loading...
تبلیغات
livebours بازديد : 165 دوشنبه 19 بهمن 1394

هیچ بخشی از تیررس تحریم‌های اقتصادی و رکود درامان نبوده است. دراین میان، تعطیلی نیمی از واحدهای تولیدی و پرشدن انبارهای شرکت‌های تولید‌کننده از مهم‌ترین پیامدهای این بحران طی مدت اخیر بوده است.

به گزارش "لایو بورس" حتی گفته می‌شود میزان دپوی انبارها در بخش‌هایی همچون پوشاک به قدری است که اگر برای مدتی هیچ تولیدی صورت نگیرد، خللی در بازار ایجاد نمی‌شود. صنعت پوشاک که سال‌های پرفرازونشیبی را در سال‌های گذشته سپری کرده، حالا نگران روزهای پساتحریم و سونامی ورود شرکت‌های خارجی به بازار ایران است. درشرایطی که واردات رسمی و غیررسمی بسیاری از تولیدکنندگان پوشاک را به مرز نابودی کشانده بود، سهم پوشاک بنجل چینی و ترکیه از بازار کشور هر روز بیشتر می‌شد. تولیدکنندگان هنوز زیان ناشی از افزایش خریداران کالاهای غیرکیفی اما ارزان چشم‌بادامی‌ها را فراموش نکرده بودند که رکود تورمی به مشکلات آنها افزود. آنها که به دلیل ثبات قیمت در بازارهای داخلی با وجود افزایش هزینه‌های تولید بخشی از قدرت رقابتی خود را در مقابل همنوعان جهانی خود از دست داده بودند، حال دیگر توان تولید و عرضه در بازار داخلی را هم ندارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شهروند ، این رویه در‌ سال 94 هم ادامه یافت و با انعقاد توافقنامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه شدت بیشتری یافت. توافقنامه‌ای که برخی فعالان بخش خصوصی آن را به نفع تجارت ترکیه دانسته و خواستار اصلاح آن در بخش‌های دارای مزیتی همچون نساجی و پوشاک بودند. ترکیه که طی سال‌های گذشته سود سرشاری از قاچاق پوشاک به ایران عایدشان شده بود، حالا از راه‌اندازی‌ هزار فروشگاه پوشاک در ایران سخن می‌گویند. درهمین زمینه روزنامه «تودی زمان» ترکیه طی گزارشی با اعلام این خبر به تلاش خرده‌فروشان ترک برای تسخیر بازار ایران پس از لغو تحریم‌ها پرداخته است. این درحالی است که براساس اعلام مسئولان دولتی قرار نیست در پساتحریم جلوی واردات بی‌رویه بازشود و سیاست‌های حمایتی از تولیدکنندگان داخلی در دستورکار قرار دارد.

منافع اقتصادی را فدای تفاهمات سیاسی نمی‌کنیم
در این میان «رضا کامی» رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران- ترکیه با تأکید بر این‌که هرگونه ورود به بازار ایران منوط به سرمایه‌گذاری مشترک است،  گفت: طی ماه‌های گذشته جلسات متعددی پیرامون همکاری‌های مشترک ایران و ترکیه در پساتحریم برگزار شده است. هرچند که ترکیه بر ورود به بازار ایران تأکید دارند، اما قرار نیست به واسطه همسایگی و تفاهمات سیاسی، منافع اقتصادی خود را فراموش کنیم.
او با اشاره به این نکته که هم‌اکنون ورق برای اقتصاد ایران برگشته است، اظهار داشت: دیگر نیازی نیست به دلیل محدودیت‌های تحریم هرگونه همکاری مشترک را بپذیریم. ضمن این‌که صنعت پوشاک ایران دارای ظرفیت فوق‌العاده‌ای است که به دلیل تحریم‌های داخلی و خارجی مزیت رقابت خود را از دست داده‌ است.
این فعال اقتصادی در ادامه سخنان خود ضمن ابراز بی‌اطلاعی از حضور خرده‌فروشان پوشاک ترکیه در بازار ایران و افزایش آنها به هزار عدد طی 3‌سال آینده می‌افزاید: مشکل اصلی صنعت پوشاک درشرایط فعلی کمبود نقدینگی است. درچنین شرایطی اگر کشوری علاقه‌مند به ورود بازار ایران و بهره‌بندی از مزیت جغرافیایی ایران و دسترسی به بازارهای منطقه باشد، باید همکاری‌های خود را براساس سود دوطرف دنبال کند.

نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم
اما «محمد مروج‌ حسینی» رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنایع نساجی که از فعالان این صنعت است سوءمدیریت در سال‌های گذشته را مورد انتقاد قرار داده و معتقد است که نباید اشتباهات سال‌های گذشته را تکرار کرد. او با بیان این‌که قرار نیست اقتصاد ایران درشرایط پساتحریم بازار کالاهای مصرفی شود، می‌گوید: محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها باعث شد امکان صادرات برای تولیدکنندگان از بین برود و در مقابل در واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات با مشکل مواجه شوند.
او در ادامه سخنان خود بار مالی تحریم برای تولیدکنندگان را مورد اشاره قرار داد و گفت: البته برخی از مشکلات که بر نظام تولید کشور تحمیل شده، از نبود مدیریت صحیح در دولت در سال‌های گذشته نشأت گرفته است. برای مثال اجرای طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها و عدم توزیع یارانه‌ها میان واحدهای تولیدی در دولت گذشته باعث شد این واحدها نتوانند بدهی‌های خود را به نظام بانکی بازپرداخت کنند. از طرفی هم به دلیل نبود قدرت نقدینگی و رکود ناشی از سیاست‌های پولی و مالی تولیدکنندگان هر روز ضعیف و ضعیف‌تر شدند.

