loading...
تبلیغات
livebours بازديد : 123 چهارشنبه 05 اسفند 1394

اتخاذ سیاست‌های اقتصادی و اجرای فعالیت‌های تولیدی که در نهایت منجر به رشد و رونق در این حوزه می‌شود، دو وجه از یک موضوع هستند.

به گزارش "لایو بورس" به نقل از بانکداران ۲۴، وجهی از این مساله ریشه در اقدامات مجلس دارد. هر تصمیمی که توسط نمایندگان در مجلس گرفته می‌شود، از آنجایی که در قالب قوانین مصوب به عرصه‌های اقتصادی وارد می‌شود، اثرات مستقیم و غیر مستقیمی بر این حوزه می‌گذارد. جمشید پژویان، اقتصاددان در گفت‌وگو با «آرمان» با برشمردن مشکلات حال حاضر اقتصاد کشور معتقد است: «مشکلات اقتصاد ایران ساختاری است، از این رو اقدامات اصلاحی در این رابطه هم باید ساختاری و اساسی باشد.»

در آغاز بحث، لازم است بدانیم که اقتصاد کشور در برهه کنونی با چه معضلاتی دست به گریبان است. به عقیده شما، این مشکلات کدامند؟
اقتصاد ایران چند دهه است که با معضلات ساختاری عمیقی دست به گریبان است و این مشکلات مرتب هم تشدید شده است. در دورانی هم که درآمد نفتی بالایی داشتیم، رشد اقتصادی و ارتقای تولید و افزایش بهره وری در تولید از نگاه و منظر دولتمردان وقت مغفول ماند. درآمدهای سرشار نفتی در آن دوره باعث شده بود که نیازهای کشور از طریق واردات گسترده در همه عرصه‌ها و از هر نوعی برآورده شود. در این میان، تولید کشور نه تنها بهبودی حاصل نکرد، بلکه به قهقرا رفت. در این بین اگر تامین اعتباراتی هم می‌شد، بیشتر در نقش مسکن عمل می‌کرد. در کنار این عدم توجه مسئولان امر، مجلس هم به واقع آنچنان که باید تلاشی برای بهبود شرایط انجام نداد.

با وجود اینکه دیگر از درآمدهای نفتی هنگفت خبری نیست، آیا معضلات ساختاری اقتصاد کشور همچنان ادامه‌دار است؟
اینک که دیگر از آن درآمدهای افسانه‌ای نفت خبری نیست، در واقع امکان درمان تسکینی اقتصاد ایران هم منتفی شده است. از این رو بیماری‌های گوناگون اقتصادی، بیشتر و عمیق تر خود را نشان می‌دهد. وضعیت رکودی فعلی در کنار عدم رشد پایدار و باثبات اقتصادی از نتایج ناگزیر آن عدم توجهات ماسبق است. البته تمامی این معضلات هم به ضعف ساختاری اقتصاد کشور مربوط می‌شود. نرخ پایین بازده در بخش صنعت با نرخ بسیار بالای بازده در بخش‌هایی مثل تجارت، آنچنان تفاوت بسیاری دارد که حتی قابل قیاس هم نیست. از این گذشته، اگر از رکود فعلی مسکن بگذریم، طی سال‌های رونق در آن بخش، سود سرشار ساخت و ساز اساسا قابل مقایسه با نرخ بسیار پایین بازده در بخش صنعت نبوده است. دلیل این بازده پایین در بخش صنعت ارتباط تنگاتنگی با پایین بودن نرخ بهره وری در این حوزه هم دارد. این موضوع هم دلیلی ندارد غیر از اینکه اساسا بهره وری سرمایه و نیروی کار در این حوزه مورد توجه واقعی قرار نگرفته است.

در رابطه با بهره وری، آیا قوانین کشور نباید دچار تغییر یا تحول شوند؟
عدم بهره وری در بخش نیروی کار، به‌طور اخص و مستقیم به قانون کار و مقررات تامین اجتماعی مرتبط است. عدم بهره وری در بخش سرمایه در حوزه صنعت هم به فرسودگی ماشن‌آلات تولید برمی‌گردد. این ماشین‌آلات خریداری شده از اروپای غربی و آمریکا، سال هاست که دیگر بازدهی مطلوبی ندارند تا آنجا که حتی قطعات ریخته گری شده آنها هم از بین رفته است. بنابراین خروجی این ماشین‌آلات تولیدی با این وضعیت بسیار گران تمام می‌شود. قوانین جدیدی باید تدوین شود تا شرایط برای نوسازی زیرساخت‌های کلان تولید مهیا شود. زمینه‌های قانونی برای تزریق منابع مالی مورد نیاز در این بخش‌ها باید فراهم ‌آید. یکی از اقدامات مجلس دهم باید در این راستا باشد که در نهایت بخش تولید و صنعت کشور رو به رونق بگذارد. مجلس آینده باید برای ایجاد تحول در تولید، اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

