loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 123 دوشنبه 02 آذر 1394

بازار سهام امروز با غلبه عرضه بر تقاضای سهام به ویژه در نمادهای معاملاتی شرکت‌های بزرگ، شاهد درجا زدن شاخص‌های منتخب خود بود، بازاری که حتی تحرک حقوقی ها هم نتوانست حال و هوای آن را عوض کند. شاخص کل بازار بورس تهران امروز با کاهش 128.18 واحدی بر روی رقم 62795.7 واحد بسته شد. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی، معادل 65 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، با کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 271.1 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

طی معاملات امروز در نماد بانک آینده همچنان انتقال سهام از کد حقوقی به کد حقیقی ادامه یافت با این تفاوت که امروز نیز از طریق کد حقوقی وابسته بیش از 66 درصد از 490میلیون سهم عرضه شده روی قیمت صفر تابلو جابجا شد. در معاملات جاری بازار سهام امروز بیش از 49 میلیون سهم صنایع آذرآب به ارزش بیش از 14 میلیارد تومان از سوی حقوقی شرکت کد به کد شد. در نماد صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان نیز بیش از 19 میلیون از اوراق مالی قابل معامله این صندوق از سوی حقوقی با معاملات درون گروهی همراه شد. در نماد فولاد مبارکه اصفهان نیز بازارگردان این سهم در حالی به تحرک افتاده که در نماد معاملاتی پتروشیمی مبین امروز 10 میلیون سهم به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. در نماد معاملاتی حق تقدم خرید سهام پالایش نفت تبریز نیز 10 میلیون سهم به ارزش یک میلیارد و 800 میلیون تومان از سهامدار عمده به کد شرکت‌‌های تابعه آن جابجا شد.

نمادهای پارسان با 50.3 واحد کاهش، شپدیس با 21 واحد کاهش و اخابر با 19 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی تاپیکو با 20 واحد افزایش، فارس با 18.4 واحد افزایش و همراه با 17.9 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای فاذر با 6 میلیارد تومان، تاپیکو با 3.7 میلیارد تومان، و وغدیر با 2.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای فولاد با 25 میلیون، فولادح با 24 میلیون  و فاذر با 20 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: دعبید (+16.9 %)، قشرین (+4.99%)

·         بیشترین کاهش قیمت: سکارون (-7.37 %)، کهرام (-4.89%)

·         شیمیایی، بانک و محصولات فلزی برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: ساربیل، دعبید، کشرق، سبحانح

·         توقف نمادهای معاملاتی: شفارا، شبریزح، غمارگ

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، * در نماد ایران خودرو  تصویب افزایش سرمایه 28 درصدی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران باعث شد تا این شرکت با تعدیل سود برآوردی خود در عملکرد 6 ماهه امسال از پوشش 40 درصدی عایدی برآوردی 45 ریالی در بودجه امسال خود خبر دهد. ** در پی عدم پرداخت منابع مالی طرح فروش اقساطی خودرو از سوی بانک مرکزی، خودروسازان در بخشنامه‌ای از نمایندگی‌ها خواستند تا از تحویل خودرو به مشتریان خودداری کنند. در عین حال تحویل خودرو از محل امانی نیز بدون پلاک و سند صورت می‌گیرد. * مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی برای تامین منابع تسهیلات 110 هزار خودرو وجود ندارد، گفت: امروز هم به بانک‌های عامل اعلام کردیم به محض دریافت کامل مدارک،مرحله به مرحله برای پرداخت اعتبار اقدام کنند.

·         در گروه مخابرات و انفورماتیک، *هیات مدیره اخابر پیشنهاد افزایش سرمایه31درصدی را به مجمع عمومی فوق العاده داد.

·         در گروه فرآورده نفتی،* معاون وزیر نفت از راه‌اندازی بزرگترین مجتمع بنزین‌سازی ایران در پالایش نفت اصفهان با ظرفیت ۷میلیون لیتر بنزین یورو ۴ خبر داد. ** در حالی که قرار بود تولید از میدان‌های غرب کارون تا پایان امسال حدود ۲۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اعلام کرده است که اواخر نیمه اول سال ۱۳۹۵ تولید نفت خام از این منطقه به ۲۶۰ هزار بشکه افزایش خواهد رسید. * وزیر انرژی روسیه در واکنش به تصاحب بازار نفت این کشور توسط عربستان، گفت: تصاحب بازارهای سنتی نفت روسیه آسان نیست ، زیرا پالایشگاههای مشتریان این کشور، برای فراوری نفت خام روسی طراحی شده اند.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* شفارا  سود 542 ريالی هر سهم سال مالی جاری خود را به زیان 2479 ريالی تبدیل کرد و در 6 ماهه 1019 ريال ازان را پوشش داد. 

