loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 193 یکشنبه 06 دي 1394

بازار بورس تهران امروز پس از مدتها سیر صعودی ملایمی به خود دید و شاخص کل با 18.37 واحد افزایش، به رقم 61455.3واحد رسید. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی، معادل 81 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، با اندکی افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 265.7 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

طی معاملات امروز بازار سهام فرایند بازارگردانی و بازار سازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حالی تداوم داشت که در نماد معاملاتی صندوق سرمایه‌‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان امروز بیش از 45 میلیون واحد سرمایه‌گذاری از سوی تنها سهامدار عمده حقوقی این شرکت میان کدهای تابعه به ارزش بیش از یک میلیارد و 400 میلیون تومان کد به کد شد. در نماد معاملاتی توسعه شهری توس‌‌گستر نیز امروز 33 میلیون سهم به ارزش بیش از 7 میلیارد و 700 میلیون تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. در نماد معاملاتی گسترش نفت و گاز پارسیان اما 15 میلیون سهم به ارزش بیش از 3 میلیارد و 700 میلیون تومان میان کدهای درون گروهی جابجا شد. همچنین در نماد معاملاتی بانک خاورمیانه 10 میلیون سهم از سوی سهامدار حقیقی با معاملات دو طرفه همراه شد.

نمادهای معاملاتی خودرو با 15.5 واحد افزایش، وانصار با 14.6 واحد افزایش و همراه با 10.5 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند. در مقابل، نمادهای وغدیر با 25.5 واحد کاهش، پارسان با 25.2 واحد کاهش و فولاد با 15.6 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای وبملت با 12.3 میلیارد تومان، فاذر با 8.4 میلیارد تومان، و وبانک با 2.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای فولادح با 133 میلیون، وبملت با 63 میلیون  و فاذر با 26 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: آکنتور و کساپا (5+)، پتایر(4.99+)

·         بیشترین کاهش قیمت: خعتبار(4.55-)، کسرام(3.77-)

·         بانک، قندو شکر و محصولات فلزی برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های ‌صنعتی و معدنی شمال‌شرق شاهرود، حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری آتیه دماوند و حق تقدم خرید سهام سیمان هرمزگان از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا و سرمایه‌گذاری سپه متوقف شدند.

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، مروز ایران خودور با وجود عرضه سهام از سوی سهامدار حقیقی و حقوقی با معامله بیش از 7 میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد و 197 میلیون تومان در دامنه نوسان مثبت قیمتی همراه بود. *وزیر صنعت از طرح جدید دولت برای جایگزینی ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده با سود ۱۶درصد خبر داد. ** پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه ۷۱ درصدی "خنصير" از محل تجدید ارزیابی ها بر روی کدال قرار گرفت.

·         در گروه بانکی،* رئیس کل بانک مرکزی: پرداخت سودهای علی‌الحساب بالای بانکی منتفی شد. ** رئیس کل بانک مرکزی افزایش نرخ ارز را ناشی از افزایش جهانی نرخ دلار اعلام کرد و از ابلاغ بخشنامه‌ای خبر داد که بر اساس آن بانک‌ها باید فعالیت‌های خود را منطبق بر بانکداری اسلامی انجام دهند و سود سپرده را در ابتدای سال محاسبه کنند.

·         در گروه سرمایه گذاری و هلدینگ، *توقف نماد "وسپه"  جهت افزایش سرمایه ۱۷۹.۴ میلیارد تومانی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران می باشد، تا سرمایه اسمی خود را به ۵۳۸.۲ میلیارد تومان برسد. ** صورت های مالی 9 ماهه اعتلا برای دوره منتهی به 1394/09/30 در سایت کدال قرار گرفت. بر این اساس، مجموع درآمدهای شرکت در این دوره، نسبت به دوره مشابه سال گذشته، 32.9% و سود عملیاتی آن 33.54% کاهش داشته است. شرکت در هر دو دوره هیچ هزینه مالی متقبل نشده و سود خالص آن در دوره 9 ماهه منتهی به 1394/09/30 با 33.67% کاهش همراه بوده است. * مجوز افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی شرکت "وبانک" صادر شد تا به جای تامین مالی ۱۳۵۰ میلیارد تومانی، از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی ۹۷۵ میلیارد تومان به سرمایه ۶۵۰ میلیارد تومانی اضافه خواهد کرد.

