loading...
تبلیغات
livebours بازديد : 225 یکشنبه 23 آبان 1395

اخبار کوتاه اقتصادی،سیاسی یکشنبه مورخ 23 آبان ماه 1395 را در ادامه مطلب مطالعه بفرمایید...

بانک های اروپایی با ارقام پایین گشایش اعتبار می کنند

یکی از اعضای کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اعلام کرد: بانک‌های اروپایی همچنان با ارقام پایین (برای نمونه 50 میلیون یورو) گشایش اعتبار می‌کنند و در آسیا شرایط بهتر است.

 

اقتصاد آزاد و لمپنيسم ترامپی

ظاهرا تمايلی وجود دارد كه درباره "نسبت ترامپ و اقتصاد آزاد" تحليل‌هايي سطحي ترويج شود. دكتر موسی غنی‌نژاد در سرمقاله امروز دنياي اقتصاد به اين تحليل‌هاي سطحي پاسخ داده‌اند. در اين سرمقاله ضمنا از يك پارادوكس هم رمزگشايي شده است؛ اينكه چرا بسياري از فعالان اقتصادي همانند روشنفكران چپ، مخالف اقتصاد آزاد هستند و در اين مخالفت، دنبال شكار چه منافعي هستند!

در اين سرمقاله مي‌خوانيم:  اکثریت قریب به اتفاق شعار‌های ترامپ، ضد تجارت آزاد و جهانی شدن است. او همه مشکلات اقتصادی ایالات‌ متحده آمریکا را ناشی از ورود کارگران مهاجر خارجی، پیمان‌های تجارت آزاد مانند نفتا، لغو تعرفه هاي تجاري، سازمان تجارت جهانی و نهایتا برون‌‌سپاری تولید و انتقال سرمایه‌گذاری‌ها به کشورهای خارجی داراي نیروی کار ارزان عنوان مي‌كند. در نتیجه او آشکارا به دنبال نوعی سیاست حمایتی و ضد اقتصاد آزاد است.

ممکن است تبلیغ چنین شعارهایی از سوی کسی که در نظام سرمایه‌داری آمریکا میلیاردر شده شگفت‌آور به‌نظر برسد، اما این گونه نیست و آنچه در نگاه نخست عجیب به‌نظر می‌رسد اتفاقا منطق روشنی دارد. اولا اینکه دونالد ترامپ يك کاسب «حرفه‌ای» است كه توانسته در مدت طولانی فعالیت اقتصادی خود نظام مالیاتی را دور بزند و حداقل چهار مرتبه از قانون ورشکستگی آمریکا استفاده کند و میلیاردها دلار دارایی خود را نجات دهد. ثانيا و مهمتر اينكه باید توجه کرد «کاسبی» که به ثروت و قدرت می‌رسد دیگر الزاما منافع خود را در تداوم بازار آزاد رقابتی نمی‌بیند؛ چون رقابت آزاد ممکن است موقعیت ممتاز او را به خطر اندازد...

 

اثر دوگانه ترامپ بر بورس

بورس تهران در اولین روز هفته جاری شاهد تشدید تقاضای خرید سهام در گروه‌های کالایی بود که رشد حدود 600 واحدی نماگر این بازار را رقم زد. در روزهای پایانی هفته گذشته، احتمال افزایش تقاضای مواد خام به علت برنامه‌های توسعه زیرساخت دونالد ترامپ، از قیمت کالاها حمایت کرد. این امر توانست با رشد صنایع وابسته به کالا در بورس تهران، ریزش 8/ 1 درصدی شاخص سهام در معاملات چهارشنبه را تا حدودی جبران کند. در طرف دیگر، شاخص گروه خودرو و ساخت قطعات که به واسطه فضای مثبت ایجاد شده در ماه‌های گذشته و در فضای پسابرجام رشد قابل‌توجهی را ثبت کرده بود، با افت مواجه شد. به‌نظر می‌رسد فعالان بازار سهام تبعات مبهم سیاست‌های خارجه ترامپ به‌ویژه در بحث برجام را با بدبینانه‌ترین سناریو در معاملات خود لحاظ کرده‌اند.

