loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 251 یکشنبه 07 شهريور 1395

بازار سهام امروز بازاری کم حجم و بی‌عمق بود که لزوم اصلاح شاخص بورس در کنار کاهش نقدینگی؛ بهانه‌ای برای سفته‌بازی در تک سهم‌ها و گروه قندی‌های بورس ایجاد کرد. شاخص کل بازار بورس تهران امروز با کاهش 444 واحدی به کار خود پایان داد و رقم نماگر شاخص بر روی عدد 77313.6 واحد متوقف شد. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت، معادل 139 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز با اندکی کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل، معادل 320.3 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

با توجه به فشار فروشی که در هفته های اخیرا ایجاد شده، امروز معاملات اکثر گروه ها در محدوده منفی رقم خورد. این در حالی است که با ادامه توقف برخی نمادهای بزرگ گروه بانکداری، علاوه بر کاهش نقد شوندگی، موجب تحت فشار قرار گرفتن سهامداران شده است موضوعی که می‌تواند شرایط سخت بازار را بحرانی تر کند.  در این بین جابجایی بلوک ها و معاملات دو طرفه در سهام تاثیر گذار برای مثبت شدن شاخص کل و یا افت کمتر شاخص کل (همچون بلوک امروز اخابر) مزید بر علت شده است.

امروز معاملات کد به کد در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری غدیر به حجم 270.5 میلیون سهم بالغ شد که ارزشی بیش از 58.5 میلیارد تومان در بر داشت. در عین حال کمتر از 45 میلیون سهم پتروشیمی جم به ارزش بیش از 36 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده این شرکت به کدهای درون گروهی منتقل شد. در صنعت دریایی ایران نیز امروز اندکی بیش از 10.5 میلیون سهم به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان کد به کد شد. در عین حال 9.5 میلیون سهم سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی جهت تجمیع سهام منتقل شد. در شهرسازی و خانه سازی باغمیشه نیز امروز 9.5 میلیون سهم به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان کد به کد شد. 8 میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب نیز به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان کد به کد شد.

نمادهای فولاد با 63.3 واحد کاهش، فخوز با 44.7 واحد کاهش و خساپا  با 44.5 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی اخابر  با 78.1 واحد افزایش، جم با 13.2 واحد افزایش و واتی با 7.3 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای خساپا با 13 میلیارد تومان، اخابر با 7.6 میلیارد تومان، و مرقام با 6.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای خساپا با 114 میلیون، خزامیا با 44 میلیون  و وساپا با 38 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: فپنتا(5+)، قزوین (4.99+)

·          بیشترین کاهش قیمت: ددام (4.99-)، خعتبار(4.91-)

·         خودرو، سرمایه گذاری‌ها و محصولات فلزی برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نماد: وکوثر، کوثرح

·         توقف نماد: دتماد

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی،  * ورنا طی شفاف‌سازی اعلام نمود که سود معامله خرید بلوک 24 درصدی ورنا از شرکت‌های زیرمجموعه‌ شامل پیشگامان بازرگانی ستاره تابان و تجارت الکترونیک تابان (20% مالکیت) و شرکت کارکنان سایپا (40% مالکیت) برای شرکت هنوز برآورد نشده است. ** معاون وزیر صنعت با تایید تولید داخلی ۲۰ درصدی محصولات جدید پژو گفت ظرف ۶ ماه به برنامه های خود در خصوص افزایش ساخت داخل تولیدات مشترک(داخلی سازی ۴۰ درصدی) دست پیدا خواهیم کرد.

·         در گروه لیزینگ، * مجوز افزایش سرمایه 88 درصدی ولساپا از محل مطالبات و آورده نقدی صادر شد.

·         در گروه بانکی، * بانک مرکزی اعلام کرد ، موافقت اصولی تاسیس سه دفتر نمایندگی برای بانک های ایرانی در کشورهای ایتالیا، آلمان و انگلستان صادر شده که مراحل اجرایی آن توسط بانک های متقاضی در کشورهای یادشده در دست اجرا است.

