loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 183 چهارشنبه 17 شهريور 1395

روند بازار سهام امروز نیز شاهد معاملاتی متعادل و کم عمق در کلیت معاملات بود که در نهایت شاخص کل توانست با افزایش  72.6 واحدی به کار خود پایان دهد و رقم نماگر شاخص بر روی عدد 76742 واحد متوقف شد.  ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت، معادل 127 میلیارد تومان به ثبت رسید.  ارزش بازار امروز با اندکی افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل، معادل 3179 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

** امروز در نماد معاملاتی بانک پاسارگاد در تداوم معاملات کد به کد روز گذشته بیش از 430 میلیون سهم به ارزش بیش از 46.5 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده حقوقی به کدهای درون گروهی به طور بلوکی منتقل شد. ** در صنعت دریایی ایران نیز کمتر از 30 میلیون سهم به ارزش بیش از 7.5 میلیارد تومان کد به کد شد. *  24 میلیون سهم بیمه کوثر همچنین به ارزش بیش از 3.5 میلیارد تومان کد به کد شد. **  اندکی بیش از 23 میلیون سهم زامیاد نیز به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان میان کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد. **  8 میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب نیز به ارزش 3 میلیارد تومان کد به کد شد. * در توسعه معادن و فلزات نیز امروز 6 میلیون سهم به ارزش 750 میلیون تومان کد به کد شد.  ** در پالایش نفت بندرعباس اما بیش از 4 میلیون سهم به ارزش 2 میلیارد تومان میان کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد.  * سهامدار عمده پتروشیمی جم اما امروز کمتر از 4 میلیون سهم به ارزش کمتر از 3 میلیارد تومان را کد به کد کرد.

نمادهای معاملاتی شبندر  با 47.2 واحد افزایش، رانفور و فاراک هر کدام با 17.6 واحد افزایش و خودرو با 12.1 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند. در مقابل، نمادهای کگل با 40.5 واحد کاهش و وغدیر با 11.1 واحد کاهش، وپارس با 10.3واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای شبندر با 10.7 میلیارد تومان، خساپا با 8.2 میلیارد تومان، و فاراک  با 6.6میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای خساپا با 72 میلیون، وپاسار با 50 میلیون  و خاور با 23 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: کپشیر(5+)، بالبر، ددادم، مرقام، شدوص (4.99+)

·          بیشترین کاهش قیمت: غشصفا(4.62-)، زمگسا(4.35-)

·         خودرو، محصولات فلزی، فرآورده نفتی برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نماد: - - ، حراج مجدد نماد معاملاتی: سصوفی، وپترو

·         توقف نماد: دعبیدح، غشانح،

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی،  * معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از توافق ایران و چین برای ساخت یک شهرک صنعتی مشترک تولید قطعات خودرو در کشور خبر داد و گفت: این مذاکرات در مراحل نهایی قرار دارد. ** خساپا: مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا با اشاره به تداوم مذاکرات با خودروسازان خارجی گفت: مذاکرات با شرکت های نیسان و کیا در حال انجام است که مذاکره با کیا هفته آینده نهایی می شود.

·         در گروه بانکی، * در يکهزار و دويست و بيست و سومين جلسه شورای پول و اعتبار "دستورالعمل اجرايي تأسيس، فعاليت و نظارت بر مؤسسات پس‌انداز و تسهيلات مسکن" به تصويب رسید. همچنین در این جلسه، حداقل سرمايه مورد نياز براي تأسيس بانک برون‌مرزي در مناطق آزاد به میزان 100 ميليون يورو تعیین شد. ** مدیرکل هماهنگی و راهبرد امور اقتصادی وزارت امور خارجه ضمن تاکید بر لزوم استفاده از حقوق ملی کشورمان در برجام تاکید کرد که ایران با هدف تقویت تعاملات اقتصادی خود با کشورهای مختلف به دنبال هراس زدایی از سیستم بانکی آنها و نیز، ایجاد تنوع در سبد ارزی خویش است.

·         در گروه بیمه، * صورت های مالی بیمه ایران درسال ۹۴ به تصویب مجمع عمومی رسید. محسن پورکیانی، مدیرعامل بیمه ایران هدف استراتژیک این شرکت را ارتقای شفافیت، بهبود خدمات ارایه شده، معرفی محصولات و ابزارهای جدید برشمرد.

·         در گروه مخابرات و انفورماتیک، * شرکت اورنج فرانسه که سالها در تدارک ورود به بازار ایران بوده است، اعلام کرده که مطالعات امکان سنجی برای سرمایه گذاری در شرکت ارتباطات سیار ایران انجام داده است. اورنج در این باره به رویترز اعلام کرد پیش بینی می کنیم این مذاکرات تا چند ماه آینده نهایی شوند.

