loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 120 یکشنبه 01 آذر 1394

نماگر شاخص کل بازار بورس تهران در دقایق پایانی و به کمک بازگشایی نماد فارس، توانست با افزایش 34.9 واحدی به کار امروز خود پایان دهد، اما جو کلی حاکم بر معاملات بورس تهران امروز منفی بود. شاخص کل بازار بورس تهران امروز بر روی رقم 62.923 واحدی بسته شد. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی، معادل 55 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، با اندکی افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 271.7 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی مبین با معاملات کد به کد 5 میلیون و 782 هزار سهمی به ارزش بیش از یک میلیارد و 795 میلیون تومان بود. در نماد معاملاتی حق تقدم خرید سهام شرکت توسعه اقتصادی آرین (بانک الکترونیکی آرین سابق) امروز 7 میلیون سهم به ارزش 4 میلیارد و 900 میلیون تومان به قیمت هر سهم 7 ریال به کد شرکت‌های درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد. در نماد معاملاتی مخابرات ایران نیز 5 میلیون سهم به ارزش یک میلیارد و یکصد میلیون تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. در نماد معاملاتی سیمان غرب نیز بیش از 3 میلیون سهم به ارزش 2 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده در بازار پایه توافقی جابجا شد. امروز همچنین پذیره‌نویسی نخستین اوراق سفارش ساخت برای شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی در بازار اوراق بدهی بورس با نرخ سود روز شمار 23 درصدی سالانه عرضه شد.

نمادهای معاملاتی فارس با 140.6 واحد افزایش، وبملت با 18.6 واحد افزایش و تاپیکو با 15.6 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند. در مقابل، نمادهای شپنا با 22.4 واحد کاهش، ونوین با 18.4 واحد کاهش و جم با 16.4 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای وبملت با 5.5 میلیارد تومان، شپلی با 4.1 میلیارد تومان، و دسبحا با 2.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای وبملت با 28 میلیون، فولادح با 25 میلیون  و وبصادر با 22 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: قمرو (+16.9 %)، خکمک (+4.93%)

·         بیشترین کاهش قیمت: وساخت (-6.78 %)، کفپارس (-4.5%)

·         بانک، شیمیایی و مواد دارویی برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: فخوز، مرقامح، خمحرکهح، غچین، فارس، بنیرو، قمرو، بموتو، سبحانح و حراج مجدد نمادهاي معاملاتي شلعاب،خزر، وصناح

·         توقف نمادی معاملاتی: پکویر، ساربیل، پکویرح، کماسه

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی،* معاون فروش و بازاریابی سایپا با بیان اینکه خریداران خودرو اقساطی خارج از ظرفیت و اختصاص وام بانکی به خودروهای با تحویل‌ ۶۰ و ۹۰ روزه تعیین تکلیف شد،گفت: برای تحویل خودرو منتظر اعتبار بانکی هستیم که پیش‌بینی می شود طی دو روز آینده عملی شود.

·         در گروه بانکی،* بانک گردشگری (وگردش) بعد از کاهش ۲۸ درصدی سود سال مالی جاری، اولین سود ۹۵ را هم با کاهش ۳۳ درصدی نسبت به آخرین سود ۹۴ پیش بینی کرد و احتمال دارد نماد این بانک امروز متوقف شود و احتمال دارد نماد این بانک امروز متوقف شود. ** بانک دی با هدف ارائه خدمات به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان دارویی کشور به چند شرکت فعال دارویی در سال جاری بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اعطا کرده است.

·         در گروه بیمه، * نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه دائمی شدن قانون بیمه شخص ثالث ماده‌ای را تصویب کردند که به موجب آن خسارت وارده به وسیله نقلیه مسبب حادثه و محمولات آن از شمول بیمه خارج است.

·         در گروه سرمایه‌گذاری و هلدینگ، * وغدیر سود هر سهم برای سال مالی منتهی به آذر را 460 ريال با سرمایه 46هزار میلیارد ريالی اعلام کرده که 12درصد نسبت به سود 520 ريالی سال جاری کاهش داشته است. ** سود هر سهم واتی 286 ريال برای سال مالی منتهی به  آذر 1395 اعلام شده که نسبت به پیشبینی سال جاری 15 ريال کاهش نشان می دهد. در کل سود سرمایه گذاری شرکت برای سال 1395 صعودی است اما در سال جاری از محل فروش دارایی ثابت 185 میلیارد ريال سود به شرکت رسیده که قابل تکرار نبوده است.

·         در گروه لیزینگ، * شرکت لیزینگ صنعت و معدن(ولصنا) اولین پیشبینی خود از عملکرد سال مالی بعد را به بازار ارائه کرد. در این بودجه سود هر سهم با افزایش ۵‌درصدی نسبت به آخرین پیشبینی اعلام شده است.

