close
متخصص ارتودنسی
گزارش بازار بورس تهران، دوشنبه مورخ 30 شهریور 1394
loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 175 دوشنبه 30 شهريور 1394

گزارش بازار بورس تهران، دوشنبه مورخ 30 شهریور 1394

شاخص بورس تهران با کاهش 225.2 واحدی و در رقم 61328 واحدی ایستاد. ارزش معاملات امروز بورس تهران بدون احتساب معاملات عمده و بلوکی معادل 100 میلیارد تومان بود.

معاملات امروز سهام در بورس تهران در حالی به بیش از 175 میلیارد تومان بالغ شد که در پایان معاملات امروز با کمک برخی حقوقی‌ها در نمادهای معاملاتی شرکت‌های پیشرو بازار و تداوم معاملات کد به کد و درون گروهی حقوقی‌ها اندکی از شدت کاهش شاخص کاسته شد. امروز در نماد معاملاتی گروه مپنا، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی مبین و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی امدادرسانی حقوقی‌ها باعث شد، تا نیمی از افت شاخص کل بورس در میانه معاملات امروز به نمایش گذاشته نشود.  در عین حال متولی بازار سرمایه نیز امروز آستین‌های خود را بالا زد و در محدوده‌ای کم حجم اقدام به بازارگردانی سهام شرکت‌های تابعه خود از جمله بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، بورس انرژی و سپرده‌گذاری مرکزی در حجم‌هایی کمتر از 10 میلیون سهمی کرد.

نمادهای معاملاتی شپنا با 54.1 واحد کاهش، شبندر با 52.7 واحد کاهش و اخابر با 46  واحد کاهش بیشترین اثر منفی را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند. در مقابل، نمادهای رمپنا با 73 واحد افزایش، فارس با 46.8 واحد افزایش و مبین با 35.2 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر نماگر شاخص داشت.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای رمپنا با 16.6 میلیارد تومان، مبین با با 9.3 میلیارد تومان، و وبصادر با 3.6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای وبصادر با 42 میلیون، مبین با 30 میلیون  و وخارزم با 28سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: ثمسکن (+4.48%)، رمپنا (+4.47%)

·         بیشترین کاهش قیمت: قنقش (-5 %)، خاذین (-4.98%)

·         فنی و مهندسی، خودرو و بانک برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: لاوان

·         توقف نمادهای معاملاتی: قمرو

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

ü      گروه خودرویی، در دقایق پایانی بازار از فشار فروش و شدت عرضه ها در نمادهای مهم این گروه کاسته شد و خپارس به محدوده مثبت رسید و صف فروش خودرو نیز توسط خریداران برچیده شد. نمادهای خاهن و خرینگ نمادهای با قیمت پایانی مثبت در این گروه بودند.

ü      در گروه بانکی، وکوثر و وکار نمادهایی با قیمت پایانی مثبت بودند.  * وتجارت: شنیده ها از مسئولین این بانک حکایت از استقرار کامل بانکداری جامع متمرکز در سه سال آینده دارد و این بانک قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران را دارد همچنین در حال ایجاد کارگزاری با بانکهای بزرگ بین المللی و ایجاد شعبه در کشورهای حاسیه خلیج فارس هستند. ** یک کارشناس ارشد بانکی با مثبت ارزیابی کردن فعالیت های دولت تدبیر و امید طی دوسال گذشته در حوزه پولی و مالی، گفت: مقابله با موسسات پولی غیرمجاز که روند خوبی را طی می کند گام بسیار مهم در دست انجام از سوی دولت یازدهم برای کنترل منابع است. * بر اساس اخبار واصله شایعات مربوط به ایجاد شعبه در خارج کشور و همچنین شایعات مربوط به افزایش سود شرکت تا 8 تومان بوسیله برنده شدن در یک دعوی حقوقی در نماد وپست تکذیب شده است. ** حقوقی بانک گردشگری 8 میلیون و 800 هزار سهم بانک گردشگری را به طور درون گروهی کد به کد کرد.

ü      در گروه سرمایه گذاری و هلدینگ، * سرمایه گذاری خوارزمی در دوره 12 ماهه منتهی به خرداد 94 به ازای هر سهم 401 ریال سود محقق کرده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 19% داشته است.