 

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد درآمدهای دولت اعم از درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها در نیمه نخست امسال به ۵۸۹هزار و ۶۰۰میلیارد ریال رسید؛ در حالی که میزان مصوب دولت ۸۰۲هزار میلیارد ریال بود

 

پنج محرک مالی برای مسکن

آیین‌نامه «نحوه به‌کارگیری ابزارهای نوین تامین مالی مسکن» 8 سال پس از تصویب قانون مربوطه، روز گذشته توسط معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شد. این آیین‌نامه حاوی پنج محرک مالی برای بازار ملک است؛ ازجمله آنکه، با تاکید غیرمستقیم بر نیاز به لیزینگ مسکن، اجازه انتشار اوراق بهادار برای شرکت‌های متقاضی پرداخت این تسهیلات صادر شده است. همچنین سازنده‌های بیش از 80 واحد مسکونی در شهرهای بزرگ، از 50 درصد تخفیف در عوارض ساخت برخوردار می‌شوند.

 

چالش‌های ترامپی برجام

به گزارش وال‌استریت ژورنال، یکی از مهم‌ترین چالش‌های دونالد ترامپ برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، همراه کردن دیگر قدرت‌های جهانی است. به ادعای بسیاری از مقامات رسمی اروپا، نیاز این کشورها برای برقراری رابطه با ایران بیشتر از نیاز طرف ایرانی است. یکی دیگر از چالش‌های برجامی ترامپ عکس‌العمل ایران در قبال لغو برجام است. اگر آمریکایی‌ها بخواهند توافق هسته‌ای را زیر پا بگذارند، ایران می‌تواند دوباره به سطح پیشین فعالیت‌های هسته‌ای خود (و حتی بیشتر) برسد. همچنین اگر ترامپ بخواهد توافق صورت گرفته میان ایران و قدرت‌های جهانی را لغو کند، باید منتظر واکنش روسیه به‌عنوان یکی از حامیان اصلی این توافق نیز باشد.

 

مخالفت مجلس با طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور

نمایندگان مجلس با کلیات طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد مخالفت کردند.

 یک فوریت این طرح در جلسه علنی ۲۷  تیرماه ۹۵به تصویب رسید، اما در جلسه امروز مجلس از مجموع ۲۴۰نفر نماینده حاضر، تنها ۱۰۷نفر با کلیات این طرح موافقت کردند و ۹۴نفر به آن رأی مخالف دادند و بر اساس آیین‌نامه مجلس کلیات این طرح به تصویب مجلس نرسید.

در جریان بررسی کلیات طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌ها مازاد، دولت با این طرح مخالفت کرد و تعغدادی از نمایندگان نیز به نحوه بررسی آن در کمیسیون اصل ۹۰انتقاد داشتند.

 

روحانی:

صنعت نفت حداکثر استفاده از برجام را داشته است؛ همانطور که برجام موجب اعجاب جهانیان شد، تحرک صنعت نفت نیز موجب اعجاب شد.

می‌گفتند برجام عملیاتی شده، اما سال ها طول می کشد که صادرات نفت به 2 میلیون بشکه برسد و مابه این زودی ها به شرایط قبل از تحریم نمی رسیم، اما صنعت نفت در چند ماه کاری کرد که جهانیان را به شگفتی وا داشت و این تلاش ها جای تشکر و سپاسگذاری دارد.

امروز شاهد افزایش تولید 250 هزار بشکه هستیم که باید این رقم را به بالای یک میلیون بشکه برسانیم.

 

اژه‌ای: دولت هیچ گزارشی از نجومی‌بگیران نداده / سازمان اطلاعات سپاه درباره تعدادی نجومی‌بگیر اعلام جرم کرده است

سخنگوی قوه قضاییه در  نشست خبری گفت:

تاکنون دیوان محاسبات درمورد حقوق های نجومی اعلام جرمی نکرده و در گزارشی اعلام کرده که تنها بخش کمی از این  حقوق‌های نجومی مسترد شده است.

سازمان بازرسی از دستگاه ها خواسته است گزارش ها و لیست های خود را در خصوص فیش های نجومی اعلام کنند که در این راستا سازمان اطلاعات سپاه تعدادی را شناسایی و درباره آنها اعلام جرم کرده است.

در طول آبان ماه سه وکیل بازداشت شده و یک قاضی تحت تعقیب قرار گرفته است همچنین یک نفر از محیط زیست تهران هم تحت تعقیب قرار گرفته و مسئولان مشغول رسیدگی به پرونده او هستند.

 

وزیر نفت:

ما ملزم به ارائه خدمات به مردم مناطق نفت‌خیز هستیم

وزیر نفت در جلسه افتتاح طرح‌های نفتی در خوزستان: از درآمدهای آتی نفت می توان زندگی مردم خوزستان را بهبود بخشید.

