loading...
تبلیغات
livebours بازديد : 221 چهارشنبه 26 آبان 1395

اخبار کوتاه اقتصادی-سیاسی چهارشنبه مورخ 26 آبان ماه 1395 را در ادامه مطلب مطالعه بفرمایید...

منحنی فیل (elephant graph) توضیحي برای ظهور ترامپ و جانسون

در گراف بالا محور افقی همۀ افراد را فارغ از کشور محل زندگی آنها و بر اساس صدک درآمدی ردیف کرده است. محور عمودی درصد تغییر درآمد واقعی آنها را در یک بازۀ زمانی 20 ساله (از 1988 تا 2008) نشان می‌دهد.

نتیجۀ حاصل از داده‌های موجود یک منحنی به شکل فیل است که نشان میدهد در طی دو دهه جهانی‌شدن، 65 درصد فقیرترین‌های دنیا وضعشان بسیار بهتر شده است. این گروه را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟ طبقۀ فقیر و متوسط کشورهای در‌حال‌توسعه‌ای که سیاستهای باز اقتصادی در پیش گرفته‌اند، اصلاحات اقتصادی کرده‌اند و سرمایۀ خارجی جذب کرده‌اند (مانند هند، برزیل، اندونزی، چین، ...). گروه میانه (یعنی طبقۀ متوسط جهانی) بیشترین افزایش درآمد (حدود 80 درصد) را داشته و فقر مطلق در جهان 20 درصد کاهش یافته است.

افراد طبقه متوسط اروپا و آمريكا که به بازۀ 70 تا 95 درصدی توزیع درآمد در كل جهان تعلق دارند، یا وضعشان چندان تغییری نکرده و یا حتی بدتر شده است. طبقۀ متوسط کشورهای ثروتمند در اروپا و آمریکا جزو این دسته هستند. ولي درآمد ٥ درصد بالايي هم به شدت زياد شده است.

 چرا وضع نسبی طبقه متوسط بدتر شده؟ برای اینکه ثروتمندان این کشورها (متعلق به گروه با درآمد 95 درصد به بالا در نمودار) بخشی از سرمایۀ خود را به کشورهای در‌حال‌توسعه با نیروی کار ارزان منتقل کرده‌اند و از این طریق افزایش درآمد چند برابری نسبت به بقیۀ شهروندان کشور خود به دست آورده‌اند، لذا نابرابری در اروپا و آمریکا تشدید شده است.

در طی همین فرایند، طبقۀ کارگر و متوسط در اروپا و آمریکا (متعلق به بازۀ 70 تا 95 درصد در نمودار) در رقابت با نیروی کار کشورهای در‌حال‌توسعه و نیز مهاجران خارجی، قدرت چانه‌زنی خود برای دستمزدهای بالاتر را از دست داده‌اند و اتحادیه‌هایشان تضعیف شده‌اند. همین دسته از افراد هستند که بعد از رکود 2008 طاقت خود را از دست داده‌اند، عصبانی هستند و سرمایه‌داران یا مهاجران را مقصر وضعیت خود می‌دانند. این روزها، همین اقشار هستند که مشوق جریانهای نوظهور منتقد سرمایه‌داری و طرفدار توزيع درآمد (نظیر سندرز و کوربین) یا جریان راست منتقد سیاستهای مهاجرتی (نظیر ترامپ و بوریس جانسون) هستند.

بخشی از نخبگان ایرانی نیز یا طرفدار این جنبشها هستند یا از آنها خشنودند. ولی واقعیت این است که انتقال سرمایه از کشور‌های ثروتمند به در‌حال‌توسعه و مهاجرت نیروی کار در جهت عکس، دو سازوکاری هستند که زندگی میلیونها نفر در جهان را بهتر کرده‌اند. عاقلانه‌تر این است که نخبگان ایران بدور از هیجانات سیاسی در غرب و بجای سرزنش "نئولیبرالیسم" و سرمایه‌داری "افسار‌گسیخته"، به فکر باز کردن درهای کشور به روی اقتصاد جهانی باشند پیش از آنکه همۀ فرصتها از دست برود. چراغی که به خانه رواست (همدردی و بهبود وضعیت قشر فقیر و متوسط در ایران)، به مسجد حرام است (دلسوزی برای طبقه متوسط پرتوقع در اروپا و آمریکا).

