loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 163 یکشنبه 15 آذر 1394

نماگر شاخص کل بازار بورس تهران امروز با 156.88 واحد کاهش به رقم 62420.5 واحد رسید. امروز حتی معاملات عمده و بلوکی هم نتوانست شاخص را سبز رنگ جلوه دهد! ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی، معادل 62 میلیارد تومان بود! ارزش بازار امروز، با کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 269.9 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

طی معاملات امروز بازار سهام معاملات کد به کد و بلوکی در گروه بانک ها بسیار چشمگیر بود. در نماد معاملاتی بانک پارسیان امروز بیش از 102 میلیون سهم از سوی سهامدار عمده به کد شرکت های درون گروهی در بازار خرده فروشی بورس روی قیمت صفر تابلو (قیمت پایانی) جابجا شد. در نماد معاملاتی بانک صادرات نیز امروز 100 میلیون سهم از سوی سهامدار عمده روی سقف دامنه نوسان مثبت قیمتی سهام به ارزش بیش از 9 میلیارد تومان کد به کد شد. در نماد معاملاتی بانک اقتصاد نوین و سرمایه گذاری صنعت بیمه نیز هر یک به میزان 15 میلیون سهم به ارزش تقریبی 2 میلیارد و 400 میلیون تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. در نماد معاملاتی بانک ملت اما بازارگردانی سهام به حجم 28 میلیون و 796 هزار سهمی معاملات این سهم به ارزش بیش از 5 میلیارد و 600 میلیون تومان انجامید. در نماد معاملاتی «وامید» نیز 5 میلیون سهم به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان از سوی حقوقی سهم کد به کد شد. در نماد معاملاتی همراه اول اما امروز 675 هزار سهم به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

نمادهای پارسان با 47.7 واحد کاهش، خودرو با 20.8 واحد کاهش و فولاد با 17.3 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی وبملت با 20.3 واحد افزایش، همراه با 11.6 واحد افزایش و شپدیس با 9.8 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای وپارس با 11.9 میلیارد تومان، وبملت با 5.6 میلیارد تومان، و شپدیس با 4 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای وپارس با 105 میلیون، وپاسارح با 52 میلیون  و فولادح با 50 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: شکربن (+4.31 %)، کپشیر (+4.16%)

·         بیشترین کاهش قیمت:قهکمت (-4.93 %)، شپارس (-4.86%)

·         بانک، شیمیایی و خودرو برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: غچین، وپاسارح، چفیبرح، ختور

·         توقف نمادهای معاملاتی: لپارس، وبیمه، خمهرح

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، *  رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۹۰ درصد تراکتور کشور در آذربایجان شرقی تولید می شود و حمایت از این شرکت همانند شرکت های خودروسازی مورد غفلت قرار گرفته است. **  مدیرعامل ایران رادیاتور ایران دو عامل تعدیل سود "ختور" بعد از افزایش سرمایه ۱۱۴ درصدی را کاهش هزینه های مالی به دلیل مدیریت بهینه نقدینگی و تمرکز بر وصول مطالبات به جای اخذ تسهیلات و همچنین تحقق عملی فروش یک فقره آپارتمان در ماه جاری را در تعدیل سود هر سهم سال مالی جاری دخیل دانسته است.

·         در گروه بانکی،*   مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: شرکت های خارجی که بیشتر آنها اروپایی بوده اند برای مشارکت در توسعه میادین غرب کارون اعلام آمادگی و به صورت کلی مذاکره کرده اند، اما هنوز مذاکرات جزئی انجام نشده است.

·         در گروه بیمه، *  در پایان معاملات امروز نماد شرکت سرمایه گذاری "وبیمه" جهت افزایش سرمایه ۵۰ درصدی متوقف شد.

·         در گروه فلزات اساسی، * در پی تغییر ماه گذشته مدیرعامل ذوب آهن بعد از سه سال و حضور احمد صادقی به جای اردشیر سعد محمدی، عضو هیات مدیره جدید این شرکت فرابورسی معرفی شد.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* مدیرعامل بانک سپه گفت: این مشارکت نامه تسهیلات سندیکایی برای اجرای طرح پایشگاه گاز بیدبلند ۲ در استان خوزستان بین ۵ بانک مطرح نظام بانکی کشور؛ شامل بانکهای ملت، تجارت، صنعت و معدن، پارسیان و با عاملیت بانک سپه در قالب کنسرسیوم و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس امضا شد.  ** دبیرکل انجمن کارفرمایی پتروشیمی گفت: در مذاکره با هندی‌ها که با نرخ ١٠ سنت خوراک پتروشیمی صورت گرفته، هندی‌ها این نرخ را هم نپذیرفته و بر نرخ پنج سنت تأکید دارند. *  وزیر نفت کشورمان، بهینه سازی مصرف انرژی، پتروشیمی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات را مهمترین زمینه های همکاری میان ایران و سوئد بیان کرد.

·         در گروه ساختمانی، * "ثتران" قصد افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ ۶۰ میلیارد تومان به ‌مبلغ ۱,۰۰۰ میلیارد تومان ، از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۴۰ میلیارد، دارد. ** بر اساس آمار واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته به ایران از سال ۸۴ تا ۹۴، بیشترین سهم از واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته به ایران را کشورهای چین، ایتالیا، امارات متحده عربی و ترکیه به خود اختصاص داده‌اند.

