loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 127 یکشنبه 24 آبان 1394

نماگر شاخص کل بازار بورس تهران در دقایق پایانی و با امدادرسانی غیبی معاملات بلوکی، توانست با افزایش 12.93 واحدی به کار امروز خود پایان دهد. شاخص کل بازار بورس تهران امروز بر روی رقم 63083.5 واحدی بسته شد. ارزش خالص معاملات بازار بورس تهران بدون احتساب معاملات بلوکی، معادل 73 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، با کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 272.4 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

امروز معاملات کد به کد حقوقی‌ها در نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه میهن با 40 میلیون سهم به ارزش 4 میلیارد تومان، بانک پاسارگاد با 6 میلیون سهم به ارزش 754 میلیون تومان، پالایش نفت اصفهان با 5.6 میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تومان، پتروشیمی مبین با 5 میلیون سهم به ارزش بیش از یک و نیم میلیارد تومان پیگیری و دنبال شد. در نماد معاملاتی بانک صادرات ایران نیز همچنان بازارگردان این سهم سرگرم جابه جایی سهام میان کد حقیقی و حقوقی شرکت است.

بازار سهام امروز شاهد تکاپوی اغلب معامله‌گران نوسان‌گیر در گروه‌های کوچک بازار از جمله دارویی‌ها و قندی‌ها و برخی تک‌سهم‌ها برای دل‌خوش کردن به بازدهی اندک چند روزه بود. بازاری که طی روزهای آینده شاهد رفت و آمد هیات‌های سرمایه‌گذاری خارجی و بورس‌های دنیا برای آشنایی با پتانسیل‌های آن است.

نمادهای معاملاتی حکشتی با 44.5 واحد افزایش، شپدیس با 25 واحد افزایش و اخابر با 22.2 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند. در مقابل، نمادهای شپنا با 33.6 واحد کاهش، خودرو با 23.2 واحد کاهش و فملی با 16 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای وبملت با 5.2 میلیارد تومان، شپلی با 4.9 میلیارد تومان، و شپنا با 4.6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای وبصادر و وبملت هر کدام با 26 میلیون، خپارس با 24 میلیون  و شپنا با 19 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: قلرست، دعبید، شفارس، وپخش (+5 %)، چافست، قکهمت (+4.99%)

·         بیشترین کاهش قیمت: سقاین (-4.95 %)، حپترو (-4.2%)

·         شیمیایی، بانک و خودرو برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: شخارک، وسکاب، خرینگ، سبهان، سبحان

·         توقف نمادی معاملاتی: غچشن، قمرو، ثمسکنح، ثنوسا، وساخت

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی،* پس از اخطار بانک مرکزی به وزارت صنعت در مورد جلوگیری از ثبت نام بیش از ۱۱۰ هزار موردی برای فروش خودرو با تسهیلات بانکی، فروش محصولات ایران خودرو متوقف شد اما سایپا همچنان به فروش خود ادامه می‌دهد. * خبهمن در دوره 6 ماهه به ازای هر سهم 18 ریال زیان ساخته است و بر این اساس برای سال مالی 94، به ازای هر سهم 274 ریال سود پیش بینی کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل بهبود 70% داشته است. ** خریخت در دوره 6 ماهه به ازای هر سهم 70 ریال زیان ساخته است و بر اساس عملکرد 6 ماهه برای سال مالی 94، به ازای هر سهم 86 ریال زیان پیش بینی کرده است و در نتیجه 81% از پیش بینی خود را پوشش داده است.در پیش بینی قبلی به ازای هر سهم 47 ریال سود گزارش کرده بود. * وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که کمپین نخریدن خودرو جهت خود را گم کرده است، گفت: این کمپین باید تغییر جهت داده و هدف خود را تبدیل به خریدن خودروهای کمتر آسیب‌ده کند. ** قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق آخرین آمار شب گذشته 120 هزار دستگاه خودرو با تسهیلات 25 میلیون تومانی ثبت‌نام شده و قرار بود 110 هزار دستگاه خودرو در این طرح ارائه شود اما عدد و رقمی اعلام نکردیم تا تبعات منفی مانند رانت ایجاد نکند.