 

واشنگتن موتور رشد اقتصادی جهان

موسسه اعتبارسنجی مودیز پیش‌بینی‌ کرد به‌رغم خطر فزاینده اتخاذ سیاست‌های حمایت‌گرایانه، طی سال‌های 2017 و 2018 آمریکا سریع‌ترین رشد اقتصادی را در میان کشورهای جی7 خواهد داشت، زیرا رشد در کوتاه‌مدت به دلیل برنامه‌های دونالد ترامپ مبنی بر کاهش مالیات‌ها و صرف هزینه‌های بیشتر روی زیرساخت‌های آمریکا تقویت خواهد شد. مودیز همچنین اعلام کرد رشد اقتصادی بریتانیا به دلیل نااطمینانی درباره آینده خروج این کشور از اتحادیه اروپا کند می‌شود.

 

روحانی در جمع پرشور مردم البرز:

امیدوارم با اتصال راه آهن ایران به عراق مردم راحت تر به عتبات سفر کنند

به جز دشمنان خارجی و مشکلاتی مانند فقر، بیکاری، رکود، تورم و قهر طبیعت، با دشمن هوای نفس، بداخلاقی ها و تهمت های برخی افراد هم مواجه هستیم

برخی، مردم را مایوس می کنند اما ملت ما هر روز پیروزی جدیدی کسب می کند

تورم تک رقمی شده و تسهیلات بانکی برای بخش های صنعت و کشاورزی افزایش یافته است

سال آینده مشکل گاز نخواهیم داشت

در ابتدای دولت، تحقق وعده تورم تک رقمی و گذر از رکود منفی را باور نمی کردند

مردم برابر یاس آفرینان بیدارند

آمارها سخن می گویند؛ در هفت ماه اول امسال تسهیلات به بخش تولید حدود 50 درصد افزایش یافت، 15 هزار واحد صنعتی با دریافت تسهیلات در حال آغاز فعالیت مجدد هستند

امسال به وعده خود برای رفع رکود، رونق اقتصادی و رشد 5 درصدی عمل می کنیم

برای کاهش آلودگی هوا اقداماتی ازجمله گازسوز کردن نیروگاه ها، جایگزینی خودروهای نو و تولید خودروهایی با استانداردهای یورو انجام شده و معاینه فنی خودروها نیز انجام می شود

با آغاز به کار پالایشگاه ستاره خلیج فارس از سال آینده می توانیم بنزین صادر کنیم

 

استعمار زرد

سرمایه‌گذاری گسترده چینی‌ها در همه چیز از غذا گرفته تا پروژه‌های کلان ریلی در سراسر آفریقا انتقادهای بسیاری را برانگیخته و موجب شده بسیاری از کارشناسان نسبت به وابستگی این قاره به ابرقدرت آسیا هشدار دهند، اما خود آفریقایی‌ها، عاشق چینی‌ها هستند. تقریبا دو سوم آفریقایی‌ها- 63 درصد- می‌گویند نفوذ چین مثبت یا خیلی مثبت است. برخی کشورهای آفریقایی مدل سرمایه‌گذاری چین را به مدل سرمایه‌گذاری آمریکا و سایر قدرت‌های استعماری ترجیح می‌دهند...

 

سردار صفوی: برهم زدن برجام برای آمریکایی‌ها گران تمام خواهد شد/ ترامپ مجبور به کنار آمدن با ایران است

سردار صفوی گفت: برجام توافقی است که از حمایت روسیه، چین ، کشورهای اروپایی و حتی سازمان ملل برخوردار است و این اشتباه استراتژیکی خواهد بود که آقای ترامپ بخواهد این توافق را برهم بزند.

