loading...
تبلیغات
livebours بازديد : 61 دوشنبه 25 آبان 1394

در پی کاهش ۲۸هزار میلیاردی ارزش بازار سهام، سرمایه‌گذاران و کارشناسان بازار سرمایه خواهان تغییر رویکرد دولت درخصوص تصمیمات گذشته خود در زمینه نرخ خوراک پتروشیمی، نرخ سود بانکی و بهره مالکانه شدند تا پویایی را به بازار سرمایه برگردانند.

به گزارش لایو بورس به نقل از تعادل، ارزش ‌بازار سرمایه کشور از ابتدای سال تاکنون به دلیل شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد و برخی تصمیمات دولت 28هزار میلیارد تومان معادل 7.8میلیارد دلار افت کرده است.  آغاز روند نزولی بورس تهران از دی ماه 1392 و شدت گرفتن این روند از ابتدای امسال موجب شده تا علاوه بر ریزش قیمت‌ها و زیان سهامداران، ارزش بازار سرمایه نیز با افت قابل ملاحظه‌یی مواجه شود. ارزش بازار سرمایه از ابتدای سال تا آبان ماه افتی 28هزار میلیارد تومانی را تجربه کرده و از 299هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به 271هزار میلیارد تومان در آبان ماه رسیده است. بنابراین، این متغیر مهم از ابتدای سال تاکنون 3.5درصد ریزش کرده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19.7درصد افت کرده است همچنین این متغیر با احتساب نرخ دلار 3570تومانی معادل 7.8میلیارد دلار کاهش یافته است. افت 7.8میلیارد دلاری ارزش بازار سرمایه درحالی است که بازار سرمایه در نیمه دوم سال 1392 و در روزهای اوج خود ارزشی معادل 150میلیارد دلار داشت که اکنون این میزان به کمتر از 100میلیارد تومان رسیده است.
کارشناسان می‌گویند تا زمانی که رکود بر اقتصاد کشور حاکم باشد و سیاست‌هایی مانند نرخ سود، خوراک پتروشیمی‌ها و بهره مالکانه معادن تغییری نکند نمی‌توان انتظار روند صعودی بازار را داشت لذا روند صعودی بورس در صورت تزریق نقدینگی جدید به این بازار همچنین اتخاذ سیاست‌های اثرگذار اقتصادی و اجرایی شدن برجام آغاز می‌شود و دولت باید اقدام عملی خود را برای رهایی بورس از رکود و جلب اعتمادهای دوباره به این بازار انجام دهد.

سهام شرکت‌های خودرو‌سازی در کمای تصمیم دولت
یکی از مسائلی که در بازار سرمایه در حوزه خودرو سبب پویایی شده بود، موضوع اعطای تسهیلات خودرو 250میلیون ریالی بود. این اتفاق تا روز گذشته که شرکت ایران خودرو به دلیل فشار بانک مرکزی مبنی بر رسیدن به سقف 100هزار دستگاه، توقف فروش محصولات به صورت وام ۲۵میلیون تومانی را به تمام نمایندگی‌ها اعلام کرد، ادامه داشت اما براساس این خبر سهام شرکت‌های خودرویی افت شدیدی را روز گذشته تجربه کرد و صف فروش سنگینی در معاملات آن شکل گرفت. پیرو این افت روز گذشته هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو درخصوص سهام ایران خودرو در بورس گفت که به هرحال سهام این شرکت تابعی از وضعیت سهام در بورس است اما فکر می‌کنم در صنعت خودروسازی شرکت ایران خودرو با برنامه‌یی که دارد در آینده پیشرفت خوبی خواهد داشت. مدیرعامل ایران خودرو تصریح کرد: در نیمه دوم امسال وضعیت سهام ایران خودرو بستگی به وضعیت کلی بورس دارد اما نتایج بهتر آن قطعا در سال آینده دیده خواهد شد. یکه‌زارع با بیان اینکه شرکت بنز نیز در مرحله نهایی مذاکرات قرار دارد، گفت: همه ‌چیز آماده است و بنز نیز به زودی 30درصد سهام ما را می‌خرد و دفترش را در ایران باز می‌کند.

