loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 141 سه شنبه 24 آذر 1394

بازار بورس تهران امروز پس از مدتها سیر صعودی خفیفی به خود دید و شاخص کل با 16.99 واحد افزایش، به رقم 62233.3 واحد رسید. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی، معادل 60 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، با اندکی افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 269.1 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

نمادهای معاملاتی وانصار با 19 واحد افزایش، وتجارت با 16.9 واحد افزایش و شبندر با 13.4 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند. در مقابل، نمادهای تاپیکو با 18.1 واحد کاهش، رمپنا با 11.1 واحد کاهش و رانفور با 9.6 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند.

امروز معاملات کد به کد در نماد معاملاتی صنایع آذراب با انتقال 10 میلیون سهم به کدهای درون‌گروهی سهامدار حقوقی به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان دنبال شد. در این میان معاملات بلوکی سهام در نماد معاملاتی بانک ملت با جابه‌جایی بیش از 35 میلیون سهم و به ارزش 8 میلیارد و 500 میلیون تومان منجر شد. در نماد معاملاتی بانک صادرات نیز امروز بازارگردان در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) اقدام به بازارسازی سهم کرد که حجم معاملاتی بالغ بر 32 میلیون سهم به ارزش 2 میلیارد و 800 میلیون تومان را در این نماد در پی داشت.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای زمگسا با 8.9 میلیارد تومان، وبملت با 8.5 میلیارد تومان، و ثاژن با 6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای وبملت با 44 میلیون، فولادح با 35 میلیون  و وبصادر با 32 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: زمگسا،غگرجی و ثفارس (+4.97%)، کگاز (+4.84 %)

·         بیشترین کاهش قیمت: پاسا (-5.86 %)، کساوه (-5%)

·         بانک، زراعت و انبوه سازی برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: مرقام، لپارس، وتوصا، حتاید، بموتو و حراج مجدد نمادهاي معاملاتي سدشت، سشرق، خوساز، پاسا

·         نماد معاملاتی کساوه مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی

·         توقف نمادهای معاملاتی: ثنوسا، شیران، حفاری، چفیبرح

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، امروز هم حقوقی در نماد حق تقدم خودرو فروشنده بود. * رئیس انجمن واردکنندگان خودرو از رفع ممنوعیت ترخیص خودروهای موجود در گمرک با استاندارد کشورهای حاشیه خلیج‌فارس خبر داد و گفت: خودروهایی که قبض انبار آنها تا ۱۵ آذرماه صادر شده باشد، امکان ترخیص دارند.

·         در گروه بانکی،* وتجارت در پیش بینی عملکرد ۶ ماهه خود ۱۹۴ ریال سود درنظر گرفته که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر است . سود محقق شده خودرا ۷۲ درصد معادل ۳۷ درصد سود پیش بینی خود درنظر گرفته است که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته۲۴ درصد افزایش داشته است. **  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از اجرای برجام به عنوان پلی برای ارتباط با فناوری های نوین بانکداری و پرداخت نام برد و گفت: با رفع تحریم ها و برداشته شدن محدودیت های ارتباطی، نظام بانکی کشور باید برای تحولات بزرگ آماده باشد. * سود بانکی وام تولید ۲۷ تا ۳۵ درصد شد. / رئیس اتاق اصناف ایران گفت: نرخ سود ۲۷ تا ۳۵ درصدی تسهیلات بانک ها برای تولید بسیار بالاست.

·         در گروه سرمایه گذاری و هلدینگ، * واتی: اولین پیش بینی حسابرسی شده سود سال منتهی به 95/9/30 را با افزایش حدود 2 درصدی نسبت به گزارش حسابرسی نشده منتشر کرد. بر اساس این گزارش، شرکت برای سال 95 مبلغ 291 ریال سود پیش بینی کرده است. این در حالیست که شرکت سود سال 94 را نیز از 301 ریال به 296 ریال (معادل 2 درصد) کاهش داد.

·         در گروه فلزات اساسی، *  رئیس ایمیدرو با پیش بینی قیمت ۲۴۰ دلار هر تن فولاد در سال ۲۰۱۶ از کاهش ۸۰ درصدی ارزش روز بازار شرکت‌های معدنی در بورس خبر داد و گفت:سرمایه‌گذاران خارجی فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی به شدت منتظر اعلام نرخ خوراک گاز هستند.

·         در گروه معادن، * معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بودجه مصوب بخش زیربنایی معدن ارزش طرح ندارد، گفت: امسال ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد زیربناهای بخش معدن مصوب شد که این رقم بسیار ناچیز است.

