close
متخصص ارتودنسی
نبض بازار - کدال - سهام برتر - نوسانگیری - بورس تهران - تالار بورس
loading...
تبلیغات
livebours بازديد : 69 دوشنبه 18 مرداد 1395

مجله بین‌المللی «اکونومیست» (The Economist) چاپ لندن که تابع شرکت کوانتوم پروداکشن (Quantum Productions) است به‌تازگی گفت‌وگویی با منصور معظمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران انجام داده و نظر وی را درباره تحولات اقتصادی ایران و دورنمای کسب‌و‌کار داخلی در دوران پسا‌برجام جویا شده است. وی با اعلام اینکه صادرات نفت ایران به سطح پیش از تحریم‌ها رسیده است، اعلام کرد که افزایش فروش نفت برای ایران کافی نیست و کشورمان به‌دنبال شرکای بزرگ برای همکاری در سرمایه‌گذاری است. معظمی ضمن بر شمردن فرصت‌های بی‌شمار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران، خطاب به سرمایه‌گذاران گفت: اگر تاریخ 100 ساله اقتصاد ایران را مرور کنیم، حتی یک مورد پیدا نمی‌شود که سرمایه‌گذار زیان دیده باشد. آنها یقین داشته باشند که منافع آنها در ایران حفظ خواهد شد.

نظرتان درباره چشم اندازهای مختلف در مورد رشد اقتصاد ایران در سایه تحولات اخیر از جمله برداشته شدن تحریم و تسریع در پیوستن ایران به سطح اقتصادی جهانی چیست؟

در پاسخ به این سوال نخست باید اشاره کنم که توسعه روابط اقتصادی ایران و اروپا و تسهیل سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی در ایران یکی از علاقه‌مندی‌های کشور ما است. در حال حاضر اولویت ایران برای سرمایه‌گذاری خارجی، بخش نفت و گاز است. همان‌طور که می‌دانید صنعت نفت ایران سابقه 105 ساله دارد و در واقع فعل و انفعالات این صنعت در زندگی مردم مشهود است. تولید نفت ما در حال حاضر 8/ 3 تا 9/ 3 میلیون بشکه در روز است و به زودی به 4 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. همچنین صادرات ما به‌تدریج به قبل از دوران تحریم‌ها رسیده است و قابلیت افزایش بیشتر را نیز دارد. در حوزه نفت و گاز مذاکرات خوب و پر‌ثمری را با شرکای خارجی داشتیم، اما صرفا به‌دنبال فروش نفت نیستیم. بلکه به‌دنبال شرکای بزرگ برای همکاری در سرمایه‌گذاری در ایران هستیم. بر اساس گزارش‌های BP و Shell و همچنین سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ما اولین دارنده منابع‌گاز طبیعی و چهارمین کشور برخوردار از ذخایر نفتی هستیم و تا سال 2020 تا 2021 در یک دوره 5‌ساله ظرفیت تولید آن به 800/ 4 میلیون بشکه خواهد رسید. ایران حدود 800 میلیون متر مکعب گاز تولید می‌کند و بناست این میزان به 3/ 1 میلیون متر مکعب افزایش یابد. بر این اساس از سال 2017 حدود یکصد میلیون متر‌مکعب گاز اضافه خواهیم داشت که برآورد می‌شود به 200 میلیون متر مکعب افزایش پیدا کند. بنابراین، فرصتی بسیار بزرگ برای سرمایه‌گذاری شرکای خارجی در ایران است.بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که سهم درآمد نفتی5/ 31 درصد در بودجه سال 2015 - 2016 است که تا پایان برنامه ششم به تدریج تا 22 درصد کاهش خواهد یافت.همچنین صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران را در سال 2016، 4 تا 5 درصد پیش‌بینی کرده است.

 

با توجه به تحولات بخش نفت و گاز ایران در سال‌های اخیر، اقدامات مورد نظر شما به‌منظور تقویت رقابت‌بخش انرژی ایران در جلب سرمایه خارجی (FDI)کدامند؟

با توجه به 158 میلیارد بشكه ذخیره نفتی، ایران در رتبه 4 در سطح جهان قرار دارد، اما از نظر ذخیره گازی با توجه به حجم 34 هزار میلیارد مترمكعب ذخیره گازی در جایگاه اول جهانی است كه این میزان گاز معادل 240 میلیارد بشكه نفت است. در این زمینه مقرر است كه حجم صادرات گاز از 10 میلیارد متر‌مكعب در سال به 66 میلیارد متر‌مكعب تا مارس سال 2021 برسد. از طرفی بیش از 45 پروژه نفت و گازی در سال گذشته به كشورهای خارجی پیشنهاد شده كه مبتنی بر قراردادهای جدید نفت و گازی(IPC) است.