·         در گروه بانکی، * رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بنا بود تا در سفر رئیس‌جمهور و هیأت همراه به فرانسه و ایتالیا رئیس کل بانک مرکزی برای رایزنی با بانک‌های سرمایه گذاری ایتالیا و فرانسه حضور یابند. ** بیزینس مانیتور پیش‌بینی کرد دارایی بانک‌های ایران در سال آینده میلادی رشد ۲۱ درصدی داشته باشد و به ۱۹۳۴ هزار میلیارد تومان برسد.

·         در گروه بیمه، * بیمه کوثر اعلام نموده  به منظور افزایش ظرفیت شرکت برای قبول ریسک ، افزایش نسبت توانگری مالی با توجه به آئین نامه مصوب شورای عالی بیمه و تامین شرایط لازم جهت گسترش فعالیت های بیمه اتکایی کشور قصد دارد افزایش سرمایه 78 درصدی از محل آورده نقدی و مطالبات اجرا نماید. گفتنی است که سرمایه فعلی بیمه کوثر 140 میلیارد تومان بوده و قصد رسیدن به سرمایه 250 میلیارد تومانی را دارد.

·         در گروه مخابرات و رایانه، * شرکت خدمات انفورماتیک در گزارش حسابرسی شده عملکرد شش ماهه سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 94 با پوشش 50 درصدی مبلغ 941 ریال سود بطور خالص به ازای هر سهم محقق کرده است."رانفور" در بودجه امسال در حالی سود هر سهم پس از کسر مالیات خود را مبلغ 1870 ریال به ازای هر پیش بینی کرده که در بودجه قبلی این رقم مبلغ 1868 ریال به ازای هر سهم بود.

·         در گروه لیزینگ، * شرکت لیزینگ ایرانیان براساس گزارش شفاف سازی در خصوص میزان تاثیر گذاری طرح ارائه تسهیلات 250 میلیون ریالی خودروسازان وبرآورد تاثیرات آن بر EPS عنوان نموده که اجرای طرح مذکور به طور موقت موجب کاهش فعالیت های شرکت های لیزینگ گردیده است.لیکن با توجه به محدودیت تعداد تسهیلات ارائه شده،پیش بینی می گردد رکود تحمیل شده به صنعت لیزینگ موقتی بوده و طی ماه های آتی این صنعت به وضعیت عادی فعالیت خود باز گردد. همچنین درخصوص تعدیل EPS شرکت لیزینگ ایرانیان توضیح این نکته ضروری است که این شرکت در حال مذاکره و انعقاد قرارداد هایی با شرکت ایران خودرو می باشد که با توجه به پیش پرداخت 500،000 میلیون ریال انجام شده، پیش نویس هایی تهیه شده طی روز های آتی نهایی و به مرحله اجرا خواهد رسید.

·         در گروه فرآورده نفتی، * مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت با بیان اینکه نزدیک به 800 میلیون تا 1 میلیارد دلار از طرف خارجی‌ها برای تولیدFLNG سرمایه‌گذاری خواهد شد، گفت: طرف‌های خارجی در حال مطالعه هستند که ببینند با این شرایط انجام چنین پروژه‌ای صرفه اقتصادی دارد یا نه.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* لعابیران در دوره 6 ماههبه ازای هر سهم 467 ریال زیان ساخته است و بر اساس عملکرد 6 ماهه برای سال مالی 94 به ازای هر سهم 146 ریال سود پیش بینی کرده است.نسبت به پیش بینی قبلی تعدیل منفی 36% داشته است. ** صنایع پتروشیمی کرمانشاه در دوره 6 ماهه به ازای هر سهم 351 ریال سود محقق کرده است و بر اساس عملکرد 6 ماهه برای سال مالی 94، به ازای هر سهم 725 ریال سود پیش بینی کرده است و در نتیجه 48% از پیش بینی خود را پوشش داده است. * سرپرست فازهای 21 و20 پارس جنوبی گفت : دو واحد تولید گاز پالایشگاه این فازها، تا پایان زمستان امسال به بهره برداری می رسد. ** مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از باز شدن ال سی پتروشیمی سیراف از محل صندوق توسعه ملی خبر داد. *  مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: در مهر امسال ١٤ میلیون و ٧٢٥ هزار و ٤٦٩ بشکه میعانات گازی ازطریق سه گوی شناور (SPM) در بندرهای عسلویه و کنگان بارگیری شد که این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه پارسال ٨٠ درصد افزایش داشت.