بنده تغییرات زیادی را در سیاست های خارجی آمریکا در رابطه با ایران نمی بینم گرچه در مقطع کنونی زود است که بخواهیم نسبت به این مسئله قضاوت کنیم.

در مقطع کنونی جمهوری خواهان چه در کنگره و چه در سنا و در ریاست دولت با هم یک دست شده اند ضمن آنکه این طیف سیاسی همواره یک سنت تندروی علیه ایران داشتند و یک لابی نزدیک به رژیم صهیونیستی و حتی برخی کشورهای منطقه همسایه ما دارند بنابراین احتمال اینکه تخاصم علیه ایران ادامه پیدا کند وجود دارد.

ترامپ واقعیت ایران را در نظر خواهد گرفت . امنیت انرژی منطقه خلیج فارس حائز اهمیت است و همچنین ایران در هر معادله ای تاثیر گذار است لذا آمریکا مجبور به کنار آمدن با ما است.

 

جمالی:

ثبت ركورد جديد توليد در گروه خودروسازی سايپا /ادامه مذاكرات با كيا و نيسان برای بازگشت به ايران

مديرعامل سايپا در مراسم انتشار  اوراق مرابحه:

امروز ۵هزار ميلياردريال اوراق مشاركت مرابحه براي اولين بار توسط یک شركت سرمايه گذاري عام در بورس اوراق بهادار تهران منتشر شد.

سرمايه حاصل از انتشار اين اوراق بيشتر صرف زنجيره توليد شركت و تامين كنندگان می شود كه توسط مگا موتور و سازه گستر تامين می شود.

بالاترين رقم توليد در تاريخ سايپا در روز گذشته با توليد ٢ هزار و ٤٨٣ خودرو محقق شد.

قرارداد سایپا و سیتروپن نهایی شده و روز گذشته مجوز آن از سوی سازمان سرمایه گذاری خارجی صادر شده است.

در بخش فروش تا پايان بهمن ماه پيش فروش كليه محصولات صورت گرفته و هيچ محصولي در سايپا وجود ندارد كه با ركود روبه رو باشد.

 

 

 

بلوکه کردن تسهیلات توسط بانک‌ها خلاف قانون است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور با تصریح اینکه به موجب قوانین ومقررات موجود، بلوکه‌کردن بخشی ازتسهیلات بانکی اعطایی به مشتریان توسط بانک‌ها،خلاف قانون ومقررات است، به تشریح تمهیدات مشترک وزارت کشور وبانک مرکزی،درخصوص اجرای این امرقانونی پرداخت.

 

رئیس‌جمهور فرانسه:

توافق با ایران، امنیتی را که لازم داشتیم برایمان آفرید و حتی برای ما، ضمانت‌هایی هم ایجاد کرد. نبود این توافق، تبعاتی جدی به همراه خواهد داشت.

به نفع همه است که توافق با ایران، کماکان مورد تأیید، راستی‌آزمایی و ازریابی باشد.

آیا آمریکا با دونالد ترامپ می تواند این توافق را زیر سوال ببرد? من اینطور فکر نمی‌کنم.

 

طرح تمدید تحریم‌های ایران تصویب شد

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به طرح تمدید ده ساله قانون تحریم‌های ایران رأی مثبت دادند. هدف از این طرح، حفظ زیربنای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران برای استفاده از آن در صورت لغو توافق هسته‌ای و بازگرداندن فوری تحریم‌هاست.

 

تانکر حامل نفت ذخیره ایران عازم هند و کره جنوبی شدند

آمارهای موسسه جن اسکیپ نشان می دهد که در هفته منتهی به ۱۱نوامبر، ۳کشتی که از آنها برای ذخیره سازی نفت ایران بر روی دریا استفاده می شد، خلیج فارس را به مقصد هند و کره جنوبی ترک کرده اند.

 

هیچ قضاوتی درباره انتخابات آمریکا ندارم.هرکسی آمد فقط شر رساند.

