loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 113 شنبه 07 آذر 1394

شاخص کل بازار بورس تهران امروز با کاهش 99.18 واحدی بر روی رقم 62635.4 واحد بسته شد. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی، معادل 74 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، با کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 270.8 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

طی معاملات امروز در نماد معاملاتی بانک سینا 15 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان کمتر از 10 میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش 8 میلیارد و 700 میلیون تومان و 5 میلیون سهم گروه مپنا به ارزش بیش از 3 میلیارد و 295 میلیون تومان از سوی سهامدار عمده خود به کد شرکت‌های درون گروهی دست به دست شدند. در دیگر نمادهای مورد توجه بازار از جمله گروه بهمن نیز امروز روی صفر تابلو بیش از 13 میلیون سهم از سوی سهامدار حقوقی در بازار خرده‌فروشی کد به کد شد.  در نماد بانک صادرات نیز بازارگردان همچنان برای متعادل نگه داشتن روند معاملات این سهم فعال است. در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری صنعت بیمه اما امروز 17میلیون و 642 هزار سهم میان معامله‌گران حقیقی دست به دست شد. نماد معاملات «شپلی» تنها سهم جنجالی این روزهای بازار سهام نیز امروز در حالی بیش از 16 میلیون سهم از سوی سهامداران اغلب حقیقی بازار دست به دست شد که با رِنج شدن قیمت در بالاترین دامنه نوسان مثبت قیمتی، به شکل‌گیری صف خرید پایدار در پایان معاملات امروز این سهم منتهی شد.

نمادهای وغدیر با 50 واحد کاهش، تاپیکو با 31.1 واحد کاهش و پارسان با 20.6 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی فارس با 21.9 واحد افزایش، وبصادر با 20 واحد افزایش و وامید با 18.7 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای وبملت با 5.4 میلیارد تومان، وبصادر با 4.4 میلیارد تومان، و شپلی با 4.1 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای وبصادر با 51 میلیون، فولادح با 32 میلیون  و وبملت با 27 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: شفارس (+4.99 %)، کهرام (+4.95%)

·         بیشترین کاهش قیمت: دکیمی(-4.84 %)، سکارون (-4.37%)

·         بانک، شیمیایی و خودرو برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: بنیروح، قثابت، دکوثر، کدما، ودی، سبحانح

·         توقف نماد معاملاتی: رکیش

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، * دبیر شورایعالی مناطق آزاد از راه‌اندازی قطب سوم خودروسازی پس از لغو تحریم‌ها خبر داد و گفت: با خودروسازان مشهور دنیا در این زمینه حرف می‌زنیم. ** با گذشت ۱۲ روز از پایان فروش خودرو در قالب وام ۲۵ میلیون تومانی امروز با تأمین اعتبار بانک مرکزی تحویل خودروها آغاز شده است. ** مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی با بیان اینکه بانک‌های سپه و تجارت بخشی از اسناد فروش خودرو را ارسال کرده‌اند، گفت: بانک مرکزی هم همان روز معادل ریالی اسناد ارائه شده را به این ۲ بانک اعطا کرد.

·         در گروه لیزینگ، * دبیرکل انجمن شرکت های لیزینگ ایران با اعلام فاصله 120 میلیون تومانی دو کیفیت جهانی و داخلی خودرو و یارانه بیش از 500 میلیارد تومانی برای فروش 110 هزار خودرو، تاثیر وام 25 میلیون تومانی بر صنعت لیزینگ را تحلیل کرد. محمد هادی موقعی درباره اجرای طرح فروش خودرو با وام 25 میلیون تومانی و نرخ سود 16 درصدی و ابهام در آینده شرکت های لیزینگ گفت: تسهیلات 25 میلیون تومانی تاثیر آنچنانی بر صنعت لیزینگ ندارد.