ما ملزم به رعایت سازگاری با محیط زیست در تولید و استخراج و ارائه خدمات اجتماعی به مناطق نفت خیز هستیم

 

آخرین جزییات طرح تحول نظام بانکی

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی درخصوص آخرین جزییات طرح تحول نظام بانکی گفت: فاز اول این طرح در قالب افزایش سرمایه بانک ها طراحی شده تا بتوان ارزیابی از نیاز افزایش سرمایه بانک ها داشت.

 

بانک ها قادر به جذب نقدینگی شناور نیستند

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به رشد ۲۸درصدی نقدینگی گفت: خطر اصلی این است که وقتی نقدینگی بیشتر از تورم در اقتصاد رشد کند ممکن است که قیمت ها تثبیت شود.

 

اعتراض سرمایه گذاران به توقف نمادبانکی

معاون ناشران بورس تهران درباره آخرین وضعیت نمادهای بانکی متوقف شده و زمان بازگشایی گفت: منتظر تعیین تکلیف آنها هستیم. بورس تهران تمایلی ندارد نمادهای بورسی تا این زمان، متوقف باقی بمانند و برای سهامداران مشکل ساز شوند.

 

علت ریزش پاییزی حجم معاملات "مسکن"

وجود دو دستگی میان فعالان بازار مسکن درباره ارزیابی وضعیت بازار طی هفته‌های اخیر، موجب بروز یک حس دوگانه میان طرف‌های درگیر بازار اعم از طرف عرضه و واسطه‌های ملکی شده است.

 

یک مامور سرشماری: رحیمی در خانه است، نه زندان!

یک مامور سرشماری مدعی شده که محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد که طبق حکم دادگاه باید هم‌اکنون در دادگاه باشد، در خانه به سر می‌برد!

 

تداوم برجام

حتما تندروها و آنهایی که دغدغه اقتصاد و منافع ملی کشور را ندارند، از آمدن فردی چون ترامپ استقبال خواهند کرد. ترامپ دقیقا برخلاف اوباما همان سخنانی را خواهد گفت که مطلوب و مورد تایید دوستان تندرو است و حداقل برای چهار سال سوژه‌های بسیار خوبی برای آمریکا ستیزی و یادآوری این نکته به میانه‌روها که در چه اشتباه بزرگی به سر می‌بردید، در اختیار این دوستان قرار خواهد داد. البته بعید به نظر می‌رسد که ترامپ بتواند تا آنجا پیش برود که برجام را کان لم یکن کند، چراکه در برجام آمریکا تنها یکی از کشورهای طرف قرارداد است و تنها او نیست که باید تصمیم بگیرد.

 

خط و نشان قطعه‌سازان ایرانی برای پژو

پژو در شرایطی قرار است از اسفندماه امسال تولید اولین محصول جدید خود را در ایران آغاز کند که قطعه‌سازان کشور بابت داخلی‌سازی به این خودروساز فرانسوی اولتیماتوم داده‌اند. انجمن قطعه‌سازان اعلام کرده تولید محصولات این شرکت در ایران باید با حداقل 40 درصد داخلی‌سازی آغاز شود و بحث‌هایی که در مورد تولید محصولات پژو با داخلی‌سازی 20 درصدی مطرح شد اشتباه بود. این انجمن به پژو اعلام کرده‌ اگر تولید خودروهایش در ایران با داخلی‌سازی کمتر از 40 درصد صورت گیرد، طبق هماهنگی با مسوولان وزارت صنعت، جلوی تولید را خواهد گرفت.

 

طیب‌نیا: حذف سه صفر از پول ملی ضروری است

به دنبال اظهاراتی که در روزهای قبل از سوی برخی مسئولان درباره حذف سه صفر از پول ملی مطرح شده است، طیب‌نیا توضیح داده است که حذف سه صفر از پول ملی را ضروری می‌داند، ولی معتقد است باید در شرایط بهتری این اقدام صورت گیرد.

 

تورهای لوکس آمریکایی در راه ایران

واشنگتن‌پست از ورود تورهای جدید آمریکایی به ایران خبر داده است. پس از اجرایی شدن برجام، کشورمان با افزایش چشمگیر در شمار گردشگران خارجی روبه‌رو شده است.

 

 

 

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2934
  • افراد آنلاين : 4
  • بازديد امروز : 847
  • بارديد ديروز : 11,734
  • بازديد کلي : 15,295,100