loading...
تبلیغات
livebours بازديد : 361 سه شنبه 23 آذر 1395

 شایعات و شنیده های بازار سرمایه سه شنبه مورخ 23 آذر ماه 1395 را در ادامه مطلب مطالعه بفرمایید...

دلیل توقف نمادهای ذغال سنگی

دیروز تمام نمادهای گروه زغالسنگ متوقف شدند.  گفته میشود رای مثبت حسابرس به بودجه «کطبس» حسابرس کطبس بودجه بر اساس عملکرد ۶ماهه این شرکت را تایید کرد.

 

حفاری

معاون مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران از حفاری ۲۰حلقه چاه جدید در پروژه‌های میدان نفتی آزادگان جنوبی به وسیله ناوگان این شرکت خبر داد.

 

قندوشکر

چند روز گذشته، شایعاتی در خصوص پرداخت یارانه قندی ها از سوی دولت شنیده شده است.

 

چکاپا

شنیده شده که گروه صنایع کاغذ پارس به عنوان تنها تولید کننده کاغذهاى بهداشتى در ایران موفق به صادرات محصول لیوان کاغذى به کشور روسیه شد .

 

ذوب آهن

 شنیده هایى مبنى بر تصویب افزایش نرخ به میزان ٢١ درصد از سوى این شرکت بگوش میرسد .

 

بازگشائی نمادهای بانکی

طبق آخرین شنیده ها در جلسه شورای عالی بورس بازگشایی نماد های بانکی را منوط به دستور مستقیم رییس جمهور قرار شده است

 

غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر در خصوص تاثیر قیمت ۳۳۰۰تومانی دلار بر صنعت پتروشیمی به خبرنگار بورس ۲۴گفت: با توجه به این که قیمت گذاری نرخ خوراک پتروشیمی ها بر مبنای نرخ ارز مبادله ای است، بالا رفتن قیمت ارز مبادله ای منجر به افزایش قیمت خوراک خواهد شد و قاعدتا قیمت تمام شده، افزایش می یابد. این امر زمانی پررنگ تر خواهد شد که اختلاف قیمت ارز آزاد و مبادله کاهش یابد و در این شرایط می توان گفت حاشیه سود پتروشیمی ها افت قابل ملاحظه ای خواهد داشت.این موضوع بر پتروشیمی هایی که بیشتر تولیداتشان صادراتی است اثر قابل توجهی خواهد داشت.وی گفت: از آنجا که وزن پتروشیمی ها و پالایشی ها در بورس بالاست در صورتی که حاشیه سود پتروشیمی ها تغییرات محسوسی داشته باشد، قطعا تاثیر قابل توجهی بر شاخص خواهد داشت و این تغییرات بر بازار سهام موثر خواهد بود.

 

فایننشیال تایمز: "رکس تیلرسون" رئیس شرکت نفتی اکزون موبیل از جانب دونالد ترامپ به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده برگزیده شده است

 

تاپیکو

مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز تایپکو از تکمیل و تولید فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در خردادماه سال ۱۳۹۶خبر داد

 

زنگنه خبر داد: نصف عربستان هم نفت تولید نمی‌کنیم/۱۳۰میلیارددلارباید خرج نفت کنیم/ وزیر نفت با اشاره به نیاز سرمایه گذاری ۱۳۰میلیارد دلاری در صنعت نفت، اعلام کرد: تولید نفت ایران در حال حاضر کمتر از ۴۰درصد عربستان سعودی است

 

معاون آخوندی مطرح کرد؛ قیمت مسکن طی ۱۱سال ۱۱.۶برابر شد/قدرت خرید مردم رشد نکرد

 

قطعه سازان

عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان در خصوص شرکت هایی که تاکنون جهت مذاکره گام برداشته اند، گفت: تا به اکنون شرکت های قطعه سازی از آلمان، اتریش، چین، کره و ژاپن جهت همکاری اعلام آمادگی کرده و مذاکراتی با آنها صورت گرفته است و همانطور که عنوان شد برخی از آنها به عقد قرارداد نیز منجر شده اند و قطعاً این رویه گسترش همکاری ها به دنبال گسترش همکاری ساخت خودروهای جدید و با کیفیت، با حضور شرکت های خارجی همچون فرانسوی ها ادامه خواهد داشت که قطعاً در آینده صنعت تأثیر مثبت و قابل توجهی در میان مدت خواهد داشت.

 

ظرفیت تولید فعلی شرکت‌های تایرسازی، حدود ۶۰%از نیاز ۳۵۰هزار تنی کشور را تأمین می‌کند. این شرکت‌ها عملاً هیچ سهمی از بازار ۱۰میلیارد دلاری منطقه‌ای تایر ندارند. یکی از مهم‌ترین عوامل عدم سرمایه‌گذاری جهت افزایش ظرفیت تولید به منظور حضور حداکثری در بازارهای داخلی و جهانی، هزینه بالای مورد نیاز جهت راه‌اندازی یک واحد تایرسازی با نرخ بازگشت سرمایه پایین است. این در حالی است که این صنعت، جزو صنایع پایین دست پتروشیمی به شمار می‌رود.

 

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد، حدود ۷۰ % از هزینه سرمایه‌گذاری ثابت برای راه‌اندازی یک کارخانه تایرسازی، سهم ماشین‌آلات بکار رفته در خط تولید است.