مراقب عقبگرد اقتصادی باشیم
رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنایع نساجی با بیان این‌که از فرصت پیش آمده باید برای افزایش قدرت واحدهای تولیدی استفاده کرد، می‌افزاید: نباید اجازه داد به دلیل تصمیمات اشتباه به جای پیشرفت، عقبگرد اقتصادی را تجربه کنیم. این فعال صنعتی خاطرنشان کرد: درست است که برداشتن تحریم‌ها به افزایش کارایی نظام تولید کمک می‌کند اما این مسأله تمام ماجرا نیست. باید تمام سیاست‌های دولت ازجمله سیاست‌های پولی و مالی، نظارتی و مالیاتی اصلاح شوند تا به رونق تولید در صنایع کشور منجر شود.

به نام ترکیه به کام چین
این مقام مسئول درحالی قاچاق پوشاک را تهدید جدی صنعت پوشاک ایران می‌داند که به گفته او برخلاف تصور عموم پوشاکی که از طرف ترکیه وارد کشور ایران می‌شود، تنها متعلق به خود ترکیه نیست، بسیاری از این کالاهای چینی، حتی از کشورهای شرق آسیاست. او با بیان این‌که تنها 10‌درصد پوشاکی که از مرز ترکیه به صورت قاچاق وارد ایران می‌شود، تولید همان کشور است، گفت: قیمت پوشاک ترکیه بسیار بالاست که درشرایط رکود خواهان چندانی ندارد و کشورهایی همچون چین و فیلیپین با کپی‌کردن برندهای معروف و عرضه آنها با قیمت‌های پایین زمینه ورشکستگی تولید‌کنندگان ایرانی را فراهم کرده‌اند. مروج اظهار داشت: اگر برندهای اصلی خود ترکیه وارد ایران می‌شدند، نمی‌توانستند با پوشاک ایرانی رقابت کنند، زیرا این تولیدات اصل قیمت‌شان بالاست و گران هستند بنابراین محصولات ما از نظر قیمت و کیفیت قابل رقابت با آنهاست. آن چیزی که قابل رقابت نیست، جنس‌های بنجل یا کیفیت پایین چین است که از طریق امارات و ترکیه وارد می‌شود.

از 60 عرضه‌کننده پوشاک خارجی تنها 5 مورد مجوز رسمی داشتند
رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنایع نساجی با اشاره به اقدامات دولت برای سامان‌دهی بازار پوشاک برندهای خارجی گفت: در بررسی که صورت گرفت، متوجه شدیم که از 60 برند عرضه‌کننده پوشاک خارجی تنها 5 مورد مجوز رسمی فعالیت داشتند و مابقی به ‌صورت غیرقانونی محصولات خود را وارد می‌کردند. درواقع مردم درحالی پول هنگفتی را برای خرید لباس برند پرداخت می‌کردند که مشخص نبود آیا این برند اصل است یا خیر.

فرش قرمز برای ترکیه پهن نکنیم
«حبیب طهماسبی ‌نیک» رئیس اتحادیه خیاطان نیز درگفت‌وگویی ، با انتقاد از اجرای تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه گفت: درشرایطی که تولیدکنندگان داخلی با رکود دست‌وپنجه ‌نرم می‌کنند، برای ترکیه فرش قرمز پهن می‌کنیم.
او رکود حاکم بر بازار تقاضا را بی‌سابقه دانست و گفت: هم‌اکنون به قدری پوشاک در انبارها دپو شده که اگر از حالا تا دو‌سال آینده تولیدکنندگان حتی یک دست لباس هم تولید نکنند، هیچ مشکلی در بازار ایجاد نمی‌شود. درچنین شرایطی اجازه ورود به خرده‌فروشان پوشاک ترکیه‌ای به معنای نابودی تولید‌کننده داخلی است.
رئیس اتحادیه خیاطان با بیان این‌که درصورت افزایش تعداد خرده‌فروشان پوشاک ترکیه به هزار عدد طی 3‌سال آینده، باید فاتحه صنعت پوشاک ایران را خواند، گفت: در سایه نبود مشتری بسیاری از واحدهای تولیدی نیمه‌تعطیل بوده یا با کمتر از 50‌درصد ظرفیت خود کار می‌کنند. درحالی‌ که میزان مالیات بر واحدهای تولیدی طی دو‌سال گذشته افزایش بی‌سابقه‌ای داشته و رقم‌های درنظر گرفته شده بسیاری از تولیدکنندگان را ناچار به تعطیلی کرده است.

او با بیان این‌که درشرایط رکود تورمی، رفتار سیاست‌گذاران باید به‌گونه دیگری باشد، کیفیت پوشاک ایرانی را قابل‌رقابت با پوشاک ترکیه و حتی اروپایی دانست و گفت: به‌دلیل شرایطی نامناسب کسب‌وکار در ایران، تورم بالا، سیستم انقباضی و سود بالای تسهیلات ‌بانکی تولیدکنندگان ایران قدرت رقابت با رقبای خود به لحاظ قیمت را ندارند.
رئیس اتحادیه خیاطان با اشاره به کاهش 40‌درصدی قدرت خرید مردم از ادامه رکود در این صنعت خبر داد و خاطرنشان کرد:   اکنون بانک‌ها در برابر صنعت ‌نساجی عملکرد در شأن آن ندارند و ترجیح می‌دهند به برج‌سازی بپردازند و اگر هم تسهیلاتی می‌دهند، ابتدا 30‌درصد آن را بدون پرداخت سودی نزد خود به سپرده نگه می‌‌‌‌دارند.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2934
  • افراد آنلاين : 5
  • بازديد امروز : 255
  • بارديد ديروز : 1,563
  • بازديد کلي : 15,296,071