loading...
تبلیغات
livebours بازديد : 61 شنبه 29 خرداد 1395

کاهش نرخ سود بانک‌ها به رونق بازار بورس کمک می‌کند‌.  علی صحرایی، معاون بورس در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه دو سیما گفت: با توجه به شرایط پسابرجام و فراهم شدن زمینه ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور، نباید فضا را مشوش کنیم تا تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار بورس و سرمایه افزایش یابد‌.

  به گزارش "لایو بورس" به نقل از تسنیم، وی با بیان اینکه شاخص بورس در یک هفته گذشته دو هزار واحد کاهش یافته است، نزدیک شدن به فصل مجامع شرکت‌های بزرگ و ارائه عملکرد سال 94 و ترجیح سهامداران برای دریافت سود سالانه را از جمله دلایل این کاهش اعلام کرد‌. معاون بورس در ادامه افزود: سهامداران حقوقی همچون سهامداران خرد، می‌توانند در معاملات عادی یا بلوکی ورود کنند و منعی در این باره وجود ندارد‌. صحرایی در این زمینه افزود: بازار بلوکی در بورس که از سال 92 و به صورت ترجیحی صورت گرفته، جزیی از بازار است و نمی‌تواند خارج از آن دیده شود‌. به گزارش جهان صنعت،وی افزود: نقدشوندگی یکی از وظایف بازار بورس است و با شرایط کنونی بورس، این وضعیت بهبود یافته است‌. معاون بورس در این راستا مطرح کرد: بحث نقدشوندگی و شفافیت در بازار بورس هر دو مهم است و باید بین آنها موازنه باشد‌. صحرایی ارائه اطلاعات نادرست در فضای مجازی را یکی از دغدغه‌های اصلی مسوولان بورس دانست و تصریح کرد: دستگاه‌های مسوول باید به این مساله ورود کنند و منتشرکنندگان این گونه اطلاعات نادرست را مورد پیگیری قرار دهند‌. وی با این حال گفت: سازمان بورس تلاش کرده است تا جلوی عرضه اطلاعات نادرست در فضای مجازی را بگیرد و اطلاعات را به صورت شفاف ارائه و با منتشرکنندگان اطلاعات نادرست برخورد کند. معاون بورس در همین ارتباط افزود: اگر ارائه اطلاعاتی باعث شود که تصمیم‌گیری سهامداران بازار بورس دچار خلل شود، سامانه بورس به صورت خودکار نمادها را متوقف می‌کند‌.

دماسنج بازار
همچنین در همین راستا حسین زمانی، کارشناس بازار سرمایه در این برنامه، شاخص بورس را دماسنج بازار خواند و گفت: اگر شاخص در بازار بورس روند عادی و طبیعی خود را طی کند، نباید مسوولان بورس معاملات بلوکی را به طور همزمان عرضه کنند‌. وی افزود: وقتی بازار بورس در حالت ریزشی است، سهامداران خرد به آن آگاه هستند، بورس اجازه نمی‌دهد و جلوی ریزش شاخص‌ها را می‌گیرد‌. این کارشناس بورس این سوال را مطرح کرد که چرا معاملات بلوکی در ساعات خارج از معاملات عادی عرضه نمی‌شود تا بر سهامداران خرد و معاملات عادی تاثیر منفی نگذارد‌؟ چرا سازمان بورس وقتی که اطلاعات نادرست در فضای مجازی عرضه می‌شود اقدام به شفاف سازی اطلاعات نمی‌کند‌؟ وی در ادامه پیشنهاد داد که یک سامانه ارتباطی میان فعالان بازار سرمایه و مسوولان بورس ایجاد شود تا به شکایات درباره خرید و فروش سهام و مشکلات پیش آمده در بازار بورس به سرعت رسیدگی شود‌. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده در بانک‌ها گفت: برخی از بانک‌ها تا 45 درصد سود برای سرمایه در گردش خود لحاظ می‌کنند که این با دستورالعمل بانک مرکزی، مغایرت دارد و بانک مرکزی باید بر این بانک‌ها و به ویژه موسسات مالی نظارت جدی داشته باشد.

بهبود شفافیت بورس
در همین ارتباط نیما آزادی، کارشناس بورس هم در ارتباطی تلفنی با این برنامه با بیان اینکه شفافیت در بازار بورس در مقایسه با 10 سال پیش بهتر شده است، گفت‌: در سال‌های اخیر با گسترش فضای مجازی و ارائه برخی اطلاعات نادرست این شفافیت زیر سوال رفته است‌. وی افزود‌: سازمان بورس در سراسر دنیا، نهادی نظارتی است اما با برخی اظهارنظرها و دستورالعمل‌ها این شائبه ایجاد می‌شود که سازمان بورس در پی دخالت در بازار است. این کارشناس بورس تصریح کرد: به هیچ‌وجه بلوک‌بندی در بازار بورس، نقدشوندگی را بهبود نمی‌بخشد. آزادی گفت: حفره‌هایی در ارائه اطلاعات و شفافیت در بازار بورس وجود دارد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد و رفع شود.

چرایی عدم واکنش مثبت بورس به خبر خوش بانکی
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تحلیل چرایی عدم تاثیر خبر کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد بر بازار سرمایه، زمان برگشت رونق به معاملات را پیش‌بینی کرد. سیدجلال صادقی‌شریف ضمن اشاره به روند سراسر منفی معاملات در هفته گذشته که منجر به ریزش 2000 واحدی شاخص شد، در گفت‌و‌گو با ملت بازار‌ اظهار داشت: تا زمانی که تولید رونق نگیرد و وضعیت شرکت‌های حاضر در بازار بهبود پیدا نکند، نباید انتظار داشت رشد در بورس اتفاق خاصی بیفتد. وی در پاسخ به این سوال که چرا خبر کاهش نرخ سود بانکی، اتفاقی که بازار از خیلی پیشتر منتظر آن بود در بورس اثر مثبت بر جای نگذاشت و اینکه چه عاملی قوی‌تر از این عامل عمل کرد و باعث شد هفته سراسر قرمز را برای بازار سهام شاهد باشیم، گفت: همان طور که اشاره کردید بازار از مدت‌ها پیش منتظر خبر کاهش سود بانکی بود. اما به محض آنکه زمزمه‌هایی از این رویداد شنیده شد بازار واکنش مثبتی به آن نشان نداد.

پروسه زمان بر خروج نقدینگی از بانک‌ها
صادقی‌شریف افزود: در پاسخ به چرایی این مساله باید اذعان داشت که مشکل بازار کاهش 2 درصدی سود بانکی نیست. چراکه وقتی اقتصاد در رکود باشد، مردم جایی بهتر از بانک برای پارک پول نمی‌یابند. این درحالی است که چنانچه اقتصاد از رکود خارج نشود مردم سود بانکی جدید را هم در خارج از بانک نمی‌توانند به دست آورند. بنابراین نقدینگی از بانک خارج نمی‌شود. وی در واکنش به اینکه چرا همین سود بانکی کاهش یافته هم در خارج از بانک به دست نمی‌آید، گفت: به دلیل اینکه رونق به اقتصاد برنگشته است، نمی‌توان در بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر بازدهی همانند سیستم بانکی را یافت. عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه به فرض خروج پول از سیستم بانکی چه میزان از آن به بازار سرمایه کشور وارد می‌شود، گفت: حال اگر پول از بانک خارج شود تنها بخشی از آن به سمت بورس سرازیر می‌شود زیرا همه پولی که در بانک‌ها پارک شده متعلق به فعالان بازار سرمایه نبوده است. منتها این مهم زمان می‌برد. به گفته صادقی شریف، تا زمانی که تولید رونق نگیرد و وضعیت شرکت‌های حاضر در بازار بهبود پیدا نکند نباید انتظار داشت رشد در بورس اتفاق بیفتد. از همین رو نباید انتظار ورود پول‌های بانکی به این بازار را هم داشت.

رونق بخشی به ساخت‌و‌ساز
این کارشناس بازار سرمایه به تحلیل سیاست دولت در کاهش نرخ سود بانکی اشاره کرد و اظهار داشت: سوالی که در این میان به وجود می‌آید این است که چرا در این شرایط اقدام به کاهش نرخ بهره می‌شود؟ این مهم به منظور رونق‌بخشی ساخت‌و‌ساز در اقتصاد انجام می‌شود. صادقی‌شریف خاطرنشان کرد: سیاست دولت در شرایط فعلی رونق غیر‌تورمی ساخت‌وساز است که سیاست درستی تلقی می‌شود چراکه ساخت‌و‌ساز موتور محرک اقتصاد است. عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در حال حاضر مالکان مسکن به جای پول پیش و رهن تقاضای اجاره‌بهای بیشتر می‌کنند ولی در بخش اجاره مسکن مشکل ایجاد می‌شود. بنابراین آن بخش از مردم که توان مالی داشته باشند به دنبال خرید مسکن خواهند رفت. مشوق‌ها و وام‌های مسکن ارایه شده نیز این امر را تصدیق می‌کند. صادقی‌شریف در پاسخ به این سوال که چه زمانی می‌توان شاهد برگشت رونق مجدد به بازار سرمایه کشور بود، گفت: با سیاست در پیش گرفته شده توسط دولت رونق مسکن محقق می‌شود و با یک مرحله تاخیر رونق به بخش تولید بر می‌گردد و این امر موجب رونق مجدد بورس خواهد شد. از همین رو می‌توان انتظار داشت روند صعودی بازار سهام در نیمه دوم سال‌جاری آغاز شود.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2929
  • افراد آنلاين : 2
  • بازديد امروز : 2,277
  • بارديد ديروز : 4,150
  • بازديد کلي : 15,253,308