·         در گروه بانکی، * مشاور وزیر صنعت گفت: کاهش نرخ سود بانکی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و شورای پول و اعتبار فعلاً کاهش سود سپرده‌ها را منتفی اعلام کرده است. اکنون بانک‌ها برای منابع خود روی سپرده‌های مردم حساب می‌کنند و اگر سود دچار شوک شود پول‌ها از بانک خارج و بازار مسکن و طلا را متاثر می‌کند، نتیجه آن شده که شورای پول و اعتبار فعلاً تصمیم منطقی گرفته و کاهش سود سپرده‌ها را منتفی اعلام کرده است چرا که باید در این زمینه کار کارشناسی بیشتری صورت گیرد و نباید شتابزده عمل کرد. ** مجموع بدهی بخش دولتی به بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان شهریور ماه به رقم 110 هزار و 60 میلیارد تومان رسید که در مقایسه با اسفند ماه سال قبل 5.8 درصد و شهریور سال گذشته 18.2 درصد افزایش یافته است. * مدیرعامل بانک توسعه صادرات از تنزیل گشایش اعتبار در آینده نزدیک در سیستم بانکی خبر داد و افزود: در این زمینه توافق هایی با ارمنستان و بانک ملت که در این کشور فعال است انجام شده تا زمینه برای افزایش صادرات فراهم شود. ** حیدر مستخدمین حسینی،معاون اسبق وزیر اقتصاد با بیان اینکه بانک‌ها ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی اضافه برداشت داشته‌اند، گفت: از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان سپرده در بانک‌ها، ۴۵۰ هزار میلیارد تومان قفل شده که شامل بدهی دولت، مطالبات معوق و استمهال بدهی ها است.

·         در گروه سرمایه‌گذاری و هلدینگ، * واتی اعلام نمود 29درصد از سهام سایان کارت را در یک مزایده به فروش رسانده است.بر اساس اطلاعات ارائه شده ارزش فروش بلوک 160 میلیارد ريال و ارزش دفتری آن در حساب ها 39.6 میلیارد ريال است فلذا در صورت تحقق شرایط معامله 40 ريال به سود هر سهم سال مالی منتهی به آذر 1394 افزوده خواهد شد. لازم به ذکر است که eps اعلامی شرکت 301 ريال است همچنین سود هر سهم برای سال مالی منتهی به آذر1395 نیز 286 ريال اعلام شده است.

·         در گروه فرآورده نفتی، * بیژن زنگنه با اشاره به اینکه مدل جدید قراردادهای نفتی که هفتم و هشتم آذرماه (شنبه و یکشنبه) در سالن اجلاس سران معرفی خواهد شد، بخشی از مشکلات صنعت نفت را حل خواهد کرد، افزود: پیش بینی می‌شود در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی بین ٢٠ تا ٣٠ میلیارد دلار سرمایه جذب صنعت نفت شود. ** وزیر نفت گفت: در مدل جدید قراردادهای نفتی ایران شرایط برد - برد برای صنعت نفت کشورمان و شرکت های بین المللی ایجاد شده است. * شبندر گزارشی منتهی به 2 اسفند ماه 1393 در خصوص پروژه بنزین سازی خود منتشر کرده است. طرح مزبور در خصوص انتشار 1500 میلیارد ريال اوراق مشارکت بوده که دوره پذیره نویسی اسفند 1389 و سررسید آن اسفند 1393 تعیین شده است. بر طبق این گزارش طرح بهبود کیفیت بنزین تولیدی شرکت با جذب نقدینگی از طریق اوراق مشارکت می بایستی در پایان سال 1393 به اتمام می رسید در حالی که علی رغم پایان دوره مزبور، پروژه تا تاریخ 2اسفند 1393 به اتمام نرسیده  است.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* "شکربن" با سرمایه ۲۵ میلیارد تومانی برای سال مالی منتهی به اسفند۹۴، ۱۸۷ ریال سود پیش بینی کرده که این مقدار نسبت به پیش بینی قبلی ۹ درصد افزایش داشته و در دوره ۶ ماهه ۹۳ ریال زیان ساخته است. این در حالی است که در دوره مشابه سال گذشته ۱۲ درصد را پوشش داده بود.

·         در گروه ساختمانی، * آمار رسمی حاکی از آن است که معاملات املاک در کشور و تهران طی آبان ماه امسال به ترتیب ۱۲ و ۱۵ درصد نسبت به مهر ۹۴ کاهش یافته که این مسئله نشان می‌دهد خواب پاییزی بازار مسکن سنگین‌تر شده است.

·         در گروه فلزات اساسی، * عضو انجمن تولید‌کنندگان فولاد با اشاره به تشدید رکود موجود در صنعت فولاد، گفت: در حال حاضر ۳ میلیون تن فولاد در کارخانه‌های بخش خصوصی و دولتی انباشت شده است. میزان فولاد انباشت شده در کارخانه‌ها تقریباً‌ بیش از 20 درصد تولید را شامل می‌شود. تولید فولاد طی 7 ماهه امسال حدود 5 درصد کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود تولید این محصول در سال جاری به نسبت سال گذشته 10 تا 15 درصد کاهش داشته باشد.

·         در گروه قندی، * قصفها اعلام نمود موضوع فروش دارایی های شرکت جهت تبدیل دارایی ها غیر مولد به دارایی های مولد است با این حال تاکنون مزایده ای در این خصوص برگزار نشده و پیشنهاد خریدی نیز از سوی شخص حقیقی یا حقوقی مطرح نشده است.