از سویی 80درصد از میدان‌های نفتی فعال در نیمه دوم عمرشان به‌سر می‌برند و ایران مجددا 34 میلیارد متر‌مكعب از گاز خالص را به این میدان‌ها تزریق می‌کند تا افت تولید را جبران کند (ازدیاد برداشت EOR) كه باید این میزان دوبرابر شود. به‌منظور توسعه میدان‌های مشترك و ذخیره ازدیاد برداشت و همچنین حصول اطمینان از تحقق این هدف، ایران باید به‌طور كلی 200 میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه‌گذاری کند (130 میلیارد در بخش بالا دستی و 70 میلیارد دلار در پایین‌دست). از سوی دیگر تا پایان برنامه ششم توسعه، صادرات محصولات پتروشیمی به 41 میلیارد دلار افزایش می‌یابد (از 14 میلیارد دلار) و امكان افزایش بیشتر نیز وجود دارد. در این راستا ایران بیش از 38 میلیون تن محصولات پتروشیمی در 10 ماه اول سال گذشته شمسی تولید کرده است (21 مارس 2015 تا 20 ژانویه 2016)و طبق برنامه باید میزان محصولات پتروشیمی به میزان 129 میلیون تن تا پایان برنامه ششم توسعه (2021) افزایش یابد.

پیش‌بینی شده در10 سال آینده در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری 70 میلیارد دلاری صورت گیرد. از این‌رو شركت‌های خارجی می‌توانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری متعددی در حوزه‌های مختلف در ایران با شرایط رقابتی بالا داشته باشند. ایران یكی از امن‌ترین كشورهای منطقه است كه آینده اقتصادی روشنی پیش رو دارد. قانون FIPPA وجود دارد كه از سرمایه‌گذاران خارجی حمایت می‌کند. مانع اصلی توسعه جریان بسیار كند ارتباطات بانکی است. شركت‌های خارجی نیز نیاز به تشویق به نفوذ به بازار و بهره‌مندی از فرصت‌ها دارند. در واقع وزارت نفت پیش‌نویس قراردادهای نفتی را تنظیم کرده است که یک فرصت مناسب برای شرکت‌های خارجی ایجاد می‌کند که نسبت به سرمایه‌گذاری و شراکت اقدام کنند و از منافع آن بهره‌مند شوند. واقعیت این است ما به‌دنبال رفاه و اشتغال نه تنها برای ایران بلکه سایر کشورهای منطقه هستیم. در حال حاضر شرکت‌های بزرگ نفتی جهان با شرکت ملی نفت ایران در حال مذاکره‌اند. بر این اساس شرکت‌های خارجی حتما باید یک شریک ایرانی جهت سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشند. این یک فرصت ارزنده برای شرکت‌های ایرانی از جمله سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) فراهم می‌کند و ایدرو در این حوزه مذاکراتی با شرکت‌های خارجی داشته است و ما منتظر اعلام رسمی وزارت نفت هستیم که بعد از آن با یک یا دو شرکت خارجی در مناقصه شرکت خواهیم کرد.

 

 

ایدرو را به‌عنوان یكی از نقش‌آفرینان برتر در بخش صنعت نفت و گاز و به‌عنوان یك مجموعه صنعتی با مقیاس بزرگ معرفی فرمایید؟

ایدور یک سازمان شناخته شده با یک برند معتبر و تصویر خوب است. در واقع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با عنوان گروه صنعتی ایدرو در سال 1967 تاسیس شد. این سازمان بزرگترین سازمان ایران در حوزه صنعتی است. در سال‌های اخیر ایدرو نقش اساسی در توسعه صنعت نفت و گاز داشته است. مگا پروژه‌های ملی كه ایدرو در آن مشاركت داشته‌اند غالبا در میدان گازی پارس جنوبی متمركز هستند.

پروژه‌های اجرا شده توسط ایدرو در پارس جنوبی عبارتند از:

- فاز 1: به‌صورت سرمایه‌گذاری مشترك (J.V.) ایدرو و Daelim (كره) - فاز 6، 7و 8: سرمایه‌گذاری مشترك ایدرو و TOYO (ژاپن)، JGC (ژاپن)، Daelim (كره) پروژه‌های در دست اجرای پارس جنوبی: - فاز 14 و فاز 17 و 18 به‌صورت كنسرسیوم شركت‌های ایرانی و رهبری ایدرو - سرمایه‌گذاری در واحدهای فرآیندی از جمله پروژه‌های پتروشیمی و كارخانه‌های ساخت تجهیزات. از طرفی برخی از امكانات ساخت تجهیزات نفت و گاز ایران من جمله ماشین‌سازی اراك، آذرآب، شركت صنایع تجهیزات پتروشیمی توسط ایدرو تاسیس شده‌اند. ایدرو همچنان از سیاست توسعه ساخت داخل پیروی می‌‌کند و اخیرا كارخانه‌ای جهت ساخت دریچه‌های كنترل به‌صورت JV با شركت ایتالیایی و آلمانی تاسیس کرده است. به‌علاوه، ایدرو به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه كارخانجات پتروشیمی همچون GTO الفین و آكریلونیتریل است.