·         در گروه فلزات اساسی، *  آلومینیوم‌ایران‌ که با توقف نماد از ۳۰ مهر مواجه است در اقدامی تعجب برانگیز سود ۱۱۰ تومانی هر سهم را به ۳۶۴ تومانی تغییر داد. ** معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب‌آهن با اشاره به پیشرفت ۸۵ درصدی پروژه تولید ریل ملی٬ از تحویل اولین سری از این محصول در دهه فجر امسال خبر داد.

·         در گروه بیمه، * عضو هیئت مدیره بیمه تعاون با اشاره به عزل مدیرعامل بیمه تعاون گفت: از این پس مطابق ماده ۴۳ اساسنامه، مدیریت بیمه تعاون بر عهده هئیت مدیره است. ** بیمه البرز هم که امروز با صف خرید مواجه شده، مجوز افزایش سرمایه ۱۱.۱۱ درصدی از سود انباشته را گرفت تا با موافقت مجمع فوق العاده سرمایه ۳۶۰ میلیارد تومانی را به ۴۰۰ میلیارد تومان برساند و مصوبه هیات وزیران و شورای عالی بیمه را رعایت کند.

·         در گروه فرآورده نفتی، * در نماد معاملاتی «شبندر» امروز شاهد انتشار گزارش شفاف‌سازی مدیرعامل این شرکت مبنی بر عدم ارائه گزارش عملکرد 6 ماهه این شرکت به دلیل مخالفت با اعلامیه‌ نرخ فرآورده‌های نفتی از سوی ملی پالایش و پخش منتشر شده است. ** وزیر نفت درباره ادعای ارائه تخفیف های جذاب توسط ایران برای پس گرفتن بازار در پساتحریم، گفت: پس از رفع تحریم ها، براساس عُرف بازار نفت تخفیف می دهیم. *رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: بدهی وزارت نفت به سازندگان تجهیزات نفتی حدود ۱.۲ میلیارد دلار است که با توافقات انجام‌گرفته حدود ۵۰ درصد از آن تا پایان امسال پرداخت خواهد شد. ** معاون وزیر نفت درباره افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای صادرات نفت ایران پس از برجام و لغو تحریم ها و اینکه آیا بازار کشش این میزان نفت را دارد یا خیر؟ گفت: در صورتی که اعضای اوپک به سهمیه های خود پایبند باشند، بازار جهانی نفت کشش دارد.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،در گروه پتروشیمی‌ها سهامداران عمده با توجه به در پیش بودن موعد مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری شاهد تهاتر دارایی‌ها و افزایش عرضه در محدوده صفر تابلو هستند. * «شپدیس» 1480ریال سود برای هر سهم کنار گذاشت. ** صورت های مالی سالانه فاراک برای سال مالی منتهی به 1394/06/31 منتشر گردید. بر این اساس فروش شرکت با 0.13% کاهش و بهای تمام شده با 6.97% افزایش همراه بوده است. سود ناخالص 18%، سود عملیاتی 33.53%، هزینه های مالی 28.78% و سود خالص 32.87% کاهش یافته است. شایان ذکر است سود خالص واقعی شرکت نسبت به پیش بینی دوره 9 ماهه آن 25% افزایش داشته است. *معاون سابق وزیر نفت گفت: تعیین قیمت جذاب برای خوراک گاز واحدهای پتروشیمی با هدف جذب سرمایه‌گذار خارجی نباید منجر به زدن چوب حراج به گاز شود.