·         در گروه مخابرات و انفورماتیک، *اپراتورهای برتر ارائه‌دهنده اینترنت (ADSL) معرفی شدند آسیاتک رتبه اول،  داده‌گستر عصر نوین (های وب) و آریا رسانه تدبیر (شاتل) به طور مشترک رتبه دوم و پارسان لین ارتباطات (پارس آنلاین) رتبه سوم،  داده‌پردازی فن آوا و ندا گستر صبا به طور مشترک رتبه چهارم  و  شرکت پیشگامان توسعه ارتباطات رتبه پنجم را کسب کردند.

·         در گروه فرآورده نفتی،* در حالی که قرار است 28 و 29 نوامبر قراردادهای جدید نفت ایران رونمایی ‌شود، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفت و گاز ایران به رویترز گفت: در قراردادهای جدید نوسان قیمت نفت و ریسک‌های سرمایه‌گذاری لحاظ شده است یعنی هر چه ریسک پروژه بیشتر، سود آن برای سرمایه‌گذار نیز بیشتر خواهد شد.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* شمواد سال مالی منتهی به شهریور 1394 را با تحقق 125 ريال سود به پایان برد این در حالی است که پیشبینی سود هر سهم مربوط به سال مالی مورد اشاره 96 ريال در گزارش های قبلی بوده است. عمده دلیل این رشد سودآوری کاهش هزینه مالی و تحقق سایر درآمدهای غیر عملیاتی نسبت به پیشبینی ها است. ** شایعات شرکت فرابورسی شرکت مواد ویژه لیا که سه روزه ۱۴.۵ درصد افزایش قیمت داشت و دیروز صف خرید بود، رسما" تکذیب شد.  * با تصمیم اعضای جی یی سی اف (GUCF)، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران از ژانویه ۲۰۱۶ نائب رئیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز می شود. ** وزیر نفت از مذاکره برای تولید LNG از گازهای همراه نفت میدان فروزان خبر داد و گفت:‌ انتقال گاز از طریق خط لوله ترکیه، تولید LNG در عمان و تکمیل مجتمع نیمه‌تمام ایران LNG راهکارهای ما برای صادرات گاز به اروپا خواهند بود.

·         در گروه برقی، *  بکاب سال مالی منتهی به شهریور 1394 را با تحقق 728 ريال سود به پایان برد که نسبت به پیشبینی شرکت 18 ريال افزایش نشان می دهد.

·         در گروه لاستیک و پلاستیک، * پاسا سهام زمان افزایش سرمایه ۵۰ درصدی را روز سه شنبه ۱۰ آذر اعلام  کرد.

·          در گروه حمل و نقل و کشتیرانی، *حتاید ضمن ارسال اطلاعیه ای اعلام کرد که با فروش ساختمان زاگرس به مبلغ 450 میلیارد ريال 67 میلیارد ريال سود خالص به دست آورده است. حتاید منقسم بر  628.560.000 سهم است بنابراین 107 ريال سود برای هر سهم حاصل فروش ساختمان زاگرس است. این شرکت در آخرین گزارش خود 766 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده است. ** مدیرعامل شرکت کشتیسازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) از مذاکره با شرکت‌هایی از کشورهای آلمان و کره‌جنوبی، ایتالیا، چین و ترکمنستان برای اجرای پروژه های مشترک خبر داد.

·         در گروه سیمان،* سارابیل سود هر سهم سال مالی منتهی به آذر 1395 را 1173 ريال اعلام نمود که نسبت به سود سال جاری 30درصد افزایش داشته است. عمده دلیل این رشد پیشبینی رشد فروش مقداری برای سال 1395 است.

·         در گروه ساختمانی، * مدیریت امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کرد۴۹۳۱ نفر در معاملات هفته گذشته فرابورس با استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند دریافت تسیهلات مسکن شدند.

·         در گروه غذایی، * به دنبال تصویب شورای اقتصاد، وزیر جهادکشاورزی در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، واردات برنج را تا پایان تیرماه سال آینده (1395) آزاد اعلام کرد.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         بانک مرکزی اعلام کرد: شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی قابل تجارت و غیرقابل تجارت در ۱۲ ماه منتهی به مهرماه امسال نسبت به ۱۲ ماه منتهی به مهرماه ١٣۹۳ معادل ۱۴.۸ درصد، شاخص کل اقلام قابل تجارت ۱۱.۵ درصد و شاخص کل اقلام غیرقابل تجارت نیز ۱۹ درصد افزایش داشته است.