 

در پسابرجام ایران برای تصاحب مجدد بازار از دست رفته در حوزه نفت و گاز و افزایش سهم در بازار اروپا تلاش کرده است. ایدرو چه نقشی می‌تواند برای كمك به مدرنیزه كردن و احیای بخش صنعت نفت و گاز ایران داشته باشد؟

ایدرو می‌تواند در صنعت نفت و گاز دو نقش بازی کند. نقش اول، با مشاركت در توسعه صنایع نفت و گاز و همچنین سرمایه‌گذاری در كارخانجات پتروشیمی برای افزایش ظرفیت تولید محصولات. نقش دوم، از طریق توسعه توانمندی تجهیزات ساخت داخل كه تاكنون به كشور وارد می‌شده‌اند و حال بر اساس سیاست‌های جدید دولت باید بومی‌سازی شوند. البته همكاری شركت‌های معتبر خارجی در هر دو مورد ضرورت دارد.

ایدرو اخیرا توسط وزارت نفت به‌عنوان یکی از شرکای معتبر شركت‌های E&P معرفی شد. در ضمن شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی و ایزوایكو دو شركت تحت پوشش ایدرو هستند كه در زمینه‌ اجرای پروژه‌هایIPC همكاری خواهند کرد.در واقع مجتمع كشتی‌سازی فراساحل (ایزوایكو) یكی از كارخانجات بزرگ كشتی‌سازی ایران واقع در حاشیه خلیج‌فارس و تنگه هرمز است كه در زمینه ساخت سازه‌های فراساحلی فعالیت می‌کند.

بر‌اساس اعلام وزارت نفت 8 شركت ایرانی صلاحیت پیدا كردند كه مشتركا با شركت‌های خارجی كار كنند. این یك فرصت خوب برای ماست. تاکنون ایدرو بیش از 10 میلیارد دلار در فازهای پارس جنوبی سرمایه‌گذاری کرده است. مشاركت با خارجی‌ها توسط ایدرو انجام می‌شده و در حال انجام است. در ضمن من نیز تجربه 30 ساله در صنعت نفت دارم و امیدوارم هر چه زودتر شركت ملی نفت ایران اعلام كند و ما بتوانیم برنامه‎ها را اجرایی كنیم. من همه شركت‌های نفتی منطقه را دیده‌ام و آنها را كاملا می‌شناسم. معتقدم كه وضعیت ما از همه آنها بهتر است. هرچند امروز عربستان سعودی 5/ 2 برابر ما تولید می‌كند. ولی وقتی واقعیت تولید را نگاه می‌كنید، متوجه می‌شوید ما با تمام توانمندی داخلی‌مان این كار را می‌كنیم.

 

توصیه‌ نهایی جنابعالی در مورد ایران به‌عنوان مکان جذاب برای جلب سرمایه‌گذاری خارجی جدید و NIGEC به‌عنوان شریك بالقوه در سرمایه‌گذاری در بسیاری از حوزه‌های صنعتی و نفت و گاز ایران در فضای جدید پسابرجام چیست؟

من یک پیام روشن به سرمایه‌گذاران خارجی دارم. مفهوم ذهنی من اقتصاد است و همه چیز را از دریچه اقتصادی می‌بینم. اقتصاد یعنی تامین، تقاضا و سود. تاریخ 100 ساله اخیر اقتصاد ایران را مرور كنند. ببینند آیا شركت‌های خارجی كه در ایران مشاركتی كردند با خسارتی مواجه شدند؟ شما نمی‌توانید یک موردی را پیدا كنید.

 

من سال‌ها در پتروشیمی ایران بودم. یك شركت 100 درصد دولتی اتفاقا آقای نعمت زاده كه الان وزیر هستند رئیس پتروشیمی بودند و من معاون بودم. ما در آنجا 15 میلیون دلار جذب سرمایه‌ خارجی در طول 8سال در دوران دولت اصلاحات داشتیم. شركت‌های بزرگ پتروشیمی و نفتی و بانك‌های بزرگ با ما مذاكره كردند و همچنین شركت‌های بیمه. از بانك‌های بزرگ و از شركت‌های نفتی بپرسید که آیا با مشکلی روبه‌رو‌ بودند؟ هرگز نمی‌توانید موردی را پیدا کنید. ما ایرانی‌ها به لحاظ فرهنگی، آدم‌های خوش قولی هستیم. این بخشی از فرهنگ ماست. پیام من به سرمایه‌گذاران خارجی این است كه ما اولا به آنها خوشامد می‌گوییم. بدون نگرانی بیایند و سرمایه‌گذاری كنند. قوانین ایران از آنها حمایت می‌كند. كشوری كه این همه تحصیلكرده دارد حتما به قول و قرارهایش و قراردادهایش احترام می‌گذارد. بنابراین اگر شركت‌های بزرگ وارد ایران شوند ضرر نمی‌كنند و حتما منافع شان حفظ می‌شود.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2949
  • افراد آنلاين : 4
  • بازديد امروز : 6,145
  • بارديد ديروز : 7,870
  • بازديد کلي : 15,438,191