loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 207 یکشنبه 22 آذر 1394

نماگر شاخص کل بازار بورس تهران امروز با 99.1 واحد کاهش، به رقم 62310.7 واحد رسید. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی، معادل 53 میلیارد تومان بود! ارزش بازار امروز، با کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 269.4 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

 بازار سهام امروز بازاری کم رونق و بی‌حجم بود که با افزایش عرضه سهام در نمادهای معاملاتی وابسته به نفت از جمله پالایشی‌ها و فولادی‌ها شاهد درجا زدن شاخص‌های منتخب بود. امروز روندی کم حجم و کم رونق را برای معاملات سهام شاهد بودیم، در این بین بازارگردان بانک ملت بیش از 26 میلیون سهم را در جریان بازار خرده‌فروشی روی عدد صفر تابلو کد به کد کرد. در نماد سرمایه‌گذاری غدیر نیز امروز بیش از 10 میلیون سهم از سوی بازار گردان در جریان بازار خرده فورشی کد به کد شد.

نمادهای شبندر با 52.3 واحد کاهش، شپنا با 43 واحد کاهش و فولاد با 12.1 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی وغدیر با 53.2 واحد افزایش، مبین با 3.9 واحد افزایش و پارسان با 3.7 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای وبملت با 6.1 میلیارد تومان، شپدیسح با 4.8 میلیارد تومان، و فاذر با 3.7 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای وبملت با 31 میلیون، فولادح با 21 میلیون  و وبصادر با 19 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: آکنتور (+4.51 %)، لخزر (+4.49%)

·         بیشترین کاهش قیمت:شبندر (-4.76 %)، وبیمه (-4.5%)

·         بانک، شیمیایی و محصولات فلزی برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: كماسه، ولغدر، كنيلو، ركيش، سپاها، ملتح، قاسم، قاسمح، بساما

·         توقف نماد معاملاتی سشرق

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، * عرضه خودروهای ساندرو از سوی شرکت پارس خودرو موجب شده که شرکت ایران خودرو نیز برای ترغیب مشتریان شرایط ویژه‌ای برای فروش تندر۹۰ اتوماتیک در نظر گیرد. تندر۹۰ با گیربکس اتوماتیک و با هدیه ویژه ۲٫۵ میلیون تومانی به مناسبت حلول ماه ربیع الاول عرضه می شود. ** در نماد معاملاتی «خفناور» نیز امروز تایدیه حسابرس و بازرس قانونی این شرکت برای افزایش سرمایه 50 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و سود انباشته به بازار اعلام شد.

·         در گروه سرمایه گذاری و هلدینگ، * وسپه این شرکت اعلام نمود قصد دارد سرمایه 3.588 میلیارد ريالی خود را از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی 1.794 میلیارد ريال افزایش دهد. این افزایش سرمایه 50درصدی است و سرمایه اسمی وسپه را به  5.382 میلیارد ريال می رساند. ** وبشهر قصد دارد سرمایه خود را از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی 38درصد افزایش دهد. * سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با اعلام مزایده دارایی ارزشمند و ۴۵۰ میلیارد تومانی بانک ملی ایران از افزایش ۱۴ تومانی سود هر سهم به طور مستقیم و در صورت فروش بلوک ۵۱.۷ درصدی خبر داد.

·         در گروه بانکی،*  بانک پاسارگاد درحالی طی یکسال اخیر با بازدهی مفنی ۱۶ درصدی سهام و پوشش ۲۷ درصد از سود ۲۸۵ ریالی هر سهم در نیمه اول سال شده که طبق ارزیابی موسسه بین‌‌المللی بنکر به عنوان بانک سال ایران برای سال ۲۰۱۵ انتخاب شده است. ** یک کارشناس اقتصادی گفت: رونق اقتصادی، فقط و فقط با خروج بانک ها از بنگاه داری حاصل خواهد شد. در غیر اینصورت، رونق موقت، گذرا و به صورت مسکّنی برای دردهای موسمی خواهد بود.

·         در گروه بیمه، * افزایش نامتوازن ضریب خسارت و به خصوص در مقایسه با رشد حق بیمه های تولیدی و خسارتهای پرداختی، زنگ خطری را به صدا در می آورد که در نهایت می تواند در کاهش ضریب توانگری شرکتهای بیمه تاثیر گذار باشد. ضریب خسارت مرز ۵۰ درصد را در مدت هفت ماهه پیموده و در صورت عدم مدیریت ریسک در کل صنعت ممکن است با نزدیک شدن به پایان سال و به دلیل احتمال افزایش تسویه خسارتهای شرکتهای بیمه شاهد افزایش ضریب خسارت سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ باشیم.