·         در گروه فرآورده نفتی، * واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳۰ درصد کاهش یافت و به ۹۶ هزار و ۵۴۴ بشکه در روز رسید.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* شایعه‌هایی مبنی بر سرمایه‌گذاری 6 میلیارد دلاری شرکت آلمانی باسف در حوزه‌های پتروشیمی ایران شنیده شده است. ** امروز در بازارهای جهانی، قیمت گاز طبیعی به دلیل افت قمیت نفت و پیش‌بینی مناسب دما در اواخر دسامبر به کمترین میزان ۱۴ سال گذشته رسید. * مدیر عمومی بخش پتروشیمی شرکت ماروبنی ژاپن (Marubeni) با بیان اینکه صنعت نفت و پتروشیمی ایران تا ماه فوریه (بهمن/ اسفند) به موقعیت و جایگاه قبلی خود در دوران پیش از تحریم ها بازمی گردد، گفت: در حال مذاکره با ایران برای نوسازی فناوری های جدید در تولید متانول هستیم. ** مدیرعامل پتروشیمی مبین گفت پتروشیمی مبین آماده است تا واحدهای خود را با سرمایه گذاری شرکت های متقاضی یوتیلیتی توسعه دهد.

·         در گروه سیمانی، * امروز خبرهایی نیز مبنی بر کاهش فروش حدود 91 درصد از شرکت‌های سیمانی نسبت به سال 93 منتشر شد.

·         در گروه زراعت، * "زمگسا" با خبر پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۴۳۸ درصدی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی، صف خرید تشکیل داد اما در دقایق پایانی صف خرید عرضه شد.

·         در گروه ساختمانی، *  مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان این که شرکت ساخت ۱۷۴۹ میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است، گفت: ۱۹ درصد راه های شریانی کشور در وضعیت خرابی شدید قرار دارند. ** مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن گفت: از خردادماه امسال تاکنون ۲۴ هزار ۶۳۱ فقره حساب پس انداز صندوق خانه یکم در شعب بانک مسکن افتتاح و از این محل چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال منابع جذب شده است. * از کلیه سهامداران شرکت آ س پ دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی این شرکت که در روز شنبه مورخ 1394/10/05  برگزار می‌شود حضور بهم رسانند. دستور جلسه استماع گزارش هیات‌ مدیره و بازرس قانونی و تصویب صورت‌های مالی سال مالی منتهی به 94/6/31 است.

·         در گروه حمل و نقل و کشتیرانی، * حتوکا" در دو ناقصه تامین و بکارگیری مکانیزم های بالابری داِیمی و موردی شرکت فولاد مبارکه و هم چنین حمل لوله های فلزی حفاری جهت مدیریت پشتیبانی سایت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران برنده شد.

·         در گروه برق، * مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر گفت: ۲۰ درصد از مطالبات ۱۰۰ میلیارد ریالی طلبکاران صنعت برق از طریق اسناد خزانه اسلامی پرداخت می شود. ** شنیدهها حاکی از آن است که بکام قرار است زمین‌های شهر یزد خود را پس از تفکیک به 2قسمت، یکی از آن را واگذار کند. براساس شنیده‌ها «بکام» یک قسمت دیگر زمین را برای ساخت مشارکتى با شهردارى نگاه می‌دارد.

·         در گروه دارویی، * مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت گروه دارویی سبحان، در روز دوشنبه مورخ 1394/09/23  برگزار شد و افزایش سرمایه 44 درصدی به مبلغ 306،000 میلیون ریال از محل مطالبات و آورده نقدی تصویب شد. 

·         در گروه کانی غیرفلزی، * کفرا سود حسابرسی شده دوره 6 ماهه منتهی به 94/6/31 را با افزایش 3 ریالی نسبت به گزارش حسابرسی نشده 829 ریال و سود سال جاری را 11 درصد کاهش داد. بر این اساس شرکت که برای کل سال 2004 ریال سود پیش بینی کرده بود، در گزارش حسابرسی شده سود کل سال 94 را به رقم 1787 ریال به ازای هر سهم کاهش داد. پیش بینی کاهش مبلغ فروش (علیرغم افزایش تعداد فروش) علت اصلی کاهش سود پیش بینی شده است.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

·         معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که موعد مرحله سوم توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که به «روز اجرای برجام» معروف شده، ۱۰ روز نخست سال ۲۰۱۶ میلادی خواهد بود.

·         رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از آغاز بررسی لایحه برنامه ششم توسعه از هفته آینده در دولت خبر داد و گفت: جز یک جلسه که برای تصویب نهایی سقف بودجه برگزار خواهد شد، کار خاصی برای بودجه سال ۹۵ نداریم.