·         در گروه برق، * یک مقام مسئول از افزایش ۱۰ درصدی قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تولید پراکنده در سال‌جاری خبر داد و گفت: قیمت جدید به ۹۹۶ ریال به ازای هر کیلووات افزایش یافته است. ** مدیر ارشد اجرایی زورلو هلدینگ ترکیه گفت احتمالا این شرکت برای ایران تاسیسات تولید برق با سوخت گاز احداث خواهد کرد.

·         در گروه فرآورده نفتی، * وزیر نفت گفت: ایران از هر تصمیمی که از سوی تولید کنندگان برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت گرفته شود، حمایت می کند. به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه روز سه شنبه (١٦ شهریورماه) پس از دیدار با محمد بارکیندو، دبیر کل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب درباره قیمت مناسب نفت در بازارهای جهانی اظهار کرد: قیمت مورد علاقه بیشتر اعضای اوپک برای نفت ٥٠ تا ٦٠ دلار برای سبد نفتی اوپک است.

·        در گروه حمل و نقل و کشتیرانی، * خبرها از واگذاری بلوک حپارسا توسط پارسان به شرکت فرا ساحل نگین کیش حکایت دارد و از این به بعد این شرکت بعنوان سهامدار عمده حپارسا محسوب می شود.

·        در گروه ساختمانی،  * مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: مجموع افرادی که از سال ۱۳۸۹ تا پایان مردادماه امسال با استفاده از اوراق تسهیلات مسکن خانه دار شده اند به یک میلیون و ۲۰۷ هزار نفر رسیده است.

·        در گروه سیمان، * یکی از شرکت های کره ای که در کشور عراق قرارداد ساخت 50 هزار واحد ساختمانی را با دولت این کشور به امضا رسانده است، می خواهد با شرکت سیمان فارس خوزستان و شرکت های کاشی سازی زیر مجموعه شستا ( هلدینگ سرمایه گذاری تامین اجتماعی) برای تامین مصالح مورد نیاز خود یعنی سیمان و انواع کاشی مذاکره کند.  اگر این قرار داد در این شرایط بسته شود حداقل 3 تا 4 میلیون تن سیمان و مقدار زیادی کاشی به عراق صادر خواهد شد و بخشی از مشکل کنونی صادرات به این کشور حل می شود. ( کلوند و کسعدی زیر مجموعه تامین هستند). ** یکی از شرکت‌های کره ای که در کشور عراق قرارداد ساخت 50 هزار واحد ساختمانی را با دولت این کشور به امضا رسانده است، می خواهد با شرکت سیمان فارس خوزستان و شرکت‌های کاشی سازی (کاشی سعدی) زیر مجموعه شستا (هلدینگ سرمایه گذاری تامین اجتماعی) برای تامین مصالح مورد نیاز خود یعنی سیمان و انواع کاشی مذاکره کند.

·        در گروه قند و شکر،  * قشرین: پیشنهاد هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه از مبلغ50 میلیارد ریال به مبلغ 300میلیارد ریال (500 درصد)از محل آورده نقدی سهامداران به منظور تامين الزام حداقل سرمايه مورد نظر شرکت هاي بورسي سازمان بورس اوراق بهادار و همچنين خروج از ماده 141 قانون تجارت.

·        در گروه داروسازی، * درازک: شرکت لابراتورهای رازک طی اطلاعیه ای در خصوص روند معاملات پیش بینی سال ۹۵ اعلام نمود که تاکنون تغییرات با اهمیتی ندارد لذا در صورت بروز هرگونه تغییر با اهمیت این شرکت مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

·                      رییس جمهور قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور را که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

·                      سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس گفت:دولت هدف‌گذاری تحقق نرخ بیکاری ۷ درصد در لایحه برنامه ششم را حذف کرد.