·         در گروه برقی، *  معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر لزوم توجه به انتقال تکنولوژی و پژوهش محوری با سرمایه گذاران خارجی در دوران پساتحریم، گفت: صنعت برق در رتبه نخست صادرات خدمات فنی مهندسی کشور قرار دارد.

·         در گروه فلزات اساسی،* افت ۵ درصدی میانگین هفتگی بهای مس در بورس فلزات لندن و بازگشت نرخ ارز به زیر ۳ هزار و ۶۰۰ تومان طی هفته گذشته موجب کاهش قیمت و حجم تقاضای فلز سرخ در بورس کالای ایران شده است. ** هرمز در گزارش های اخیر خود خبر از تعدیل منفی بالای 20% داده است اما با گذشت زمان جزئیات آنرا افشاء ننموده است. سازمان بورس اعلام نموده که علی رغم آنکه در روزهای اخیر خواهان اعلام صورت سود و زیان تعدیل شده از سوی شرکت شده است، شرکت پاسخی نداده ضمنا فولاد مبارکه به عنوان سهامدار عمده، در صورت تلفیقی خود زیان هر سهم هرمز را 73 ريال اعلام کرده است. * خبرهای رسیده از صنعت فولاد سازی کشور نیز حکایت از پیشنهاد جدید انجمن تولیدکنندگان فولادی به دولت دارد که بر اساس آن پاداش صادراتی به صورت برگشت مالیات بر عملکرد شرکت ها لحاظ خواهد شد. بنظر می رسد با این پیشنهاد و در صورت موافقت آن توسط دولت شاهد بازگشت رونق و خروج نسبی این صنعت از رکود باشیم، همچنین دولت باید تدابیر سختگیرانه تری نسبت به واردات فولاد به کشور اتخاذ نماید.

·         در گروه ساختمانی، * وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اعتقادی به ایجاد شوک در بازار مسکن ندارد، گفت: کاری که در آینده باید در بخش مسکن انجام شود، این است که باید مردم به پس‌انداز تشویق شوند و نرخ سود بانکی نیز کاهش یابد. ** مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه تأخیر ابلاغ وام ۶۰ میلیونی مسکن از سوی بانک مرکزی به خاطر ملاحظات اجرایی بوده است، گفت: شورای پول و اعتبار در جلسه بعدی،  وام ۶۰ میلیونی مسکن را بررسی و تصویب خواهد کرد. * مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: متاسفانه نظام بانکی کشور پس از سال ها هنوز نتوانسته مشکلات مالی تهیه مسکن را حل و فصل کند و این ضعف بزرگی برای این آنهاست.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و هیأت همراه امروز با حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

·         روزنامه انگلیسی فاییننشال تایمز طی گزارشی از تلاش روسیه برای تقویت روابط با ایران با قراردادهایی به ارزش بیش از 21 میلیارد دلار و اعزام یک هیئت بزرگ تجاری در نیمه دسامبر خبر داد و نوشت: سفر هیئت‌های تجاری به تهران تقریبا به یک امر هفتگی بدل شده است.

·         روزنامه تایمز انگلستان اعلام کرد، ایران هفته آینده با مشخص کردن شرایط قراردادهای جدید برای سرمایه گذاران خارجی از جمله شرکت انگلیسی-هلندی شل، ماشه آغاز مسابقه برای توسعه تعدادی از میدان های نفتی و گازی خود که دارای بیشترین ذخایر جهانی نفت و گاز هستند را می کشد.

·         رسانه های چین اعلام کردند که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر گازی جهان قصد دارد نقش تعیین کننده ای در این بازار بزرگ داشته باشد و میزبانی سومین اجلاس مهم «اپک گازی»، اولین گام در رسیدن به این هدف مهم به شمار می رود. ایران با در اختیار داشتن ۱۸ درصد از ذخایر گاز طبیعی جهان، نخستین کشور دارنده ی منابع شناخته شده ی گازی به شمار می رود. این در حالی است که سهم ایران در بازار جهانی گاز کمتر از یک درصد است. از این رو نشست امروز را می توان به چشم فرصتی برای دستیابی کشورمان به جایگاهی شایسته و سهمی متناسب در این بازار نگریست.

·         وزیر صنعت روسیه ماه آینده میلادی در راس هیئتی تجاری به ایران سفر خواهد کرد که انتظار می رود در طی این سفر قراردادهایی برای فروش ۲۱ میلیارد دلار کالای صنعتی روسیه به ایران از جمله قرارداد فروش ۱۰۰ هواپیمای مسافربری امضا شود.

·         معاون وزیر بازرگانی تایلند گفت: اولویت کشور ما سرمایه‌گذاری برون‌مرزی در حوزه‌های جدید به ویژه بنگاه‌های کوچک است که ایران می‌تواند در حوزه‌هایی همچون صنایع غذایی و خدمات رفاهی و درمانی و صنایع طراحی شریک تجاری خوبی باشد.