رونق بورس تنها با حمایت دولت از تولیدی‌ها میسر است
درخصوص رشد بازار سرمایه عثمان احمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت یازدهم، کارهای اقتصادی خوبی انجام داده که نتایج بخشی از این اقدامات در آینده مشخص خواهد شد، تسریع کرد: در شرایط فعلی کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند عامل رونق بازار بورس شود. احمدی افزود: دولت با کنترل و کاهش قیمت کالاهای اساسی باید تلاش کند نرخ کاهش تورم در معیشت خانوارها نیز مشهود شود. در صورت کاهش نرخ سود بانکی، بخش تولید می‌تواند از تسهیلات بانکی برای خروج از رکود استفاده کند از طرفی بسیاری از نقدینگی‌ها که در بانک‌ها سرمایه‌گذاری شده را نیز می‌توان با مدیریت صحیح به بخش تولید سوق داد.
نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید پذیرفت درحال حاضر اقتصاد کشور با مساله رکود روبه‌رو شده که یکی از دلایل آن بالا بودن نرخ سود سپرده بانکی است به دلیل اینکه بسیاری از سرمایه‌داران ترجیح می‌دهند به جای سرمایه‌گذاری در بخش تولید، نقدینگی‌های خود را در بانک بگذارند و سود آن را دریافت کنند.
در همین ارتباط ابوالقاسم آقادوست، رییس هیات‌مدیره کارگزاری آثل مطرح کرد از آنجا که قرار است از ابتدای سال جدید میلادی تحریم‌های بین‌المللی حذف شود، این اتفاق در کوتاه‌مدت نمی‌تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد اما تاثیر عملیاتی آن در میان‌مدت و بلندمدت خواهد بود.
آقادوست با اشاره به اینکه تاثیر عملیاتی رفع تحریم‌ها بر اقتصاد کشور از سال 95 نمایان خواهد شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود سال 95 برای بازار سرمایه سال خوبی باشد. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه چشم‌انداز بازار سرمایه روشن است درباره دلایل این موضوع گفت: با توجه به چشم‌انداز مثبت اقتصادی و مناسبات و ارتباطات خوب اقتصادی ناشی از رفع تحریم‌ها همچنین تصمیمات و سیاست‌های تیم اقتصادی دولت، بازار سرمایه در سال آینده شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد.

معاملات تالار شیشه‌ای
روز گذشته بازار سهام شاهد تکاپوی اغلب معامله‌گران نوسان‌گیر در گروه‌های کوچک بازار ازجمله دارویی‌ها و قندی‌ها و برخی تک‌سهم‌ها برای دل‌خوش کردن به بازدهی اندک چند روزه بود. بازاری که طی روزهای آینده شاهد رفت‌و‌آمد هیات‌های سرمایه‌گذاری خارجی و بورس‌های دنیا برای آشنایی با پتانسیل‌های آن است.  شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات روز یک‌شنبه 24آبان ماه94 با افزایش 12واحدی روی رقم 63هزار و 83واحد ایستاد. شاخص قیمت وزنی نیز در پایان معاملات دیروز این بازار با افزایش 5واحدی به عدد 24هزار و 568واحد دست یافت. شاخص سهام آزاد شناور اما با 99واحد کاهش نمایشگر عدد 70هزار و 68واحد بود. شاخص بازار اول نیز درحالی با کاهش 71واحدی به عدد 43هزار و 799واحد رسید که شاخص بازار دوم با 497واحد افزایش عدد 139هزار و 979واحد را تجربه کرد.
ارزش روز بازار به ۲۷۲هزار میلیارد تومان رسید و روز گذشته ۸۹میلیارد تومان اوراق بهادار و حق‌تقدم سهام توسط معامله‌گران بورس دادوستد شد.
براساس این گزارش، طی معاملات دیروز نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با 44واحد، پتروشیمی پردیس با 25واحد و مخابرات ایران با 22واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل بورس به‌نام خود ثبت کردند. در مقابل نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با 33واحد، ایران‌خودرو با 23واحد و ملی صنایع مس ایران با 16واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران به بیش از 89میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 737میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 36هزار و 638نوبت خریدوفروش بود. طی معاملات روز گذشته نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی خارک سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها، رینگ‌سازی مشهد، سیمان بهبهان، کارخانجات صنعتی آزمایش، سبحان‌دارو ازسوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمان ایران نوسازی و ساختمان تهران کشت و صنعت چین چین، قند مرودشت، حق‌تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری مسکن، قند ارومیه متوقف شدند.

