loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 169 سه شنبه 26 آبان 1394

بازار بورس تهران، همزمان با موعد تسویه حساب‌های اعتباری شرکت‌های کارگزاری، با افت دسته‌جمعی نماگرهای خود همراه بود؛ هر چند که حجم معاملات چندان چنگی به دل نمی‌زد.نماگر شاخص کل بازار بورس تهران، با کاهش 94.9 واحدی به کار امروز خود پایان داد و بر روی رقم 63013.6 واحدی بسته شد. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات عمده و بلوکی، معادل 68 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، با کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 272.1 هزار میلیارد تومان ثبت شد. 

نمادهای شپنا با 26.8 واحد کاهش، خودرو با 24.4 واحد کاهش و شبندر با 14 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی اخابر با 16.9 واحد افزایش، رمپنا با 13.1 واحد افزایش و تاپیکو با 15.1 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای شپلی با 7.9 میلیارد تومان، وبملت با 5.3 میلیارد تومان، و خودرو با 4 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای شپلی با 30 میلیون، وبملت با 27 میلیون  و خودرو با 21 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: واتی (+4.99 %)، شکلر (+4.96%)

·         بیشترین کاهش قیمت: سبهان (-20.49 %)، سصفها (-5.04%)

·         بانک، شیمیایی و خودرو برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: فسپا، ثعمرا، لیا، وگستر و حراج مجدد نمادهاي معاملاتي سبهان، سصفها، خريختح

·         توقف نمادهایی معاملاتی: قثابت، قلرست، بموتو، ختور، ختوقا، خودرو، دکوثر، بساما، کشرق

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، * رئیس شورای رقابت از بررسی قیمت خودرو در بازار در چهار یا پنج هفته آینده در این شورا خبر داد و گفت: انتظار می رود خودروسازان، یک ماهه خودروهای ثبت نامی مربوط به تسهیلات 25 میلیون تومانی را تحویل مشتریان دهند. ** دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور از دو خودروساز بزرگ داخلی خواست با استفاده از منابع حاصل از طرح تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو، بدهی معوق 2500 میلیارد تومانی قطعه‌سازان را پرداخت کنند. آرش محبی‌نژاد، اظهار کرد: طرح تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو به منزله مسکن مقطعی برای صنعت خودرو بوده و باعث تحریک مقطعی تقاضا در این صنعت شد. * معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی از بررسی وضعیت مالیات وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو توسط این سازمان خبر داد وگفت: بر اساس قانون خدمات بانکی مواردی چون ارایه تسهیلات مشمول مالیات نیست. ** محاسبات نشان می‌دهد با اجرای طرح تسهیلات خرید خودرو 2660 میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک مرکزی به شرکت‌های خودروساز تزریق می‌شود که سهم ساپیا بیش از 1104 میلیارد تومان، ایران خودرو 1306 میلیارد تومان و سایر شرکت‌ها 250 میلیارد تومان است.

·         در گروه بانکی، * بانک گردشگری با ارائه شفاف‌‌سازی درباره فروش ملک‌های خود در تهران عنوان کرده که کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی، کاهش سود درآمد سرمایه‌گذاری و افزایش هزینه‌های مالی دلیل تعدیل سود این شرکت است.

·         در گروه بیمه، * نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که پرداخت خسارت وارده به زیان دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و دین در حوادث رانندگی تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت کنند.

·         در گروه مخابرات و رایانه،* شرکت ارتباطات زیرساخت از محل سود انباشته پایان سال ۹۲، دارایی‌های انتقالی از شرکت مخابرات ایران و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای افزایش سرمایه داد.

·         در گروه فرآورده نفتی، * معاون وزیر نفت با اشاره به آغاز مذاکرات جدید نفتی با پالایشگاه‌های هندی، گفت: مذاکراتی به منظور خرید بخشی از سهام شرکت پالایش نفت اسار هند آغاز شده است. ** آمارهای اولیه گمرک کره جنوبی نشان داد صادرات نفت ایران به این کشور در ماه اکتبر امسال (مهر 94) نسبت به مدت مشابه سال گذشته 83.4 درصد افزایش یافت و به 122 هزار و 865 بشکه نفت در روز رسید. * مشاور مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اشاره به اینکه ایران چهارمین کشور در مصرف گاز CNG در جهان است، گفت: با توسعه صنعت CNG می‌توانیم جلوی رشد مصرف بنزین در دوران پساتحریم را بگیریم. ** مدیرعامل پروژه پالایشگاهی سیراف گفت این پروژه که شامل ساخت ۸ پالایشگاه بخش خصوصی در ایران است در سال ۲۰۱۸ به بهره برداری اولیه می رسد و پس از تکمیل این پروژه در سال ۲۰۱۹ صادرات میعانات ایران متوقف خواهد شد. * مجموعه وزارت نفت تسهیلات ویژه از جمله تخفیف ۱۰ درصدی در نرخ خوراک برای پالایشگاه "بهمن گنو" در نظر گرفته است که ۶۰ درصد تولیداتش را نفت کوره تشکیل می‌دهد.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی، * بیستمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی ترکمنستان با حضور 160 شرکت از کشورهای مختلف از جمله ایران آغاز به کار کرد.