·         نایب رئیس انجمن صنایع ایتالیا گفت: در راستای توسعه روابط دو کشور، شرکت های ایتالیایی مصمم به انتقال دانش فنی بالا به ایران هستند.

·         مرکز آمار ایران نرخ تورم در ۱۲ ماهه منتهی به آبان ماه امسال را ۱۳.۱ درصد اعلام کرد.

·         ۳شرط ایران برای پذیرش سرمایه های خارجی تعریف و ۱۷ حوزه مهم و اولویت دار برای سرمایه گذاری و ۶ چارچوب قراردادی از سوی وزارت صنعت اعلام شد.: ۱- لزوم صادرات حداقل ۳۰ درصد کالاهایی که در ایران تولید می شوند. ۲- کالاهایی که در ایران تولید می شوند باید رقابتی باشند. ۳- شرکت خارجی باید بخشی از سرمایه خود را در بخش تحقیقات و توسعه در ایران با هدف انتقال تکنولوژی و دانش فنی صرف کند.

·         رئیس کل اسبق بانک مرکزی با انتقاد از تعلل دولت در پرداخت بدهی های خود به عنوان یکی از عوامل بروز رکود در اقتصاد کشور گفت: دود اختلاف در تیم اقتصادی دولت به چشم مردم می‌رود.

·         با جدی شدن گمانه زنی‌ها درباره استعفای وزیر صنعت، این وزارتخانه در آستانه تغییرات بزرگی قرار گرفته و برخی از دولتمردان از احتمال جدایی صنعت از تجارت خبر داده و از محمد فروزنده و سیدحسین هاشمی به عنوان جایگزینان احتمالی نعمت‌زاده نام می‌برند.

·         رییس کنفدراسیون صادرات از رشد منفی 15.1 درصدی کلی صادرات و افت 44 درصدی صادرات در بخش معدن در هفت ماه ابتدایی امسال خبر داد.

·         استاندار سیستان وبلوچستان گفت: طرح منطقه آزاد تجاری - صنعتی سیستان در نشست هیات دولت به تصویب رسید.

·         مدیرکل گمرکات استان ایلام گفت: به دنبال درخواست طرف عراقی فعالیت تجاری در مرز مهران به طور موقت متوقف شده و این مرز به روی کامیون های حامل کالاهای صادراتی و تجاری بسته است.

·         سازمان خصوصی سازی آماده عرضه بلوکی ۶ شرکت از جمله پتروشیمی بندرعباس، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، خدمات حمایتی کشاورزی، ماشین سازی تبریز، ریخته گری ماشین سازی تبریز ، فرآورده های گوشتی اهواز، و یک ملک به همراه ۴۰ پمپ بنزین دولتی و دو کشتارگاه در آذرماه شد.

·         مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت در تحلیلی از نخستین سال اجرای برنامه ششم توسعه در سال ۹۵ به موارد مهم و دغدغه هایی اشاره و تاکید کرد که برای تحرک بخشی به بازار سهام، باید در بودجه سال آینده این نگرانی ها مورد توجه قرار گیرد.

·         یک تحلیلگر توسعه پایدار معتقد است: تا زمانی که دولتی بزرگ با هزینه‌های زیادی داریم، کار سرمایه‌گذاری در کشور اندکی مشکل می شود؛ از این رو باید مکانیزم‌های اقتصاد آزاد جایگزین مکانیزم‌‌های اقتصاد دولتی شود و هزینه‌های دولت تا پایان سال ۹۵ حدود ۳۰درصد کاهش یابد.

·         بر اساس اعلام بانک مرکزی نرخ بانکی دلار آمریکا با ۹ ریال رشد ۲۹,۹۸۰ ریال، پوند انگلیس با ۵۷ ریال افت ۴۵,۴۶۷ ریال و یورو با ۹۸ ریال کاهش ۳۱,۸۱۰ ریال تعیین شد.

 

·         امروز در بازار طلا و ارز، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید امروز دوشنبه در بازار ۹۰۲ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح قدیم ۹۰۲ هزار تومان، نیم سکه ۴۵۴ هزار تومان، ربع سکه ۲۴۴ هزار تومان و سکه گرمی ۱۶۵ هزار تومان اعلام شد.  همچنین نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۱ هزار و ۹۱۰ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۰۷۱ دلار است. صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۵۸۸ تومان، هر یورو را ۳۸۳۵ تومان، هر پوند را ۵۴۳۵ تومان، لیر ترکیه ۱۲۸۵ تومان و درهم امارات را ۹۸۲ تومان اعلام کردند.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2932
  • افراد آنلاين : 1
  • بازديد امروز : 6,137
  • بارديد ديروز : 6,829
  • بازديد کلي : 15,275,663