close
متخصص ارتودنسی
بورس تهران tsetmc کدال اخبار اقتصادی
loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 121 سه شنبه 03 آذر 1394

 

بازار سهام امروز همانند دیروز، شاهد درجا زدن شاخص‌های منتخب خود بود، بازاری که تنها چند تک سهم با اقبال خریدران مواجه بودند. شاخص کل بازار بورس تهران امروز با کاهش 74.7 واحدی بر روی رقم 62720.9 واحد بسته شد. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی، معادل 93 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، بدون تغییر نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 271.1 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

امروز بازار سهام با تداوم معاملات کد به کد حقوقی‌ها و تکاپوی بازارگردان‌ها برای جمع‌آوری سهم‌های عرضه شده اندکی از سراشیبی افت نماگرهای خود فاصله گرفت. امروز 120 میلیون سهم در نماد معاملاتی میدکو از سوی سهامدار حقوقی به ارزش بیش از 32 میلیارد ریال به کد شرکت‌های تابعه منتقل شد. در نماد معاملاتی صنایع آذرآب نیز امروز بیش از 49 میلیون سهم به ارزش بیش از 14 میلیارد تومان از سوی سهامدار حقوقی کد به کد شد. همچنین در نماد معاملاتی ایران ترانسفو 15 میلیون سهم به ارزش بیش از 13 میلیارد تومان کد به کد شد. در نماد معاملاتی تیپیکو نیز 10 میلیون سهم به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. در نماد بانک ملت اما 6 میلیون سهم به ارزش یک میلیارد و 158 میلیون تومان کد به کد شد. در پتروشیمی فناوران نیز 3 میلیون سهم به ارزش 5 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده به کد شرکت‌های تابعه منتقل شد. در نماد معاملاتی بانک صادرات ایران تهاتر دارایی از سوی بازارگردان از طریق کدهای حقیقی و حقوقی همچنان ادامه دارد این وضعیت در نماد معاملاتی بانک تجارت نیز همچنان دیده می‌شود. در نماد معاملاتی بانک سینا نیز امروز 31 میلیون سهم به ارزش بیش از 4 میلیارد و 500 میلیون تومان در تابلوی بازار خرده‌فروشی بورس روی عدد صفر تابلو کد به کد شد. در نماد سرمایه‌گذاری غدیر نیر با وجود عرضه‌های ممتد سهام اما عملیات بازارگردانی از سوی سهامدار عمده (ساتا) ادامه دارد. در نماد زامیاد نیز امروز 16 میلیون سهم در بازار عادی معاملات از سوی سهامدار عمده جابجا شد. در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری سپه نیز کمتر از 13 میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد و 600 میلیون تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. این وضعیت در نماد معاملاتی پتروشیمی مبین نیز با جابه‌جایی 16 میلیون سهم اتفاق افتاد.

نمادهای تاپیکو با 52.2 واحد کاهش، پارسان با 34.6 واحد کاهش و وغدیر با 10.6 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی فارس با 23.1 واحد افزایش، شپنا با 14.3 واحد افزایش و همراه با 9.8 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای فاذر با 10.3 میلیارد تومان، شپلی با 7.2 میلیارد تومان، و وبملت با 5.7 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای فاذر با 33 میلیون، وبصادر با 32 میلیون  و وسینا با 32 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: خچرخش (+5 %)، کچینی (+4.99%)

·         بیشترین کاهش قیمت: لخزر (-4.42 %)، قصفها (-4.23%)

·         شیمیایی، بانک و محصولات فلزی برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: ومعادنح، قلرست، ثعمراح، سبحانح و حراج مجدد نماد معاملاتی ساربیل

·         توقف نمادهای معاملاتی: شپترو، پدرخش، دیرانح،  شفارا

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، * مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی برای تامین منابع تسهیلات ۱۱۰ هزار خودرو وجود ندارد، گفت: امروز هم به بانک‌های عامل اعلام کردیم به محض دریافت کامل مدارک،مرحله به مرحله برای پرداخت اعتبار اقدام کنند.

·         در گروه بانکی، * بانک دی طی گزارش شفاف سازی اعلام کرد بدین وسیله مراتب تنفیذ خرید سهام شرکت تولید نیروی برق دماوند توسط شرکت‌های مشمول تلفیق این بانک اعلام می‌شود. تحصیل سهام این نیروگاه صرفا منجر به تعدیل ایجادی بین سرفصل درآمدی بانک (کاهش حجم سود تسهیلات و افزایش حجم سود سرمایه‌گذاری‌ها) خواهد شد و تاثیر با اهمیتی بر سود هر سهم شرکت ندارد. ** مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از آزادسازی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع بلوکه شده این بانک در دوران پسا تحریم خبرداد. * یک استاد دانشگاه با بیان این که ۱۰ موسسه مالی و بانک کوچک اقتصاد را قفل کرده اند توصیه کرد بانک مرکزی مانع ورشکستگی این ۱۰ موسسه نشود.