مشکلات حوزه کسب و کار از نگاه شما چیست؟
فضای کسب و کار کشور هم طی سال‌های متمادی هر روز رو به وخامت گذاشته است. مشاغل از امنیت پایداری برخوردار نیستند، ضمن اینکه زمینه‌های مناسبی برای ایجاد اشتغال‌های جدید هم طی سال‌های گذشته فراهم نیامده است. در این وضعیت، تعدد سازمان‌ها و نهادهایی که مسئولانه و یا غیر مسئولانه در بخش عرضه دخالت می‌کنند، خود به یک سد عملی برای حوزه تولید تبدیل شده اند. اینکه یک تولید‌کننده در قیمت‌گذاری محصول تولیدی خود با مشکل مواجه می‌شود، چگونه می‌تواند روند تولید را پیگیری کند؟ تشتت در نهادهای مداخله گر، قوانین دست و پاگیر و در مواردی موازی با هم، عدم شفافیت اقتصادی و عدم رقابت پذیری در کنار رانت‌ها و امتیازات اقتصادی، در مجموع اقتصاد ایران را با مشکلاتی رو‌به رو کرده است. بسیاری از این مشکلات با اتکا به قوانین مصوب و یا در غیاب قوانین مورد نیاز ایجاد شده اند. بنابراین رفع و اصلاح قوانین مشکل ساز و تصویب قوانین مورد نیاز از مهم‌ترین راهکارهای گشایش اقتصادی در کشور است که بار مسئولیت آن بر دوش نمایندگان مجلس است.

با این همه، برنامه‌هایی هم برای رفع معضلاتی که ذکر کردید پیاده شده است.
کافی نبوده است. یا اینکه اساسا در قالب یک قانون مدون، محکم و غیر قابل تخطی ارائه نشده اند. بنابراین، وظیفه نمایندگان مجلس دهم است که در ارتباط با بهبود فضای کسب و کار با جدیت عمل کنند و طرح‌های کارشناسی شده با بازده مفید را تصویب کنند. اینگونه هم نباید باشد که مثل دولت گذشته، طرح‌هایی به ظاهر موثر، اما به واقع مخرب به عنوان طرح‌های کارآفرینی یا رونق تولید تصویب شود.

می گویید مشکلات اقتصاد ایران ساختاری است. با این حال، چرا تاکنون این معضلات یا حتی بخشی از آن معضلات رفع نشده است؟
این مشکلات فعلی در بخش‌های تولیدی، اشتغال، تجارت و اساسا معضلات کلان اقتصادی مربوط به اکنون نیست و صبغه‌ای تاریخی دارد. اما در هر مقطعی، اصلاح ساختاری این معضلات در اولویت برنامه‌های هیچ یک از دولت‌ها و هیچ‌یک از مجالس ایران نبوده است. همواره برای رفع و رجوع معضلات موجود، از نسخه‌های عاجل و موقتی استفاده کرده‌ایم که خود آن برنامه‌های کوتاه‌مدت هم به معضل مضاعفی برای اقتصاد ایران تبدیل شده است.

شما حل و فصل معضلات ساختاری اقتصاد کشور را با چه راهکاری عملی می‌دانید؟
به عقیده بنده، حل معضلات اقتصادی یک بسته سیاستی به هم پیوسته و همه شمول می‌طلبد و اساسا نمی‌شود معضلات کلان اقتصادی را فقط در یک وجه مورد نظر قرار داد و از سایر عرصه‌ها غفلت کرد. منابع درآمدی کشور تاکنون محدود به درآمدهای نفتی بوده است در حالی که این درآمدها به دلیل نوسانات شدید اساسا قابل اعتماد نبوده است. حالا هم که نظام مالیاتی به عنوان منبع ثبات‌دار درآمدی مورد توجه قرار گرفته است، از معضلات عدیده این حوزه غفلت شده است. این حوزه آنچنان معیوب است که توانایی ندارد بیش از 20 تا 30 درصد از سهم بودجه را به خود اختصاص دهد. تازه این مقدار را هم نمی‌تواند به‌طور کامل حاصل کند. این در حالی است که سهم مالیات در بودجه کشورهای توسعه یافته بالای نود درصد است.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2929
  • افراد آنلاين : 2
  • بازديد امروز : 295
  • بارديد ديروز : 3,290
  • بازديد کلي : 15,254,616