معاملات آیفکس
دیروز در بازار فرابورس، 114میلیون ورقه بهادار در 14هزار نوبت دست به دست شد.  معاملات 24آبان ماه1394 در فرابورس ایران با خریدوفروش 114میلیون و 800هزار سهم به ارزش 440میلیارد و 630میلیون ریال به پایان رسید. سرمایه‌گذاران بیشترین حجم معاملات خود را به خریدوفروش 11میلیون و 370هزار سهم ذوب‌آهن اصفهان اختصاص دادند و پالایش نفت لاوان نیز بیشترین ارزش معاملات را به میزان 29میلیارد و 650میلیون ریال را داشت. آیفکس در روز گذشته روند افزایشی به خود گرفت و با 3.6واحد صعود به 707.24واحد رسید و سهام پتروشیمی مارون و زاگرس بیشترین تاثیر را در این رشد داشت. شرکت‌های قند شیروان، قند چهارمحال و بیمه نوین بیشترین افزایش و شرکت‌های معادن مس تکنار، مهندسی ساختمان و تاسیسات راه‌آهن و برق عسلویه مپنا بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند و هر ورقه اوراق تسهیلات مسکن 680 تا 690هزار ریال دست به دست شد. براساس این گزارش، صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان با معامله 619هزار و 1900سهم بیشترین حجم معاملات ETF را در روز جاری از آن خود کرد و اوراق مشارکت گل‌گهر با دادوستد 73هزار ورقه بهادار بیشترین حجم معاملات اوراق با درآمد ثابت را داشت.

عرضه‌های تالار نقره‌ای
در روز یک‌شنبه در رینگ داخلی، 22.658تن انواع تولیدات شرکت ملی صنایع مس ایران شامل سولفور مولیبدن، کنستانتره فلزات گرانبها، مس کاتد، مس کم‌عیار، مس مفتول و اسید سولفوریک، 21هزار تن لوب کات سبک و سنگین شرکت‌های پالایش نفت تهران (تندگویان) و اصفهان، 25هزار تن وکیوم باتوم پالایشگاه‌های نفت بندرعباس، اصفهان و تهران، 4.183تن انواع ماده پتروشیمیایی مجتمع‌های تخت‌جمشید، جم، شازند، تندگویان و شیراز، 39.970تن انواع قیر شرکت‌های نفت جی، نفت پاسارگاد و متین ساز فعال، یک‌هزار تن گوگرد شرکت‌های پالایش نفت تهران و اصفهان، 990تن تیرآهن18 به‌همراه 990تن تیرآهن20 از تولیدات شرکت نورد آریان فولاد، 12هزار تن اکسید آلومینیوم تولید شرکت آلومینای ایران، 9.400تن انواع محصولات کشاورزی شامل شکر سفید، گندم دوروم و خوراکی، کنجاله سویا پرک و روغن خام سویا روی تابلوی عرضه رفت.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2929
  • افراد آنلاين : 5
  • بازديد امروز : 2,212
  • بارديد ديروز : 4,150
  • بازديد کلي : 15,253,243