·         در گروه سرمایه‌گذاری و هلدینگ، * صورت وضعیت پرتفوی دوره 1 ماهه منتهی به 94/8/30 وبشهر منتشر شد. این شرکت مالکیت 57 درصدی وصنا را دارد که در این دوره در افزایش سرمایه 30 درصدی وصنا شرکت کرده و تعداد 171 میلیون سهم به سهام وبشهر اضافه شده است. شرکت فعالیت دیگری در آبان ماه نداشته است.

·         در گروه بیمه، * بنابر اعلام رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه پارسیان در سال ۱۳۹۴ برای سومین سال متوالی در سطح یک توانگری مالی یعنی بالاترین سطح توانگری مالی قرار گرفت.

·         در گروه فرآورده نفتی،* وزیر نفت گفت: احتمالاً سوآپ نفت روسیه به زودی راه می‌افتاد چرا که روس‌ها مایل هستند از طریق ایران نفت خود را سوآپ کنند.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* معاون وزیر نفت از مذاکره با چند شرکت اروپایی به منظور سرمایه‌گذاری در طرح‌های LNG ایران خبر داد و گفت:‌ در صورت پیدا شدن سرمایه‌گذار مناسب، ایران LNG تا ۱.۵ سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد. معاون وزیر نفت از مذاکره با شرکت‌های هلندی برای سرمایه‌گذاری در صنعت گاز ایران خبر داد و گفت: مذاکره برای صادرات گاز ایران به ۵ کشور همسایه در حال انجام است.

·         در گروه مخابرات و رایانه، *  طی حکمی از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهدی محتشمی به سمت قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل منصوب شد.در متن حکم واعظی برای مهدی محتشمی آمده است:نظر به اینکه تعامل موثر و سازنده با جهان  یکی از راهبردهای دولت یازدهم می‌باشد ؛ ضرورت دارد بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در تاسی از این مهم تلاش وافری برای توسعه روابط بین‌المللی و کشورهای هدف را معمول نماید.

·         در گروه ساختمانی، * ثپردیس ، در صدد افزایش سرمایه ۲۳۳ درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی برآمده است. ** مدیر عامل بانک مسکن گفت: پیشنهاد جدیدی برای وام ۶۰ میلیونی خرید مسکن از محل اوراق به بانک مرکزی ارائه شده است که بانک مرکزی موافقت اولیه خود را با این پیشنهاد اعلام کرده است.

·         در گروه کانه‌های غیر فلزی، * سود حسابرسی شده دوره 6 ماهه خود را با کاهش 54 ریالی نسبت به گزارش حسابرسی نشده مبلغ 23 ریال به ازای هر سهم اعلام کرد. افزایش هزینه‌های عملیاتی علت اصلی کاهش درآمد هر سهم شرکت در دوره 6 ماهه بوده است. طبق گزارش حسابرس بخشي از دارایي‌هاي شرکت مربوط به کارخانه ذغالشويي است که با توجه به غيرفعال بودن کارخانه و تأمين بخشي از منابع نقدينگي احداث کارخانه از محل منابع بانک صنعت و معدن اقدامات قابل چشمگيري در اين خصوص نشده است.

·         در گروه قند و شکر، * قشهد براي هر سهم سال مالي 95 مبلغ 758 ريال سود اعلام کرده است. در حاليکه براي سال مالي 94 مبلغ 1083 ريال سود پيش بيني کرده بود. قيمت فروش هرکيلوشکرتوسط سازمان حمايت بدون يارانه 23000 ريال تعيين شده ،ليکن باتوجه به وضعيت بازارپيش بيني شرکت براي قيمت متوسط هرکيلو شکر22500 ريال است علت اصلي کاهش قيمت محصولات فرعي(ملاس،تفاله خشک،وتفاله تر)کاهش تقاضا دربازار که ناشي از رکوداقتصادي است.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         پوتین در نشست مشترک با روحانی: اولین نیروگاه بوشهر آماده بهربرداری شده است و نیروگاه دوم و سوم به بهره برداری خواهد رسید حمایت کامل از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در راستای سازمان ملل انجام خواهیم داد. از جمله کمک خواهیم کرد در مورد اورانیم به کارگرفته شده در مصارف صلح آمیز.

·         ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه فرمان لغو ممنوعیت وارد کردن تجهیزات مربوط به انتقال اورانیوم غنی‌شده از ایران را امضا کرد/ براساس توافق وین (برجام) ایران و ۱+۵ توافق کردند که ایران مازاد اورانیوم غنی شده را به خارج از کشور صادر کرده یا به فروش برساند.

·         یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری روسی تاس گفته که این کشور بر اساس بندهای برجام، تا انتهای سال ۲۰۱۵ همه اورانیوم غنی‌شده ایرانیان را از ایران خارج خواهد کرد.