·         در گروه استخراج کانه های فلزی، * مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر از منتفی شدن مذاکره این شرکت با شرکت KIOCL در زمینه واردات گندله خبر داد. وی در این خصوص اظهار کرد: در حال حاضر تولید در داخل کاهش یافته و در نتیجه نیاز داخلی هم کم شده است. از سوی دیگر امیدواریم تا پایان سال جاری و یا اوایل سال آینده خودمان تبدیل به صادرکننده گندله شویم.

·         در گروه قندی، * امروز همچنین رقابت بر سر بلوک 88.71 درصدی شرکت قند قزوین که از سوی بنیاد مستضعفان روی میز فروش بورس گذاشته شد با ادامه رقابت برای تصاحب این دارایی به فردا دوشنبه موکول شد. بلوک 9.59 درصدی «قچار» نیز که از سوی همین سهامدار عمده بزرگ قندی ها در فرابورس عرضه شده با ادامه رقابت  تا قیمت 4202 ریال به ازای هر سهم به روز بعد موکول شد.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

·          وزیر اقتصاد کشور هلند اوایل آذرماه در رأس یک هیأت بزرگ تجاری به تهران سفر کرد و در دیدار با دولتمردان اقتصادی و سیاسی کشور راه های توسعه و تحکیم مناسبات را بررسی کردند. آنها همچنین در دیدار با فعالان اقتصادی بخش خصوصی، ضمن آشنایی با فرصت های اقتصادی در ایران، گام نخست برای همکاری های مشترک را برداشتند.

·          رییس اتاق تجاری صربستان و ایران با اشاره به فضای مناسب برای افزایش همکاری های تجاری صربستان و ایران گفت: بازرگانان و تاجران صربستانی درحوزه های مختلف تجاری برای حضور گسترده در بازار بزرگ ایران و همکاری با تاجران ایرانی علاقمند هستند.

·          رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: دولت یازدهم، آنچه را که باید در عرصه بین المللی انجام می داد، به تمام و کمال انجام داده است و اکنون شرایطی فراهم شده است که باید اقتصادمان را به اقتصاد دنیا وصل کنیم.

·         رئیس اتاق اصناف ایران رشد اقتصادی پایین کشور را به دلیل حضور نصفه و نیمه مردم در سرمایه‌گذاری های اقتصادی دانست و گفت: اگر قرار است به سمت استقلال واقعی و اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم باید به بنگاه‌های اقتصادی کوچک توجه ویژه شود.

·         پیگیری ها نشان می دهد در صورت موفقیت بانک مرکزی در تأمین منابع لازم، نخستین سری از کارت های اعتباری خرید کالا احتمالا اواخر آذر ماه توزیع می شود.

·         تولیدکنندگان لوازم خانگی در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، اجرا نشدن مرحله دوم طرح بسته خروج از رکود در راستای فروش کالا با کارت اعتباری 10 میلیون تومانی را عاملی برای تشدید رکود در این صنعت دانسته و اجرای آن را خواستار شدند.

·         یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تا زمانی که بانک مرکزی عملیات بازار باز و نظارت واقعی بر موسسات مالی را انجام ندهد سخت است که بتوان نرخ بهره را در کشور کاهش داد.

·         بانک مرکزی نرخ بانکی ۳۹ ارز را برای امروز(یکشنبه) اعلام کرد که بر این اساس نرخ همه ارزها نسبت به دیروز ثابت ماند. برهمین اساس قیمت دلار آمریکا ۳۰ هزار و ۹۳ ریال، یورو ۳۲ هزار و ۷۳۲ ریال و پوند انگلیس ۴۵ هزار و ۴۷۴ ریال قیمت خورد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز در بازار تهران 918 هزار و 500 تومان، نیم‌سکه 466 هزار تومان، ربع‌سکه 258 هزار تومان و سکه یک گرمی 168 هزار تومان است. هر گرم طلای 18عیار نیز امروز در بازار با قیمت 93 هزار و 730 تومان به فروش می‌رفت. هر مثقال طلا نیز 406 هزار و 400 تومان است. در بازار ارز، قیمت دلار در صرافی‌ها 2 تومان کاهش یافت. قیمت یورو نیز 3 تومان و پوند 10 تومان ریزش کرد. در حال حاضر هر دلار آمریکا 3628 تومان، یورو 3932 تومان، پوند 5475 تومان، درهم امارات 993 تومان، لیر ترکیه 1270 تومان و یوان چین 580 تومان است.

·         وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی، سیاستگذاری ارزی کشور را منحصر به تشکیل بورس ارز ندانست و گفت: عوامل متعددی از جمله تراز صادرات و واردات بر نرخ ارز متأثر است اما در شرایط فعلی، مهم این است که ما برای نرخ حقیقی ارز چه برنامه ای داریم. وی گفت وقتی نرخ حقیقی ارز پایین بیاید، حجم واردات ما کم می شود؛ از طرفی اگر تولید داشته باشیم، صادرات ما هم می تواند افزایش یابد.بنابراین اگر دولت می‌خواهد نگاه تراز پرداخت خارجی هم به موضوع ارز داشته باشد، باید قیمت ارز را به نحوی تنظیم کند که تراز پرداخت خارجی با توجه به کاهش درآمدهای نفتی دچار کسری نشود.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2932
  • افراد آنلاين : 78
  • بازديد امروز : 4,121
  • بارديد ديروز : 6,829
  • بازديد کلي : 15,273,647