·          نگرانی بانک مرکزی از پیامدهای اجرای طرح کارت اعتباری و تزریق نقدینگی(دستکم ۳۱ و حداکثر ۹۵ هزار میلیارد تومانی) سبب تاخیر در روند اجرای این طرح شده است.

·         وزیر نفت درباره دلیل حذف وی از کمیسیون اقتصادی هیات دولت گفت: به درخواست خودم و به دلیل مشغله کاری از این کمیسیون کناره گیری کردم.

·         یک مقام آگاه در شبکه بانکی گفت: برای اجرای طرح کارت اعتباری باید قراردادی سه جانبه بین بانک مرکزی - بانک عامل و فروشنده منعقد شود که هنوز این کار انجام نشده است.

·         فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: در جلساتی با دولتی‌ها طرح‌های اقتصادی خود را ارائه دادیم و آنها قول همکاری دادند.

·         رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: مهمترین مشکلات کارآفرینان تسهیلات و بازاریابی فروش محصولات تولیدی است.

·         هیات واگذاری سازمان خصوصی سازی در جلسه دیروز (شنبه) درباره چهار شرکت دولتی، تصمیم گرفت که آنها را از طریق مزایده واگذاری کند، که شامل شرکت های پتروشیمی دماوند، آریا اس جی اس، پتروشیمی هگمتانه، کشت و صنعت نیشکر هفت تپه می باشد.

·         در آبان ماه تعداد ۸۲۳۵ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۴۵۳۵ میلیارد ریال در ۵۸۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب "۱۰.۶، ۱۰ و ۸.۴ " درصد کاهش را نسبت به مهرماه نشان می دهد. همچنین در این مدت شاخص بازار اول با ۴۴۳ واحد کاهش به رقم ۴۳۶۱۰ واحد و شاخص بازار دوم با ۷۸۰ واحد افزایش به عدد ۱۳۹۸۶۲ واحد رسیدند.

·          آخرین وضعیت خالص سرمایه در گردش صنایع فعال در بازار سرمایه اعلام شد که بر این اساس سه صنعت محصولات شیمیایی، بیمه و صندوق های بازنشستگی به جز تامین اجتماعی و سرمایه گذاری ها، بیشترین خالص سرمایه در گردش را به خود اختصاص دادند.

·         روز یکشنبه اول آذرماه، تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران شاهد عرضه انواع مس، تیرآهن و میلگرد است.

·         اتحادیه سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی با ارسال نامه ای به معاون اجرایی رئیس جمهور اعتراض خود را نسبت به موضعگیری‌های مسئولان عالی صنعت مبنی بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا اعلام کرد.

·         بهمن آرمان، کارشناس بازار سرمایه با بررسی اوضاع اقتصادی کشور گفت: بازار سرمایه به عنوان دماسنج اقتصاد، اکنون بازتاب‌دهنده میزان رکود سایه انداخته بر فضای کسب و کار کشور است. آرمان با انتقاد از عملکرد دولت در مواجهه با بازار سرمایه و حوزه های سرمایه گذاری کشور عنوان کرد: با وچود گذشت 8 ماه از سال جاری اما دولت هنوز هیچ اقدامی درباره نرخ خوراک مجتمع های پتروشمیی به عنوان کلید ترین صنعت سرمایه گذاری و بورسی کشور نگرفته و حتی برخی از مشاوران دولت با عنوان رانت از آن یاد می‌کنند. در حالی که در فرهنگ اقتصادی حمایت از تولید به معنای رانت نیست.

·         بانک مرکزی نرخ بانکی ۳۹ ارز را برای امروز (یکشنبه) اعلام کرد که بر این اساس نرخ همه ارزها نسبت به روز گذشته بدون تغییر ماند. نرخ دلار آمریکا ۲۹,۹۷۱ ریال، پوند انگلیس ۴۵,۵۲۴ ریال و یورو ۳۱,۹۰۸ ریال تعیین شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم نیز به ترتیب با یک هزار تومان رشد 906 و 905 هزار تومان تعیین قیمت شد همچنین نرخ هر نیم سکه بهار آزادی همانند دیروز 455 هزار تومان و هر ربع سکه نیز 245 هزار تومان فروخته شد هر سکه یک گرمی 165 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار نیز 92 هزار و 200 تومان خرید و فروش شد هر دلار آمریکا امروز با 20 تومان افزایش نسبت به دیروز(شنبه) سه هزار و 590 تومان، هر یورو در بازار آزاد با 2 تومان افزایش سه هزار و 832 تومان و هر پوند نیز همانند دیروز پنج هزار و 445 تومان قیمت خورد. 

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2919
  • افراد آنلاين : 6
  • بازديد امروز : 320
  • بارديد ديروز : 1,524
  • بازديد کلي : 15,125,498