ü      در گروه بیمه، * یک کارشناس رسمی دادگستری با اعلام دلایل رقابت شرکت های در فروش بیمه شخص ثالث از زیان هنگفت هزار و 164 میلیارد تومانی شرکت های بیمه در سال 92 از این نوع عملیات بیمه خبر داد. ** صنعت بیمه کشور در ۵ ماهه اول سال جاری، حدود ۴۵.۷ هزار میلیارد ریال خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کرده است که در مقایسه با پنج ماهه اول سال قبل، ۲۱.۷درصد رشد نشان می‌دهد.

ü      در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی، * گسترش نفت و گاز پارسان بر اساس صورت های مالی6 ماهه سال مالی منتهی به شهریور 94، توانسته است به ازای هرسهم خود مبلغ 493 ریال محقق نماید که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت به مبلغ 716 ریال پوششی 69 درصدی را نشان می دهد. ** پتروشیمی شیراز در مردادماه امسال با استفاده از 110درصد از ظرفیت عملکرد خود در مقایسه با برنامه ماه گذشته توانسته بیش از 4.2 درصد از ارزش فروش داخلی محصولات پتروشیمی در کل کشور را به خود اختصاص دهد. * دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی از تعیین نشدن نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی گازی بعد از گذشت هفت ماه از تصویب قانون فرمول قیمت‌گذاری خوراک گله کرد و گفت:‌ این شرایط در شأن کشور نیست و خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

ü      در گروه فرآورده های نفتی، نماد لاوان امروز در محدوده منفی 35 درصدی کشف قیمت شد و به فرابورس برگشت. آخرین معاملات ونفت، شرانل، شراز و شپاس در دقایق پایانی در محدوده مثبت ثبت شد. شبریز، شنفت با صف فروش مواجه بودند.

ü      در گروه حمل و نقل، تمامی نمادها در محدوه منفی معامله شدند. * حکشتی در اخرین گزارش خود اطلاعات و صورت‌های مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۴/۰۳/۳۱(حسابرسی نشده) سود هرسهم را ۱۵۸ریال اعلام کرده که نسبت به دوره مشابه افزایش ۲ ریالی داشته است.

ü      در گروه ساختمانی، * امروز 64 میلیون و 850 هزار سهم شرکت سرمایه‌گذاری مسکن پس از رقابت 15 درصدی قیمت معامله شد و به این ترتیب مبلغ 9 میلیارد و 176 میلیون تومان نقدینگی از محل این معامله به سرمایه‌گذاری تدبیر با عنوان عرضه کننده این دارایی رسید. **  فعال اقتصادی و عضو هیأت مدیره و رییس امور بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: رونق بخشی به فعالیت های بخش مسکن راهکار اساسی خروج اقتصاد کشور از رکود است و دولت باید در این زمینه برنامه ریزی کرده و اقدام عملی داشته باشد.

ü      در گروه دارویی، * زیان ۴ ریالی هر سهم "تیپیکو" در پیش بینی سال مالی ۹۵ و بر اساس عملکرد ۳ ماهه به ۱۰۹۴ ریال سود تغییر کرد تا نماد این هلدینگ دارویی آماده بازگشایی شود.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، به‌منظور شرکت در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل پنج‌شنبه 2مهرماه عازم نیویورک خواهد شد.

·         شبکه تلویزیونی فرانس24 به نقل از یک منبع ایرانی گزارش داد که حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز 16 نوامبر (29 آبان) به فرانسه می‌رود. سه هفته پیش بود که لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه با سفر به تهران با وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری کشورمان دیدار کرد. طی آن دیدار، فابیوس گفته بود: حامل دعوت روحانی به فرانسه برای ماه نوامبر هستم.

·         تیم هسته‌ای کشورمان متشکل از معاونان وزیر خارجه ایران به منظور پیگیری اجرایی شدن توافق هسته‌ای سه شنبه 31 شهریور عازم نیویورک خواهد شد.

·         در نشست مشترک بین وزیر جهاد کشاورزی کشورمان و وزیر کشاورزی فرانسه طرفین با تنظیم تفاهم‌نامه‌ای بر نقش محوری کشاورزی در اقتصاد و امنیت غذایی و همچنین همکاری دو جانبه در گسترش روابط تجاری و کشاورزی تاکید کردند.