·         در گروه فلزات اساسی،*  فولادمبارکه که بزرگترین شرکت بورس ایران بشمار می رود به همراه سامسونگ، تویوتا و ۲۳ شرکت جمع ۲۵ سازمان دانشی برتر آسیا را تشکیل دادند.

·         در گروه حمل و نقل و دریایی، * مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران خواستار گسترش زیرساخت های لازم برای افزایش مبادلات تجاری میان کشورهای حوزه دریای خزر پس از برداشتن تحریم ها شد. ** مدیرعامل سازمان بنادر دریانوردی با اشاره به ارایه تسهیلات ارزان قیمت و تخفیف تعرفه‌ای برای توسعه حمل و نقل مسافری دریای خزر گفت: تلاش می‌کنیم ظرفیت تخلیه و بارگیری در بنادر شمالی به ۱۲ میلیون تن ارتقاء یابد.

·         در گروه ساختمانی، * در نماد معاملاتی «ثعمرا» عملکرد 6 ماهه حسابرسی شده این شرکت حاکی از تعدیل منفی 54 درصدی سود برآوردی در بودجه سال مالی 94 این شرکت دارد

·         در گروه قند و شکر،  * دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر با بیان اینکه نیاز واردات کشور به شکر حدود ۷۰۰هزار تن است، گفت: تنظیم بازار این محصول به این انجمن واگذار شد. ** بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با واگذاری بلوک کنترلی سهام شرکت قند قزوین بطور یکجا و نقد در بازار دوم بورس، پس از 36 سال از مدیریت این بنگاه اقتصادی خداحافظی می کند. بنیاد مستضعفان به طور مستقیم مالک 37 درصد از سهام معادل 62 میلیون سهم و از طریق شرکت تابعه خود یعنی شرکت مادر تخصصی گسترش صنایع غذایی سینا مالک 51 درصدی آن معادل 84 میلیون سهم است. ** مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی کشور، بازار داخلی شکر را متعادل دانست و گفت: پیش بینی می شود امسال یک میلیون و 400 هزارتن شکر در کشور تولید شود.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         وزیر دارایی روسیه از مذاکرات تهران و مسکو برای مشارکت شرکت‌های روسی در 2 پروژه و گشایش خط اعتباری 2 میلیارد دلاری در ایران خبر داد.

·         رئیس موسسه مدیریت بنادر روسیه ایجاد مرکز مبادلات تجاری مشترک بین کشورهای حاشیه خزر را راهکاری مناسب برای افزایش سطح مبادلات تجاری میان کشورهای حاشیه این دریا اعلام کرد .

·         موسسه توسعه جهانی کارآفرینی در گزارشی پیش بینی کرده که در سال 2016، رتبه کارآفرینی ایران در میان 130 کشور جهان، 80 و در میان 15 کشور منطقه خاورمیانه و شمال افریقا 14 خواهد شد.

·         همایش اقتصادی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بعنوان 'ایران پروژه' عصر دوشنبه در باکو برگزار شد.

·         مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی با اشاره به اطلاع رسانی شفاف این بانک درباره تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو، گفت: این بانک پیش از رسانه ای کردن نامه ارسالی خود به وزارت صنعت درباره فراتر نرفتن از سقف تعیین شده، مراتب را به این وزارتخانه اعلام کرده بود اما با توجه به ادامه روند ثبت نامها، سرانجام مجبور به رسانه ای کردن آن شد.

·         معاون وزیر نیرو در امور تحقیقات و نیروی انسانی گفت: بر اساس بخشنامه جدیدی که در وزارت نیرو ابلاغ شده است یک درصد از درآمدهای شرکت های زیر مجموعه این وزارتخانه به امر آموزش و تحقیقات اختصاص می یابد.