·         سفیر ایران در مسکو: روسیه تحویل سامانه های موشکی اس ۳۰۰ به تهران را آغاز کرد.

·         وزیر امور اقتصادی و دارایی از کاهش ۵درصدی نرخ سود بین بانکی خبر داد و گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه تا پایان دی ماه سال جاری تک رقمی خواهد شد.

·         وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ملاحظات شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی، گفت: برای کاهش نرخ سود،شورای پول و اعتبار به دنبال پاسخ به این سؤال است که چه تدابیری اتخاذ کنیم، تا مصوبه جدید شورا برای نرخ سود به درستی اجرا شود.

·         عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ساختار شهرداری ها می بایست مبتنی بر اقتصاد مقاومتی تغییر کند گفت: در خصوص دولت، اتکا به درآمدهای نفتی موجبات ناپایداری را پدید می آورد و در مدیریت شهری نیز اتکا به فروش تراکم و عوارض این نقص را رقم می زند.

·         عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: از ۵۶ هزار میلیارد تومان درآمد ریالی نفتی در قانون بودجه سال ۹۴ حدود ۲۵ میلیارد دلار (با احتساب سهم صندوق توسعه ملی و وزارت نفت) محقق می‌شود.

·         رئیس هیات مدیره انجمن حسابرسان داخلی ایران بااعلام زمان و محورهای سومین کنگره سالانه گفت: این کنگره ۵ امتیاز آموزش حرفه ای مستمر برای اعضا انجمن و اعضا جامعه حسابداران رسمی ایران دارد.

·         مدیر عامل بورس انرژی خبر داد: نیروگاه‎‎های برقآبی سازمان آب و برق خوزستان شامل نیروگاههای سد مارون، کرخه، عباسپور، دز، مسجد سلیمان و کارون ۳ در بورس انرژی ایران پذیرفته شدهاند و در صورت تکمیل فرآیند ثبت دارایی به زودی شاهد عرضه این نیروگاهها در بورس انرژی خواهیم بود.

·         رئیس فراکسیون بازار سرمایه مجلس با اشاره به نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس با مسئولان سازمان بورس گفت: چگونگی ارتقا و بهبود بازار سرمایه در برنامه ششم توسعه و قانون بودجه ۹۵ از محورهای این جلسه است.

·         بر اساس اعلام بانک مرکزی نرخ بانکی دلار آمریکا با دو ریال افت ۲۹,۹۷۸ ریال، پوند انگلیس با ۹۳ ریال کاهش ۴۵,۳۷۴ریال و یورو با ۵۰۸ ریال افزایش ۳۱,۸۷۶ ریال تعیین شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز،  نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید امروز سه شنبه در بازار ۹۰۶ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح قدیم ۹۰۶ هزار تومان، نیم سکه ۴۵۵ هزار تومان، ربع سکه ۲۴۴ هزار تومان و سکه گرمی ۱۶۵ هزار تومان اعلام شد. همچنین نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۲ هزار و ۲۱۰ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۰۷۴ دلار است. صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۶۰۰ تومان، هر یورو را ۳۸۴۲ تومان، هر پوند را ۵۴۴۰ تومان، لیر ترکیه ۱۲۹۰ تومان و درهم امارات را ۹۸۵ تومان اعلام کردند.

·         پس از اینکه عربستان متعهد شد تا در راستای ثبات قیمت نفت همکاری کند، قیمت نفت در معاملات امروز بیش از یک درصد افزایش یافت اما تقویت ارزش دلار آمریکا و انتظار برای افزایش ذخایر نفتی این کشور مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد. هر بشکه نفت برنت دریای شمال 57 سنت افزایش یافت و 45.40 دلار فروخته شد درحالی‌که نفت خام امریکا با افزایش 61 سنتی 42.36 دلار در هر بشکه فروخته شد.

·         بهای نفت در آسیا پیش از نشست کلیدی کارتل نفتی اوپک و ارائه گزارش مربوط به میزان ذخایر نفتی آمریکا به عنوان بزرگترین مصرف کننده انرژی در جهان، افزایش یافت.

·         دنیل انگ تحلیلگر موسسه فیلیپ فیوچرز گفت: از آنجایی که هنوز هیچ چیز قطعی رخ نداده، ما هنوز در مورد این احتمال (کاهش تولید) تردید داریم... ما فکر می‌کنیم که نشست دسامبر 2015 اوپک نیز بار دیگر بدون نتیجه خاصی باشد.

·         خبرگزاری رویترز در مورد سخنان وزیر نفت درباره نشست آتی اوپک نوشت: وزیر نفت ایران در مورد وجود اراده کافی در نشست 4 دسامبر سازمان اوپک برای حمایت از قیمت نفت تردید دارد.

·         یک رسانه غربی از افزایش دو برابری صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه اکتبر سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت