودجه قبلی از پیش بینی سود 511 ریالی  خبر داده بود که در اصلاحیه مجدد دیگری با کاهش 49 درصدی این رقم را به مبلغ 263 ریال کاهش داده است.و عملکرد سه ماهه اول امسال مبلغ 50 ریال از این سود برآوردی را پوشش داد.

 

 

ü      در گروه سرمایه گذاری و هلدینگ، * شرکت توسعه سرمایه وصنعت غدیر در دوره یک ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 94 از بابت واگذاری تعدادی از سهام بورسی خود هیچ سود و زیانی شناسایی نکرد.  ** وبانک در دوره یک ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 94 از بابت واگذاری تعدادی از سهام بورسی خود مبلغ 272 میلیارد و 213 ریال سود شناسایی کرد.  * وامید در دوره 6 ماهه  به ازای هر سهم 292 ریال سود محقق کرده است و بر اساس عملکرد 6 ماهه برای سال مالی منتهی به دی ماه 94،به ازای هر سهم 511 ریال سود پیش بینی کرده است و در نتیجه 57% از پیش بینی خود را پوشش داده است.نسبت به پیش بینی قبلی، تعدیل منفی 6% داشته است.

ü      در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی، * شکربن طی مدت اخیر 11 هزار و 515 تن دوده صنعتی تولید کرده و 13 هزار و 92 تن فروخته است که بخشی از موجودی انبار طی 6 ماه را نیز شامل شده است. ** درپی اتمام سال مالی 31 خرداد 94 هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ، مجمع سالانه این شرکت ساعت 10 صبح چهار شنبه 29 مهر در پژوهشگاه صنعت نفت (بلوار دهکده المپیک ضلع غربی استادیوم آزادی) برگزار می شود.

ü      در گروه فرآورده نفتی، * شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت در دوره یک ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 94 از بابت واگذاری تعدادی از سهام بورسی خود مبلغ 506 میلیون ریال سود شناسایی کرد.

ü      در گروه فلزات اساسی، * فخوز در این گروه نرخ اسلب را در سه ماهه دوم سال نسبت به سه ماهه نخست 10 درصد کاهش داده است این شرکت طی 6 ماه مبلغ 20 هزار و 940 میلیارد ریال روش داشته است. نرخ اسلب در سه ماه نخست سال 1226 تومان و در سه ماه دوم 1194 تومان بوده است.

ü      در گروه لاستیک و پلاستیک، * پکویر برنامه افزایش سرمایه از 200میلیارد ریال به 700میلیارد ریال از محل اورده و مطالبات دارد.

ü      در گروه ساختمانی، * شرکت بین المللی توسعه ساختمان، در اولین پیش بینی حسابرسی شده بودجه سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 95، سود برآوردی 199 ریالی ر به بازار اعلام کرده که نسبت به اولین پیش بینی حسابرسی نشده قبلی خود بدون تغییر است. این شرکت در گزارش 6 ماهه حسابرسی شده امسال مبلغ 19ریال سود محقق کرده است. ** شرکت سرمایه گذاری مسکن در دوره یک ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 94 از بابت واگذاری تعدادی از سهام بورسی خود مبلغ 131 میلیارد و 292 ریال سود شناسایی کرد. * مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: در صورت توافق بانک مسکن با انبوه‌سازان برای پرداخت وام‌های ۱۰۰ میلیون تومانی، ارزش وام به قیمت مسکن که هم‌اکنون حدود ۵ درصد است ۱۰ برابر می‌شود و به حدود ۵۰ درصد می‌رسد

ü      در گروه سیمانی، * هیات مدیره "سدور" در تدارک افزایش سرمایه ۱۰۰۰ درصدی برآمده و اظهار نظر حسابرس در این مورد را به سازمان بورس ارایه کرده تا درصورت صدور مجوز اقدام به افزایش سرمایه از ۸ به ۸۰ میلیارد تومان کند. این تامین مالی از دو محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و آورده نقدی سهامداران و مطالبات انجام خواهد شد.

ü      در گروه قندی، * شرکت شهد در گزارش 12 ماه حسابرسی شده سال مالی منتهی به پایان تیرماه 94 نسبت به گزارش قبلی حسابرسی نشده خود سود 450 ریالی را با کاهش 5 درصدی به مبلغ 426 ریال کاهش داده است.

 

 

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         وزیر امور اقتصادی و دارایی که به همراه سه وزیر کار، صنعت و دفاع در شهریورماه در نامه ای به رئیس جمهور نسبت به تبدیل رکود به بحران هشدار داده بود، شب گذشته گفته که کشور در آستانه رونق قرار گرفته و این نامه به درخواست خود رئیس جمهور نوشته شد.

·         معاون صنایع کوچک رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی گفت: صنایع کشور برای تامین سرمایه در گردش خود به حدود ۱۲۰هزار میلیارد ریال تسهیلات نیازمند هستند.

·         در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی وکلای ملت با ۷۲رأی موافق عدم اعتماد، ۱۷۵رأی مخالف عدم اعتماد و پنج رأی ممتنع از ۲۵۲ آرای مأخوذه، مجدداً به عباس آخوندی اعتماد کردند.

·         وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان همایش ظرفیت تعاونی‌ها در توسعه اقتصادی، اجتماعی از ارائه سند توسعه بخش تعاون به هیأت دولت خبر داد.

·         سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس گفت: بدهی بخش خصوصی به بانکها و حساب ذخیره ارزی ۱۰ میلیارد دلار است که در راستای ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید، مهلت ۳ ماهه برای پرداخت آن در نظر گرفته شد.

·         در راستای برنامه‌ دولت برای کمک به رونق تولید و کسب‌وکارهای بخش‌ خصوصی و عمومی و ارز آوری ناشی از صادرات، به صادرکنندگان صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه، حمل ‌و نقل ریلی، نیروگاهی و آب شیرین‌کن‌ها تسهیلات ارزی پرداخت می‌‌شود.

·         رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: اولویت ما برای برطرف کردن موانع صادراتی، تسهیل در امور حمل‌ونقل از جمله خطوط منظم کشتی‌رانی و هوایی است و بخشی از کارمزد وام صادرکنندگان از محل منابع سازمان مدیریت، تأمین می‌شود.

·         هیات انگلیسی متشکل از رییس و مدیرکل اتاق بازرگانی انگلیس و ایران، ریچارد دالتون و مارتین جانستون و سایر همراهان از تالار معاملات بورس تهران بازدید کردند. این گروه پس از بازدید از تالار معاملات ضمن ملاقات با حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس و برخی از اعضای هیات مدیره بورس تهران، با سازوکار معاملات و نظارت بر شرکت ها آشنا شدند. در این نشست سرفصل های مختلفی از قبیل فرایند خصوصی سازی، ترکیب شرکت های لیست شده، فرایند انتشار اطلاعات مالی شرکت ها، تنوع صنایع، پتانسیل های موجود در اقتصاد ایران و سازوکار های ورود سرمایه گذاران خارجی عنوان گردید و به پرسش های مطرح شده به طور مبسوط پاسخ ارائه شد.

·         علی ماجدی سفیر کشورمان در آلمان اعلام کرد که «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان 25 مهرماه برای انجام یک سفر 2 روزه راهی ایران می شود. وی در نشست مدیران تجاری در برلین گفت: هنگامی که به دورنمای روابط ایران و آلمان نگاه می کنیم، به زمینه های مشارکتی بسیاری دست می یابیم.

·         جدیدترین آمارهای گمرک از تجارت ایران طی هشت ماهه سال جاری میلادی، حاکی از آن است که ایران با 162 کشور مبادلات تجاری داشته که از این تعداد با 83 کشور دارای مازاد تجاری و با 79 کشور دارای کسری تجاری بوده است. مبادلات تجاری ایران با کشور عراق با اختصاص 96/ 47 درصد از سهم تراز مثبت بازرگانی، بیشترین سود را برای ایران به همراه داشته و امارات متحده عربی نیز با اختصاص 16/ 18 درصد از سهم تراز منفی بازرگانی، بیشترین سود را از تجارت با ایران به دست آورده است.

·         هیأت مشاوره‌ای صندوق بین‌المللی پول در گزارش پایانی خود رشد اقتصادی سال 1394 ایران را مثبت تا منفی 0.5 درصد محاسبه و پیش‌بینی کرد در سال 2016 و 2017 با رفع تحریم‌ها رشد اقتصادی به سطح 4 تا 5 درصد افزایش یابد.

·         بر اساس اعلام بانکی مرکزی، امروز دلار با دو ریال رشد ۲۹,۹۵۶ ریال، پوند انگلیس با ۳۸ ریال کاهش ۴۵,۴۲۳ ریال و یورو با ۱۲۲ ریال افت ۳۳,۵۰۴ ریال تعیین شد.

·         قیمت هر بشکه نفت هر بشکه نفت برنت دریای شمال 31 سنت کاهش یافت و 48.94 دلار فروخته شد. این نوع نفت روز گذشته 2.3 درصد افزایش قیمت داشت و تا 49.25 دلار نیز بالا رفت.هر بشکه نفت خام آمریکا نیز با 45 سنت کاهش 45.81 دلار فروخته شد. این نوع نفت نیز روز گذشته افزایش 1.6 درصدی را شاهد بود.

·         رویترز به نقل از اطلاعات رهیابی کشتی‌ها نوشت: دهلی‌نو در ماه سپتامبر (شهریور) 17.3 درصد بیشتر از ماه پیش از آن از ایران نفت خریده و این میزان به 233 هزار و 400 بشکه در روز رسیده است.

·         بانک آمریکایی مریل لینچ اعلام کرد از آنجا که به نظر می‌رسد ذخایر نفت جهانی در سه ماهه آخر امسال برای اولین بار در هشت فصل اخیر متعادل شود، قیمت جهانی نفت در آستانه افزایش قرار دارد.

·         بر اساس گزارش سی تی گروپ، صادرات نفت عربستان در ۱۵ سال آینده به دلیل افزایش سرسام‌آور مصرف داخلی و کاهش تولید، صفر می‌شود.

·         در حالیکه بر اساس اعلام فائو 70 درصد سود تجارت آزاد جهانی به جیب کشورهای توسعه یافته می‌رود، آمریکا، ژاپن، استرالیا، مالزی، برونئی، ویتنام، شیلی، مکزیک، کانادا، نیوزیلند، پرو، و سنگاپور موافقتنامه تجارت آزاد امضاء کردند.

·         وزیر اقتصاد روسیه پیش بینی کرد بر اساس روند کنونی، مسکو و آنکارا در سال 2016 توافقنامه تجارت آزاد دو جانبه امضا کنند.

·         منابع آگاه دوشنبه شب اعلام کردند که پادشاه عربستان در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستانی در ریاض بستری است. این منابع در مصاحبه با خبرگزاری یمنی العهد تصریح کردند که وضعیت جسمانی سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان وخیم است و وی در پی نامساعد شدن وضعیت جسمانی‌اش راهی بیمارستان ملک فیصل ریاض شده است. آنها خاطرنشان کردند که وی چون شرایط جسمانی‌اش اجازه سفر به خارج از کشور را نمی‌داد برای مداوا به خارج انتقال داده نشده است.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