·         در گروه فرآورده نفتی، *  وزارت نفت فرمول و نحوه محاسبه قیمت هر بشکه نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه های کشور و قیمت ۵ فروآورده اصلی را تا پایان سال ۹۵ ابلاغ کرد. در این ابلاغیه؛ نرخ نفت و میعانات گازی بر اساس کیفیت و منطقه رتبه بندی شده بنابراین برخلاف گذشته به یک نرخ واحد به پالایشگاه ها فروخته نمی شود. در این فرمول اولا نرخ مواد اولیه به نحو مطلوب تری خواهد بود و ثانیا نرخ های فروش به نحوی تعیین شده که نسبت به گذشته بالاتر است. ** همزمان با بازدید نمایندگان ویتول سوئیس برای سوآپ نفت روسیه از بزرگترین پایانه نفت ایران در دریای خزر، یک مقام مسئول از احتمال از سرگیری سوآپ نفت ایران تا ۱۴ روز آینده خبر داد. با گذشت حدود هفت سال از توقف سوآپ نفت کشورهای حاشیه دریای خزر از مسیر ایران، هنوز این تجارت نفتی از سرگرفته نشده و مذاکرات با شرکت‌های بین‌المللی و کشورهای حاشیه دریای خزر همچون روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان کماکان ادامه دارد. * شرکت های ایرانی و روسی قرارداد ساخت پنج دکل حفاری دریایی با هدف اکتشاف و استخراج نفت در میدان های نفتی و گازی خلیج فارس به ارزش یک میلیارد دلار امضا کردند.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* مشاور سازمان خصوصی سازی از عرضه بلوکی دو شرکت پتروشیمی در اوایل هفته آینده از طریق فرابورس خبر داد و گفت: دوشنبه هفته آینده 117 جایگاه سوخت در سراسر کشور به مزایده گذاشته می‌شود. ** برای نخستین بار، جمهوری اسلامی ایران ۲ محموله پتروشیمی به برزیل صادر کرد تا به طور رسمی وارد بازار پتروشیمی کشورهای آمریکای جنوبی شود.

·         در گروه تجهیزات و پیمانکاری، * پیشنهاد هیئت مدیره فاذر در خصوص افزایش سرمایه از مبلغ1,000میلیارد ریال به مبلغ 1,360میلیارد ریال (36 درصد)از محل سود انباشته به منظور اصلاح و بهبود سرمايه شرکت دیشب روی کدال قرار گرفت.

·         در گروه فلزات اساسی، * ذوب: معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به خرید ۵۰هزار تن ریل از کشور هند با تسهیلات ۱۲ساله گفت: همچنین مقرر شده است ۴۰هزار تن ریل از ذوب‌آهن خریداری شود. وی همچنین گفت:راه آهن 200 میلیارد تومان بابت حمل بارهای ذوب آهن از آنها طلب دارد، اما ما به پیشنهاد شرکت ذوب آهن مطالبات خود را دریافت نکردیم، تا در احداث خط ریل سازی در ذوب آهن هزینه شود. قرار بود تیرماه امسال ریل ملی ساخته شود اما فعلا به مهرماه امسال موکول شده است.

·        در گروه ساختمانی، * رییس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه تولید مسکن در کشور به زیر ۳۰۰ هزار واحد مسکونی رسیده و از برنامه تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در طرح جامع بسیار عقب است، گفت: با این روند تولید ۱۲ سال طول می‌کشد که بین عرضه و تقاضا توازن ایجاد می‌شود.

·        در گروه دارویی،  * مجوز افزایش سرمایه 36 درصدی کی بی سی از محل مطالبات و آورده نقدی صادر شد. ** سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 50درصدی دیران را از محل مطالبات و آورده نقدی صادر کرد.