رهبر انقلاب: بنده هیچ قضاوتی درباره انتخابات آمریکا ندارم. آن حزب و این حزب هرکسی آمد فقط شر رساند. یکی تحریم کرد، یکی به هواپیمای مسافربری و یکی به سکوی نفتی حمله کرد. ما نگرانی نداریم و برای مقابله با هرحادثه محتمل آماده ایم. در دنیا عده‌ای عزا گرفتند و عده‌ای شادی کردند. ما نه عزا میگیریم و نه شادی میکنیم ما به این فکر میکنیم که چگونه باید کشور را از مشکلات احتمالی عبور داد.

 

مذاکره با شرکت‌های هواپیمایی بزرگ برای تامین ۵۰۰هواپیما

وزیر راه و شهرسازی در همايش فرصت‌های سرمايه‌گذاری بخش حمل و نقل در چین، با اشاره به این خبر که تامین ۵۰۰هواپیما ظرف پنج سال را در برنامه‌های در دست اجرا داریم، گفت: قرارداد خرید ۱۰۰فروند هواپیما از شرکت ایرباس در سال جاری نهایی می شود و با شرکت بوئینگ نیز مذاکرات درحال انجام است.

 

روند افزایشی نرخ دلار متوقف شد/ پیش‌بینی ثبات قیمت

نرخ دلار در بازار آزاد طی روزهای اخیر روند افزایشی به خود گرفت و امروز با ثبات تقریبی قیمت، ۳۶۷۵تومان فروخته شدکه رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا در این باره گفت: روند افزایشی قیمت دلار متوقف شده و پیش‌بینی می‌شود در روزها و هفته‌های آینده بازار شرایط با ثبات‌تری داشته باشد.

 

تکرار تجربه زودبازده‌ها؟

اجرای طرح رونق تولید که با هدف تزریق 16 هزار میلیارد تومان منابع مالی به بنگاه‌های مشکل‌دار کلید خورد، به‌نظر در مسیر تکرار تجربه طرح شکست‌خورده بنگاه‌های زودبازده است. با وجود اینکه این طرح قرار بود با هدف فعال کردن 7500 بنگاه مشکل‌دار اجرا شود، اما مطابق آمار تاکنون بیش از 15 هزار بنگاه از این تسهیلات استفاده کرده‌اند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد «حرکت منابع به سمت بنگاه‌های متروکه»، «تهاتر وام با بدهی‌های معوق بنگاه‌ها» و «نبود اعتبارسنجی در مسیر اعطای تسهیلات» سه انحرافی است که در مسیر اجرای این طرح دیده شده است.

 

عنصر ذهنی ثبات اقتصادی

در سال‌های گذشته نرخ تورم، تقریبا به‌طور مستمر پایین آمده است. نرخ ارز تقریبا ثابت مانده و نوسان چندانی نداشته است، اما یک جای کار می‌لنگد. ثباتی هست که باور نمی‌شود و نوسانات و بی‌ثباتی‌هایی که مدتی است در آمارهای رسمی مشاهده نمی‌شوند، همچنان در ذهن‌ها وجود دارند و بر تصمیم‌گیری‌ها اثر می‌گذارند. علت چیست؟‌ بی‌توجهی به عنصر ذهنی ثبات اقتصادی... آنچه در حال حاضر بسیار مهم است، نقش بخش اطلاع‌رسانی تیم اقتصادی دولت در راستای ایجاد عنصر ذهنی ثبات است

 

تمدید تحریم‌ها در پسابرجام لگد زدن به برجام است

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: اگرچه کشور ما از ابتدا با تحریم‌های ظالمانه آمریکا روبه‌رو بوده و نتیجه آن نیز پیشرفت‌های فراوان در عرصه‌های علمی، صنعتی و نظامی بوده است اما تمدید تحریم‌ها در شرایط پسابرجام به نوعی لگد زدن به توافق برجام است.

 

 

 

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2934
  • افراد آنلاين : 4
  • بازديد امروز : 846
  • بارديد ديروز : 11,734
  • بازديد کلي : 15,295,099