·         در گروه مخابرات و انفورماتیک، * مفاخر صورت های مالی 6 ماهه خود را منتشر نمود. بر اساس این صورتها، فروش، بهای تمام شده و سود ناخالص شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل، هر یک بیش از 44% کاهش داشته اند. سود عملیاتی شرکت نیز نسبت به دوره 6 ماهه نخست سال گذشته، 89% کاهش یافته و هزینه های مالی شرکت با افزایش 106 درصدی مواجه بوده است. شرکت در دوره 6 ماهه خود بیش از 24 میلیارد ریال زیان شناسایی کرده است. این صورت ها، 22% فروش، 23% بهای تمام شده و 18% سود ناخالص نخستین پیش بینی شرکت را پوشش داده اند. همچنین 63% هزینه های مالی بودجه شرکت در دوره 6 ماهه تأمین مالی شده است.

·         در گروه فلزات اساسی، *  رئیس اتحادیه آهن فروشان از صادرات 3 میلیون تنی آهن از کشور در شش ماهه نخست سال جاری خبر داد. وی افزود: در حال حاضر 2.5 میلیون تن آهن رسوب شده در انبار کارخانجات کشور وجود دارد که هنوز بازار صادراتی خاصی برای آن پیش بینی نشده و از سوی دیگر در بازار داخلی نیز مشتری ندارد. **  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به اعلام جزئیاتی از پیشنهاد این وزارتخانه برای حل رکود صنعت فولاد پرداخت و گفت: پیشنهاد کرده‌ایم وامی همانند خرید خودرو به صنعت فولاد اختصاص پیدا کند.

·         در گروه فرآورده نفتی، * دبیر کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با تشریح تاثیر قراردادهای نفتی جدید ایران بر جذب سرمایه و رشد اقتصادی ایران می‌گوید که یکی از اهداف این قراردادها جذب ارقام بالا و سنگین سرمایه‌های خارجی است.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: در صورت رفع تحریمها، هزینه های صادرات محصولات پتروشیمی حدود ١٠ درصد کاهش می یابد. وی درباره صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا در پساتحریم نیز گفت: بازار جذاب ما اروپا نیست بلکه شرق آسیا، چین و هند، مشتری اصلی محصولات پتروشیمی ایران هستند. ** وزیر نفت از برنامه ریزی وزارت نفت برای جهش بزرگ در صنعت پتروشیمی کشور خبر داد. وی با تأکید بر این که برای صنعت پتروشیمی ایران جهش بزرگی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم، گفت: براساس قیمتهای محصولات پتروشیمی در سال ٩٢، ارزش محصولات پتروشیمی ایران براساس برنامهریزی‌ها به ٧٠میلیارد دلار خواهد رسید؛ وانگهی رسیدن به این هدف، نیازمند سرمایه گذاری عظیم، فناوری روز و بازاریابی است. * شفارس اعلام نمود برنامه افزایش سرمایه از 95میلیارد ريال به 629.6 میلیارد ريال معادل 563درصد پس از اخذ مجوز از سازمان بورس اجرائی می شود. ** معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه ایران با دارا بودن مزیت هایی مانند سواحل طولانی و خوراک فراوان بهترین گزینه در جهان برای جذب سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی است، افزود: پیش بینی می کنیم تا سال ۱۴۰۴ حدود ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شود.

·         در گروه ساختمانی، * عضو هیأت مدیره بانک مسکن با بیان اینکه جزئیات واحدهای مسکونی مشمول وام ۷۰ میلیونی مسکن مشخص شد و نرخ سود این تسهیلات از محل اوراق یک و نیم درصد کاهش یافت، گفت: پرداخت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق از دی ماه اجرایی می‌شود. ** موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور با اشاره به این که سرمایه های بخش خصوصی پس از لغو تحریم ها به بخش ساخت و ساز ایران باز می گردد پیش بینی کرد این بخش در سال آینده رشد ۳.۲ درصدی داشته باشد.