·         معاون برنامه ریزی وزارت صنعت،معدن و تجارت در هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران از سند راهبردی این وزارتخانه رونمایی کرد. ایران در سال 1404 باید به کشور نوظهور صنعتی تبدیل شود.

·         معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی از نهایی شدن لایحه بودجه سال 95 و برنامه ششم توسعه تا دو روز آینده خبر داد.

·         اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در نشست خود با رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، نقاط ضعف و قوت اجرای بودجه سال ۹۴ را بررسی کرد و براساس صحبت‌های نوبخت، برنامه ششم و لایحه بودجه ۹۵ نیمه اول آذر تقدیم مجلس می‌شود.

·         نماینده وزارت امور خارجه در اصفهان از برگزاری نشست سرمایه گذاران خارجی به میزبانی شهرداری این کلانشهر در اواخر دی ماه امسال خبر داد.

·         رئیس اتاق بازرگانی تهران بابیان اینکه دولت در اجرای مرحله دوم طرح خروج از رکود اقتصادی باید دقت بیشتری کند گفت: توقف یکباره اجرای این طرح بازتاب نامناسبی میان مردم داشت و باعث بی‌اعتمادی مردم به دولت شد.

·         نایب رئیس اتاق بازرگانی میزان واگذاری به بخش خصوصی را حداکثر ۵ درصد اعلام کرد اما رئیس سازمان خصوصی سازی به واگذاری ۸۷ درصدی تاکید کرد و گفت: سال گذشته فقط ۳ هزار سهم از ۳۸ هزار میلیارد تومان فروخته شد.

·         طهماسب مظاهری در بیان دلایل مقاومت مدیران در برابر خصوصی سازی گفت: دستگاه های دولتی، شرکت های وابسته به آنها حیاط خلوتشان هستند و در بسیاری از اوقات کسری بودجه آن دستگاه دولتی از عواید و دارایی های این شرکت ها تأمین می شود.

·         اعلام افزایشی قیمت‌های پایه در بورس کالا باعث شد که توجه خریداران باز هم به این بازار جلب شده و همچنین روند افزایشی قیمت‌ها در بازارهای داخلی نیز با یک فاکتور حمایتی جدید رو‌به‌رو شود. به احتمال قوی با اعلام قیمت‌های جدید می‌توان به حفظ سطوح فعلی در بازار امیدوار بود و با وجود تقاضای موثر شاید این روند افزایشی باز هم ادامه یابد.

·         در نشست تخصصی استفاده از ابزارهای نوین مالی بورس کالا در صنعت پتروشیمی عنوان شد، تا کنون تامین مالی ۲۱۳۰ میلیارد ریالی از طریق ابزار سلف موازی استاندارد انجام شده است.

·         یک فعال بازار سرمایه گفت: برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی باید محدودیت‌های موجود در قوانین و همچنین بازار سرمایه برطرف شده و ساختارها بهبود پیدا کند در غیر این صورت به بازار شوک وارد می‌شود.

·         بر اساس اعلام بانکی مرکزی، نرخ دلار آمریکا با سه ریال رشد 29,968 ریال، پوند انگلیس با 19 ریال کاهش 45,490ریال و یورو با 189 ریال افت31,942 ریال تعیین شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید ۹۰۹ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح قدیم ۹۰۸ هزار تومان، نیم سکه ۴۵۸ هزار تومان، ربع سکه ۲۴۷ هزار تومان و سکه گرمی ۱۶۷ هزار تومان اعلام شد. همچنین نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۲ هزار و ۳۷۰ تومان می‌باشد. صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۵۶۶ تومان، هر یورو را ۳۸۲۷ تومان، هر پوند را ۵۴۱۰ تومان، لیر ترکیه ۱۲۶۰ تومان و درهم امارات را ۹۷۴ تومان اعلام کردند.

·         هر اونس طلا در معاملات امروز در بازارهای جهانی ۱۰۸۰ دلار است.

·         میدان گازی آرش فوربس طی گزارشی نوشت: در حالی که بازار نفت اشباع شده و زمینه ای برای افزایش حضور ایران در این بازار وجود ندارد در صنعت گاز نیز شرایط خوب نیست و اگر ایران تمرکز خود را روی تولید و صادرات گاز بگذارد، شاید ناامید شود.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2902
  • افراد آنلاين : 7
  • بازديد امروز : 290
  • بارديد ديروز : 6,834
  • بازديد کلي : 14,977,048