·         در گروه ساختمانی، * مجمع عمومی عادی سالانه آ س پ با تقسیم سود 130 ریالی به پایان رسید. ** عضو هیات مدیره بانک مسکن از آغاز مکاتبات با بانک مرکزی برای افزایش سقف وام ۸۰ میلیونی مسکن خبر داد و گفت: تسهیلات خرید مسکن باید تا ۵۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش دهد.

·         در گروه مخابرات و انفورماتیک، * وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک با هدف افزایش سطح ایمنی آن، بر بستر پهنای باند داخلی و بدون نیاز به اینترنت بین الملل راه اندازی می شود.

·         در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی، * غمارگارین نخستین پیش بینی خود را از عملکرد سال مالی منتهی به 1395/09/30 منتشر نمود. بر این اساس، فروش و بهای تمام شده شرکت در این دوره هر یک بیش از 29% افزایش داشته و سود ناخالص با رشد 34 درصدی همراه خواهد بود. سود عملیاتی شرکت 30% رشد داشته، هزینه های مالی آن 23.85% افزایش داشته و سود خالص با رشد 31.52% مواجه خواهد بود.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

·         وزیر صنعت و تجارت روسیه گفت: با توجه به گسترش مبادلات ایران و روسیه و ورود روبل به بانک های ایران، دو کشور می توانند از پول های ملی خود برای گردش های مالی متقابل استفاده کنند.

·          وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه ۲ ساله می توانیم عضو سازمان تجارت جهانی شویم، گفت: ملحق نشدن ایران به سازمان تجارت جهانی یقیناً بر اساس توانمندی نبوده بلکه مسئله ای سیاسی است و امیدوارم آمریکا کارشکنی نکند.

·         رئیس کل بانک مرکزی با ارسال بخشنامه ای برای همه بانک های کشور خواستار کمک بیشتر به واحدهای تولیدی و همکاری با کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شد.

·         عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی با اعلام اینکه" نقشه راه سه صفحه‌ای پسابرجام تا یک ماه دیگر با همکاری مشترک ریاست جمهوری، وزارتخانه ها و اتاق بازرگانی آماده می‌شود" گفت: تولید در زمان تحریم جور اقتصاد را کشیده و اکنون نحیف و شکننده است.

·         مدیرکل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت با اعلام اینکه لوازم خانگی مشمول قیمت گذاری نیست، گفت: حتی وام ۱۰ میلیون تومانی بابت خرید لوازم خانگی هم نتوانست به رونق و خروج از رکود کمکی کند.

·         یک کارشناس بازارهای مالی و پولی با بیان اینکه پایین نگاه داشتن نرخ ارز ضررهای بسیاری برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت، گفت: با وجود برخی نگرانی ها، دولت نمی تواند تنها منابعی که برای اداره کشور در اختیار دارد را ارزان بفروشد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم هر کدام با 60هزار ریال افزایش، 9میلیون و 439 هزار ریال تعیین قیمت شد. همچنین نرخ هر قطعه نیم سکه بهار آزادی نیز با 50هرار ریال افزایش، 4میلیون و 750هزار ریال و هر ربع سکه نیز با 10هزار ریال رشد 2میلیون و 630 هزار ریال فروخته شد. نرخ هردلار آمریکا را با 40ریال افزایش نسبت به دیروز، هر یورو در بازار آزاد با 50ریال افت قیمت، 40هزار و 300ریال و هر پوند نیز با 200ریال رشد قیمت 54هزار و900ریال قیمت خورد.

·         قیمت نفت خام سنگین ایران با کاهش حدود ۱۰ درصدی به ٢٩ دلار و ٤ سنت برای هر بشکه رسید.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2917
  • افراد آنلاين : 4
  • بازديد امروز : 7,129
  • بارديد ديروز : 1,014
  • بازديد کلي : 15,101,919