·         رئیس سازمان انرژی اتمی در آستانه برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ابراز امیدواری به تصویب قطعنامه شورای حکام برای خاتمه یافتن پرونده مطالعات ادعایی موسوم به «پی‌ام‌دی»، اعلام کرد که با اجرایی شدن برجام کمتر از یک ماه دیگر پروسه لغو تحریم‌های ایران کلید می‌خورد.

·         وزیر امور خارجه افغانستان از سفر 'قریب الوقوع' یک هیات عالی رتبه اقتصادی-سیاسی-امنیتی از کابل به تهران خبرداد و گفت که وزیر امور اقتصادی و دارایی و مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان از جمله مقام هایی هستند که در راس این هیات به ایران سفر خواهند کرد.

·         رئیس‌‌کل بانک مرکزی از تک رقمی شدن نرخ تورم نقطه به نقطه در آذرماه امسال خبر داد. وی افزود: تحقق نرخ تورم نقطه به نقطه تک رقمی، با کنترل نقدینگی و مدیریت بازار محقق شد.

·         خبرهای جدید دریافتی از دولت حاکی است رقم بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف به ۳۸۰هزار میلیارد تومان رسیده است. در حالی علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی پیشتر با اعلام اینکه برآورد اولیه بدهی دولت را 250هزار میلیارد تومان نشان می‌دهد، گفته بود، تاکنون هیچ دستگاهی نتوانسته برآورد دقیقی از رقم بدهی‌های دولت داشته باشد، خبرهای دریافتی از دولت نشان می‌دهد، رقم بدهی دولت 380هزار میلیارد تومان شده است.

·         معاون بازرگانی داخلی و قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : دو هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی با هدف کاهش هزینه های صادراتی به صادرکنندگان کالاهای با ارزش افزوده بالا و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اختصاص یافت.

·         رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس از مخالفت مجلس با فروش کالاهای خارجی با وام بانکی خبر داد و گفت: طی دو روز آینده دلایل این اقدام را از بانک مرکزی و وزارت صنعت پیگیری می‌کنیم.

·         مدیرعامل منطقه آزاد ماکو گفت: هنوز برای جذب سرمایه‌گذار خارجی در مناطق آزاد تسهیلات چندانی نداریم، تا حدی که سرمایه‌گذار در وهله اول باید هزینه زیادی برای خرید زمین صرف کند در حالی که در هیچ جای دنیا این طور نیست.

·         معاون توسعه بازار فرابورس ایران با تاکید بر اینکه اسناد خزانه اسلامی به عنوان ابزار تنظیم جریان نقدینگی، شفافیت مالی و تسویه بدهی های دولت است، گفت: ارزش معاملات این اسناد در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران از ۱۱۵ میلیارد تومان فراتر رفت.

·         بر اساس اعلام بانک مرکزی امروز دلار با یک ریال کاهش ۳۰,۱۰۷ ریال، پوند انگلیس با ۶۱ ریال کاهش۴۵,۶۶۲ ریال و یورو با ۱۷۶ریال رشد ۳۳,۱۷۰ ریال تعیین شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید ۹۰۹ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح جدید ۹۰۹ هزارتومان، نیم سکه ۴۶۳ هزار تومان، ربع سکه ۲۵۶ هزار تومان و سکه گرمی ۱۶۷ هزار تومان اعلام شد. همچنین نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۲ هزار و ۹۰۰ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۰۶۳ دلار است. صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۶۲۳ تومان، هر یورو را ۴۰۰۵ تومان، هر پوند را ۵۵۰۰ تومان، لیر ترکیه ۱۲۵۰ تومان و درهم امارات را ۹۹۳ تومان اعلام کردند.

·         روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف با اشاره به مطرح شدن درخواست هایی برای تشکیل نشست اضطراری اوپک اعلام کرد قیمت نفت با سولفور بالای فروزان ایران ۳۱ دلار و نفت سنگین بصره عراق در بازار آسیا ۲۶ دلار شده است.

·         رویترز به استناد منابع آگاه نوشت صادرات نفت ایران در ماه دسامبر در آستانه ثبت بیشترین رقم در ۶ ماه گذشته برابر با ۱.۲۶ میلیون در روز قرار گرفته است.

·         دبیر کل اوپک با بیان اینکه این سازمان سقف تولید خود را کاهش نمی‌دهد، گفت: کاهش قیمت جهانی نفت تداوم نخواهد داشت.

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2919
  • افراد آنلاين : 3
  • بازديد امروز : 1,000
  • بارديد ديروز : 4,111
  • بازديد کلي : 15,122,948