 

۳شرکت ماشین‌سازی در کشور وجود دارند که طی دو دهه گذشته در زمینه تولید برخی از ماشین‌آلات فعالیت داشته‌اند و توانایی ساخت ماشین‌های مختلف دیگری را نیز در اختیار دارند.در صورتی که ماشین‌سازی در داخل کشور رونق بگیرد و توانمندی‌های بالقوه موجود، بالفعل شوند، قریب به ۵۰ % ماشین‌آلات تایرسازی از حیث ارزش اقتصادی، امکان تأمین از داخل دارند. این در حالی است که ماشین‌آلات داخلی نسبت به انواع اروپایی و چینی، قیمت به مراتب پایین‌تری دارند. با داخلی‌سازی ماشین‌هایی که تولید آن‌ها در کشور توجیه اقتصادی مناسبی دارد، به صورت متوسط در حدود ۲۰ % از هزینه خرید ماشین‌آلات خارجی، کاهش خواهد یافت. به عنوان مثالی از یک خط با ماشین‌آلات مفروض و ظرفیت تولید ۵۰هزار تن، هزینه حدود ۵۰۰میلیارد تومانی، امکان کاهش به ۴۰۰میلیارد تومان، با تأمین ماشین‌آلات از داخل کشور دارد.در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیش‌بینی ظرفیت تولید ۷۰۰هزار تنی تایر تا افق ۱۴۰۴در کشور وجود دارد. بنابراین، ظرفیت تولید ۳۵۰هزار تنی کارخانه‌های موجود، در عمل باید ۲برابر شود. برای دست‌یابی به این منظور هزینه بالایی در حدود ۵۰۰۰میلیارد تومان مورد نیاز است.رونق گرفتن ماشین‌سازی در کشور، موجب کاهش قابل توجه هزینه مورد نیاز سرمایه‌گذاری می‌شود، سهم بخش ارزی سرمایه‌گذاری را به شدت کاهش می‌دهد، سوددهی طرح احداث کارخانه را بهبود می‌بخشد و در نتیجه، رغبت به سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد و در آخر، زمینه فعالیت متخصصین کشور را در یک زمینه صنعتی با تکنولوژی بالا فراهم می‌کند.

 

ایندیپندنت: روسیه زیردریایی بدون سرنشین مجهز به بزرگترین بمب اتمی را آزمایش کرده است. این بمب می تواند منطقه ای به وسعت کشور انگلیس را از روی کره زمین محو کند

 

سیف: مهار تورم، ثبات اقتصادی و کاهش نوسانات ارز، نقشه راه بانک مرکزی در اقتصاد مقاومتی است/رئیس کل بانک مرکزی سه هدف میانی « ثبات قیمتی و مهار تورم»، «ایجاد ثبات پایدار در نظام مالی اقتصاد » و «کاهش دامنه نوسان نرخ ارز و ارتقای شفافیت و کارایی بازار ارز در تأمین نیازهای تولیدی و تجاری» را بعنوان نقشه راه تعیین شده این نهاد برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه پولی، بانکی و ارزی اعلام کرد.

 

رییس هیات عامل ایدرو با اشاره به اینکه قرارداد رنو به زودی نهایی می‌شود، از نهایی شدن دو قرارداد دیگر تا پایان سال خبر داد: ؛ تولید خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٣٧ درصد افزایش یافته است

 

پالایشیها

موضوعی که طی چند وقت اخیر در گروه پالایشی مطرح بوده، مربوط به نامه وزارت نفت مبنی بر محاسبه نرخ فروش فرآورده های ویژه که حدود ۱۰تا ۱۵درصد تولید پالایشگاه ها را به خود اختصاص می دهد، با ارز آزاد از اول آبان ماه سال جاری است که این وزارتخانه بلافاصله مصوبه مذکو را باز پس گرفت و اعلام کرد تا نرخ فروش فرآورده های ویژه همچون مهر ماه با نرخ ارز مبادله ای محاسبه شود. بنا بر این موضوع مطرح شده هیچ تأثیری بر وضعیت سودآوری پالایشگاه ها در پی ندارد و باید منتظر ماند و دید که سیاست تک نرخی شدن ارز توسط دولت اجرایی می شود یا نه.

 

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که در میان شش مجموعه پالایشی تنها پالایش نفت تهران از این بابت ذخیره در حساب های مالی خود در نظر گرفته بود.ناصر تنگستانی در خصوص اثرات افزایش نرخ جهانی نفت بر شرایط سودآوری شرکت های پالایشی ابراز داشت: به طور کلی طی شش ماه اول سال جاری روند قیمت جهانی فرآورده های نفتی و نیز بهای نفت خام صعودی بوده و از این رو می توان گفت نسبت به تحقق بودجه برآوردی شرکت های پالایشی همچون “شراز” خوش بین هستیم. حال آنکه تاکنون نرخ های فروش فرآورده نفتی و خرید نفت خام از سوی شرکت پالایش و پخش اعلام نشده و برای صحبت کردن در خصوص احتمال تعدیل سود برآوردی چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی می بایست منتظر اعلام نرخ ها بود.وی در خاتمه به افزایش قیمت ارز و تعیین دلار ۳۳۰۰تومانی در لایحه بودجه کل کشور اشاره کرد و اظهار داشت: روند قیمتی ارز قطعاًً بر نرخ مبادله ای اثر می گذارد و به طور کلی روند صعودی ارز بر درآمدهای شرکت های پالایشی موثر واقع می شود. به هر حال محاسبه برآیند روند صعودی متغیرهای اثر گذار بر وضعیت سودآوری مجموعه با تعیین نرخ ها امکان پذیر است.

 

 

اما آنچه که مسلم به نظر می رسد این است که با توجه به افزایش قیمت نفت در بازارهای بین المللی و رشد نرخ ارز می توان به وضعیت سودآوری این مجموعه ها خوش بین بود.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2932
  • افراد آنلاين : 117
  • بازديد امروز : 2,835
  • بارديد ديروز : 6,829
  • بازديد کلي : 15,272,361