·         در گروه قندی، * سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 1100 درصدی قجام از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را صادر کرد. ** حسابرس با افزایش سرمایه 108 ردصدی قمرو از محل سود انباشته موافقت کرد. هدف از این افزایش سرمایه اصلاح ساختار مالي و حفظ سرمايه در گردش، جبران مخارج سرمايه گذاري هاي انجام شده و رعايت مقررات مصوب سازمان بورس در خصوص حداقل سرمايه شرکتهاي پذيرفته شده در بورس می باشد.  * شکر به زودی ارزان می‌شود . سخنگوی دولت با بیان اینکه به زودی قیمت شکر تغییر یافته و کاهش می یابد،گفت:درصورت مستمرشدن نوسانات در بازار،دولت با افزایش واردات آن را جبران می کند.

·         در گروه برق، * یک مقام مسئول با اشاره به واگذاری ساخت ۷ نیروگاه جدید برقی به شرکت‌هایی از روسیه و کره‌جنوبی، از توافق با زیمنس آلمان برای بومی سازی دانش ساخت نسل جدید توربین‌های برق خبر داد.

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

·                      محمد جواد ظریف، دوشنبه هفته آینده برای نهایی کردن عضویت ایران در سازمان آ‌سه‌آن به لائوس سفر می‌کند. قرار است در جریان این سفر یک روزه، پیمان عضویت ایران امضا شود.

·                      هفته قبل سید کامل تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از تفاهم با وزارت صنعت، اتاق بازرگانی و گمرک برای اخذ 4 درصد مالیات علی الحساب از کارت‌های بازرگانی خبر داده بود که در این طرح امکان شناسایی دارندگان کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف (کارت بازرگانی اجاره‌ای) و تحقق درامد مالیات دولت فراهم می‌شود.

·                      مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از ادامه رکوردشکنی انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه خبر داد.

·                      یک مقام مسوول گفت: با توجه به سقف 5میلیون تومانی برای هر خانوار مشمول، اگر خانواده‌ای 6 نفر باشند و سهام عدالت به آنها تعلق گرفته باشد، به هر یک از اعضای این خانواده حدود 830 هزار تومان سهام عدالت تعلق می‌گیرد.

·                      تازه‌ترین تغییرات نقدینگی از افزایش این شاخص تا ۱۰۶۰ هزار میلیارد تومان در پایان خردادماه امسال حکایت دارد. براساس گزارش ایسنا، در حالی نقدینگی خود را به مرز ۱۰۶۰ تریلیون رسانده که در مقایسه با خردادماه سال گذشته با رشد ۲۹.۷ درصدی همراه است. این در حالی است که در مقایسه ای دیگر، حجم نقدینگی در پایان بهار امسال نسبت به همین دوره در سال ۱۳۹۲ که حدود ۴۷۲ هزار میلیارد تومان بود رشدی حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان داشته است.

·                      آماری که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد شرکت‌های سراسر جهان در سال جاری تجارت کمتری با خارج داشته‌اند. به گزارش سی‌ان‌ان، حجم تجارت جهانی در ماه ژوئن نسبت به همین ماه در سال گذشته تنها 1/ 0 درصد رشد کرده است. این میزان، کمترین رشد ماهانه از سال 2009 تاکنون به‌شمار می‌رود. کریس راجرز، تحلیل‌گر مرکز پانجیوا -که در زمینه جمع‌آوری آمار تجاری فعالیت می‌کند- می‌گوید: «نشانه‌های کاملا آشکاری وجود دارد که نشان می‌دهند تجارت جهانی کند شده است».

·                      صرافان ارز و سکه در معاملات امروز (یک شنبه) بازار آزاد، هر دلار آمریکا را با 64 ریال افزایش قیمت نسبت به روز گذشته، 35 هزار و 530 ریال و هر قطعه سکه طلای بهار آزادی طرح جدید را با دو هزار ریال کاهش 11 میلیون و 108 هزار ریال دادوستد کردند.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2929
  • افراد آنلاين : 2
  • بازديد امروز : 5
  • بارديد ديروز : 4,150
  • بازديد کلي : 15,251,036