·         معاون وزیر اقتصاد در دیدار با معاون پارلمانی وزیر خارجه ژاپن ضمن تاکید بر افزایش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور، امضاء موافقتنامه‌های تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی، همکاری‌های گمرکی و مالیاتی مورد تاکید قرار گرفت.

·         مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بورس مسکن نه در ایران و نه در هیچ کجای دنیا قابل اجرا نیست، گفت: مسکن کالای استانداردی نیست که بتوان برای آن بورس تشکیل داد و هر ساختمان بر اساس شرایط خود نرخی خاص دارد.

·         ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در توضیح صنایع برتر پس از لغو تحریم‌ها در بازار سرمایه گفت: صنایعی چون بانک،‌ حمل‌ونقل، بیمه و شرکت‌های خدماتی و تجهیزاتی که با وجود تحریم‌ها حرکت کندی داشتند با اجرایی شدن مفاد توافق به تدریج شاهد رشد و رونق آنها خواهیم بود. با نزدیک شدن به نیمه دوم سال‌جاری انتظار بهبود روند معاملات در بازار سرمایه پیش‌بینی می‌شود.سهامداران باید با دیدی بلندمدت اقدام به سرمایه‌‌گذاری در بازار سرمایه کنند زیرا بازدهی این بازار با شرایط اقتصادی و خبرهای مثبت توافقات در بلندمدت مناسب بوده و شاهد روند مثبت منطقی خواهیم بود.

·         بر اساس اعلام بانکی مرکزی، نرخ دلار آمریکا با یک ریال افت 29,954 ریال، پوند انگلیس با 47 ریال رشد 46,530 ریال و یورو با 8ریال افزایش 33,864 ریال تعیین شد.

·         دیروز در بازار غیر رسمی، دلار با یک تومان کاهش 3409 تومان، یورو با 3 تومان افت قیمت 3897 تومان و درهم با تومان افزایش 936 تومان معامله شد.

·         یک اقتصاددان گفت: دولت با افزایش نرخ دلار و نزدیک شدن آن به قیمت بازار به دنبال کشف قیمت برای یکسان سازی این نرخ است.

·         قیمت سکه طرح جدید، دیروز با هزار تومان کاهش 917 هزار تومان، طرح قدیم بدون تغییر 917 هزار تومان و نیم سکه با رشد 2 هزار تومانی 466 هزار تومان به فروش رسید. با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی، قیمت اونس طلا مانند روز گذشته 1140 دلار و 90 سنت درج شد.

·         قیمت نفت در معاملات امروز نزدیک به یک درصد افزایش یافت چراکه با کاهش فعالیت‌های حفاری آمریکا تحلیلگران برآورد کردند، پروژه‌های سرمایه‌گذاری تولید نفت آمریکا به ارزش 1.5 تریلیون دلار با نفت 50 دلاری یا کمتر در هر بشکه دیگر به صرفه نخواهد بود. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 59 سنت افزایش 48.06دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز 61 سنت افزایش یافت و بشکه‌ای 45.29دلار فروخته شد.

·         موسسه وود مکنزی آمریکا اعلام کرد قیمت پایین تر از 50 دلار در هر بشکه نفت آمریکا 1500 میلیارد دلار از پروژه های نفتی این کشور را از محدوده صرفه اقتصادی خارج می‌کند.

·         شاخص های رسمی انتشار یافته در روز یکشنبه نشان داد که عربستان میزان صادرات نفت خود را حدود 89 بشکه در روز کاهش داده است.

·         دیروز ارزش سهام بازارهای بورس آسیا به دنبال اعلام آمارهایی از چشم‌انداز ضعیف اقتصادی جهان کاهش یافت. سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه‌ای روز گذشته اعلام کرد اقتصاد جهانی از کند شدن رشد رنج می برد و این روند در بقیه ماه های سال جاری و سال 2016 نیز ادامه خواهد داشت. همچنین بازارهای بورس تحت تاثیر تصمیم فدرال رزرو آمریکا بود که هفته گذشته تصمیم گرفت نرخ بهره را در این کشور در کمترین میزان در محدوده صفر نگه‌ دارد.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2950
  • افراد آنلاين : 10
  • بازديد امروز : 1,734
  • بارديد ديروز : 6,181
  • بازديد کلي : 15,439,961