·                      وزیر اقتصاد می‌گوید ایران هیچ اطلاعاتی به اف‌ای‌تی‌اف نمی‌دهد و مسایلی که برخی در این زمینه مطرح می‌کنند ناشی از نداشتن اطلاعات است. او هم‌چنین تصریح می‌کند که ایران تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی را قبول نداشته و افرادی که هنوز در فهرست تحریم‌های پیوست برجام قرار دارند آزادانه می‌توانند در داخل کشور مبادلات بانکی خود را انجام دهند. علی طیب‌نیا درباره مسایل پیرامون FATF اظهار کرد: از زمانی که مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌شد می‌دانستیم که اگر تحریم‌ها برداشته شود برای برقراری روابط با بانک‌های خارجی مشکل خواهیم داشت چرا که FATF ایران را در گروه سیاه خود قرار داده بود. او بیان کرد: بر حسب میزان درگیری کشورها در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به چند گروه تقسیم شده‌اند. ابتدا کشورهایی که مقررات FATF را به صورت کامل اجرا می کنند و تعداد آن‌ها بسیار کم است. دیگر کشورهایی که مقررات FATF را به صورت ناقص اجرا می‌کنند. گروه سوم کشورهایی که مقررات FATF را کامل اجرا نمی‌کنند ولی میزان آن‌ها در حد قابل قبولی است و چهارم کشورهایی که مطلقا مقررات FATF را اجرا نمی‌کنند و ایران در این گروه قرار داشت. گفتنی است جز ایران فقط کره شمالی و کوبا در این گروه قرار داشتند که کوبا قوانین را اجرا کرده و از فهرست سیاه خارج شده بود.

·                      (نایب رییس مجلس) پزشکیان: اگر دولت احمدی‌نژاد روی کار بود دلار بیش از 10 هزارتومان بود/آنان که میگویندبه ستارخان توهین کرده‌ای و بدن او در قبرمیلرزد بدانند که بدن ستارخان از سالهای گذشته در قبر میلرزد.

·                      رییس کمیسیون تسهیل تجارت اتاق بازرگانی تهران: خیریه‌ها و خصولتی‌ها هم مالیات‌هایشان را بپردازند. رییس کمیسیون تسهیل تجارت اتاق بازرگانی تهران ضمن ارزیابی عملکرد سازمان امور مالیاتی، گفت: انتظار می‌رود بر اساس توافق‌های صورت گرفته نهادهای عمومی، خیریه‌ها و خصولتی‌ها مالیات‌های‌ خود را پرداخت کنند و از فعالان اقتصادی که سود چندانی نداشته‌اند متناسب با درآمدهایشان مالیات گرفته شود.

·                      اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران گفت که اداره بندر چابهار برای مدت معینی و مطابق با فرمولی به هندی ها واگذار شده است.

·                      مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: با صدور بیش از ۱۴ هزار کد جدید در ماه گذشته، تعداد سهامداران ایرانی دارای کد معاملاتی به مرز ۹ میلیون نفر نزدیک شد. محمدرضا محسنی افزود : تعداد 14 هزار و 750 کد جدید سهامداری در مردادماه امسال صادر شد تا تعداد کد سهامداران بورسی به رقم 8 میلیون و 970 هزار نفر برسد.

·                      اساسنامه جدید تعاونی‌های سهامی عام برای انجام معاملات در بازار سهام و رفع محدودیت‌های قانونی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و رئیس اتاق تعاونی ایران و نمایندگان دولت رونمایی شد.

·                      معاملات ثانویه دو اوراق مشارکت ۴۶۰ و ۲۴۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران از امروز در بورس تهران شروع می شود. این اوراق که برای خط 6 متروی تهران منتشر می شود، شامل دو قسمت 460 میلیارد تومانی با نرخ سود 21 درصدی و  240 میلیارد تومانی با نرخ سود 18 درصدی است.

·                      وزارت خزانه داری آمریکا پرداخت یک میلیارد و 700 میلیون دلار پول به ایران به صورت نقدی را تایید کرد.

·                      رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بانک مرکزی به‌طوری خزنده در حال بالا بردن نرخ ارز مبادله‌ای به سمت نرخ بازار آزاد است گفت: نرخ واقعی دلار حدود ۴ هزار تومان است و اظهاراتی که در خصوص نرخ ۹ هزار تومان دلار مطرح می‌شود، درست نیست.

·                      رسانه‌های آمریکایی با اشاره به افزایش تولید نفت ایران پس از برجام، معتقدند که بازگشت ایران به بازار جهانی نفت، سیاست خارجی عربستان سعودی را خصمانه‌تر کرده است.

·                      صرافان ارز و سکه در معاملات امروز (چهارشنبه) بازار آزاد،  هر دلار آمریکا را با 11 ریال کاهش قیمت نسبت به روز گذشته 35 هزار و 530 ریال و هر قطعه سکه طلای بهار آزادی طرح جدید را با 85 هزار ریال افزایش 11 میلیون و 260 هزار ریال داد و ستد کردند.

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2934
  • افراد آنلاين : 5
  • بازديد امروز : 11,378
  • بارديد ديروز : 6,467
  • بازديد کلي : 15,293,897