·         در گروه غذایی، * "قاسم" در گزارش ۶ ماهه به ازای هر سهم ۱۸ ریال زیان ساخته است و بر اساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی 94، با تعدیل منفی ۳۸ درصدی نسبت به پیش بینی قبلی ، به ازای هر سهم ۳۳۸ ریال سود پیش بینی نموده است .** رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بنا بر درخواست وزیر جهاد کشاورزی از رئیس‌جمهور، آقای روحانی با آقای پوتین گفتگویی درباره توسعه و تسهیل صادرات مواد غذایی ایران به روسیه داشته است تا این کشور در واردات کالاهای کشاورزی و مواد غذایی ایران تجدید نظر کند.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

·         پیش نویس برنامه ششم توسعه منتشر شد ، رویکردهای متفاوتی در این پیش نویس به چشم میخورد، رویکردهایی مبتنی بر اصلاحات نهادی اقتصاد کشور.انحلال ساتا، ممنوعیت استخدام دولتی، جمع آوری موسسات غیرمجاز، فروش ۱۵% ساختمانهای دولتی، انحلال سازمان حمایت، انحلال بنیاد مسکن و.....

·         معاون اول رئیس جمهور گفت: آقایان زنگنه و ظریف باید رایزنی و راهکار سیاسی برای حل مشکل نفت پیدا کنند.

·         معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی درصدند انتظارت مردم از دولت را در پساتحریم افزایش دهند تا دولت هر چه تلاش می‌کند انتظارات برآورده نشود گفت: ادغام وزارتخانه‌‌های نفت و نیرو در حد یک پیشنهاد است.

·         وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز با طی مراحل قانونی برجام در آستانه ورود به بازه زمانی اجرا و به عبارتی دیگر در آستانه دوران پساتحریم قرار گرفته است.

·         فرماندار دشت آزادگان از شروع دوباره فعالیت تجاری و بازرگانی بازارچه مرزی چذابه در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب اهواز خبر داد.

·         با صدور حکمی از سوی وزیر صنعت، معدن وتجارت ؛« محمود دو دانگه » به سمت قائم مقام معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب شد.

·         عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه وزیر اقتصاد به قول‌های خود عمل نکرده است، گفت:‌ نباید به اسم خصوصی سازی چوب حراج به سرمایه‌های ملی زد.

·         استاد دانشگاه علامه طباطبایی مهمترین مشکل اقتصاد را عدم شفافیت اطلاعات دانست و گفت: شفافیت اطلاعات در کشور در بخش های مختلف ارزی، بانکی، مسکن و مالیات وجود ندارد و این امر سبب می شود سیاستگذار نتواند برنامه ریزی درستی داشته باشد. وی با تاکید بر اینکه اقتصاد باید به درجه بلوغ و پویایی برسد، گفت: قوانین و مقررات مربوط به اقتصاد همچون قوانین بازار اوراق بهادار، نظام بانکی، سازمان تجارت از ضوابط سنتی و قدیمی تبعیت می کنند که نیازمند تغییرات اساسی است.

·         یک مسئول سازمان خصوصی سازی از واگذاری سهام شرکت ماشین سازی و ریخته گری تبریز در روز هفتم دی ماه خبر داد و گفت: توقف واگذاری سهام این شرکت به مصوبه مجلس نیاز دارد.

·         بر اساس اعلام بانک مرکزی امروز دلار با  دو ریال افت ۳۰,۱۰۳ ریال، پوند انگلیس با ۶۳۴ ریال افزایش۴۵,۸۲۰ ریال و یورو با ۲۶۳ ریال رشد ۳۳,۰۹۶ ریال تعیین شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید در بازار ۹۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح قدیم ۹۲۰ هزار تومان، نیم سکه ۴۶۷ هزار تومان، ربع سکه ۲۵۹ هزار تومان و سکه گرمی ۱۶۸ هزار تومان اعلام شد. نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۳ هزار و ۸۰۰ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی (دیروز) ۱۰۷۵ دلار است. صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۶۴۷ تومان، هر یورو را ۴۰۲۸ تومان، هر پوند را ۵۵۴۰ تومان، لیر ترکیه ۱۲۶۰ تومان و درهم امارات را ۹۹۸ تومان اعلام کردند.

·         پیش بینی آژانس بین المللی انرژی درباره بدتر شدن وضع کنونی عرضه بیش از مقدار نفت سبب شد ،قیمت آن طی معاملات دیروز به پایین ترین میزان خود در ١١ سال گذشته نزدیک شود.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2933
  • افراد آنلاين : 4
  • بازديد امروز : 6,404
  • بارديد ديروز : 6,526
  • بازديد کلي : 15,282,456