·          

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         ۲۰شرکت صنعتی از کشور چین به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار در منطقه ویژه اقتصادی سلماس سرمایه گذاری می کنند.

·         رئیس آژانس ملی تجارت خارجی ایتالیا (ایچه) در آستانه سفر هیات بزرگ اقتصادی این کشور به تهران، گفت: ایران در پی یافتن شرکای قابل اعتمادی برای سرمایه گذاری مشترک و انتقال فناوری است و ایتالیا در این زمینه می تواند شریک خوبی برای این کشور باشد.

·         مشاور اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه کاهش نرخ تورم نقش مهمی در جذب سرمایه گذاری خارجی دارد، گفت: سهم نفت در تولید ناخالص ملی در سال آینده به 15 درصد خواهد رسید.

·         سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس و کمیسیون های مربوطه مورد بازبینی قرار می گیرد.

·         قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور از تغییر مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل اشخاص حقیقی از پایان تیرماه به ۳۱ خردادماه خبر داد.

·         روند نزولی و رکودی بورس تهران که از دی ماه 1392 آغاز شده است، با ادامه افت قیمت سهام شرکتها و از بین رفتن سرمایه سهامداران وارد ماه بیست و سوم شد.

·         مدیرعامل سمات در اجلاس بورس های عضو سازمان کنفرانس اسلامی (OIC )، پیشنهاد تشکیل یک صندوق سرمایه گذاری میان اعضای این کنفرانس را ارائه داد.

·         یک تحلیلگر بازار سهام با بیان اینکه تکیه صرف به شاخص بورس نمی تواند معیار درستی برای ورود یا خروج از بازار سهام باشد،عنوان کرد: تعدیل نرخ سود بانکی اصلی ترین محرک برای خروج بورس از رکود است.

·         بر اساس اعلام بانک مرکزی نرخ بانکی دلار آمریکا با  44ریال رشد 30,071 ریال، پوند انگلیس با 220 ریال افت، 45,203 ریال و یورو با 40 ریال کاهش 31,857 ریال تعیین شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید امروز شنبه در بازار ۹۰۶ هزارتومان، طرح قدیم ۹۰۵ هزار تومان، نیم سکه ۴۵۷ هزار تومان، ربع سکه ۲۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۱۶۶ هزار تومان اعلام شد. نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۲ هزار و ۳۲۰ تومان است.   صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۶۵۵ تومان، هر یورو را ۳۸۶۵ تومان، هر پوند را ۵۴۸۵ تومان، لیر ترکیه ۱۲۷۵ تومان و درهم امارات را ۹۹۷ تومان اعلام کردند.

·         قیمت طلا روز جمعه تقریبا 2 درصد کاهش یافت و به علت افزایش ارزش دلار و تقویت چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در ماه آینده میلادی، ششمین هفته متوالی کاهشی را ثبت کرد. هر اونس طلا با کاهش 14 دلار و 87 سنتی 1057.46 دلار فروخته شد.

·         رییس اتحادیه طلا و جواهر افزایش تقاضا برای ارز به دلیل مسافرت های خارجی به ویژه سفر به عراق را دلیل افزایش نرخ ارز طی روزهای اخیر دانست و پیش بینی کرد در هفته جاری با کاهش تقاضا نرخ ارز به ویژه دلار تعدیل شود.

·         طی معاملات دیروز، نفت به روند کاهشی قیمت خود طی روزهای گذشته ادامه داد و نفت آمریکا کاهش شدید بیش از یک دلاری قیمت را تجربه کرد. بر همین اساس نفت برنت دریای شمال 0.53 دلار ارزان شد و هر بشکه از این نفت 44.93 دلار در بازار جهانی به فروش رسید. نفت وست‌تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز 1.04 دلار برابر با 2.42 درصد نسبت به روز گذشته کاهش قیمت داشت و با قیمت 42.01 دلار در هر بشکه به فروش رسید. هر بشکه نفت تولیدی اپک، در آخرین مبادلات صورت گرفته در روز گذشته 39.65 دلار قیمت‌گذاری شد.

·         براساس تازه ترین آمار منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت این کشور با ۳.۴ میلیارد بشکه افزایش به رقم ۳۹.۹ میلیارد بشکه وبه بیشترین میزان در ۴۳ سال اخیر رسید.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2917
  • افراد آنلاين : 3
  • بازديد امروز : 564
  • بارديد ديروز : 7,224
  • بازديد کلي : 15,102,578