·         در گروه برقی، *  با حضور وزیر نیرو، قرارداد ساخت توربین ملی دو مگاواتی بادی که طراحی آن به طور کامل توسط متخصصان داخلی صورت گرفته، بین پژوهشگاه نیرو و شرکت مپنا منعقد شد.

·         در گروه کانهای غیر فلزی، * نماینده مجلس از دستور وزیر صنعت جهت قطع ارز مبادلاتی برای واردات انواع ذغال سنگ و افزایش تعرفه‌ ۱۱۴ درصدی واردات خبر داد.

·         در گروه سیمان،* رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: صادرات سیمان از کارخانه سیمان شهرکرد از ابتدای امسال تاکنون 11 میلیون دلار ارزآوری داشت.

·         در گروه قند و شکر، * قشهد ( قند خوی) که طی سال جاری شاهد رشد قیمت حدود ۵۰ درصدی سهام از ۶۵۸ به ۹۷۳ تومان بود، با ارسال دو نامه به سازمان بورس از افزایش ۱۰۶ درصدی سود پیشنهادی هیات مدیره به مجمع سالانه و برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها خبر داده است.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         معاون سازمان خصوصی سازی از پله ای کردن اقساط کاهش سود فروش اقساط از ۱۵ به ۱۲ درصد و افزایش طول دوره اقساط به عنوان مشوق های حضور بخش خصوصی واقعی در واگذاری های دولت خبر داد.

·         شاخص بهای گروه‌های کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری در 12 ماه منتهی به مهرماه امسال با 0.4 درصد افزایش به 7.5 درصد و شاخص ساخت (صنعت) با 0.7 درصد کاهش به منفی 2.6 درصد رسید.

·         عبده تبریزی گفت: اگرچه اقتصاددانان در 4 دهه اخیر گفته‌اند که نرخ سود بانکی نباید دستوری باشد اما اکنون وقت آن رسیده است که شورای پول و اعتبار در کاهش نرخ سود بانکی دخالت کند.

·         یک کارشناس مسایل اقتصادی با اشاره به اهمیت جذب سرمایه و فناوری در فرآیند توسعه کشور، گفت: باید هر سال سرمایه های جدیدی به اقتصاد تزریق شود زیرا سرمایه پذیر بودن یک اقتصاد، شرط لازم جذب و جلب سرمایه های جدید است.

·         مدیرعامل شرکت سپرده گذاری گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سمات)، میزبان بیستمین مجمع عمومی نهادهای ثبت، سپرده‌ گذاری و تسویه و پایاپای آسیا - اقیانوسیه (ACG) در آبانماه سال آینده خواهد بود.

·         مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس گفت: انتظار می‌رود در آستانه بازگشایی نماد جدید معاملاتی حق تقدم استفاده از اوراق تسهیلات مسکن در بازار فرابورس،در هفته نخست آذر ماه جزییات تسهیلات وام 60 میلیون تومانی ابلاغ شود.

·         پنل "بازگشایی بازارهای خاورمیانه" پنج‌شنبه هفته گذشته ۲۱ آبان ماه در نشست سالانه "موندوویزیونه" با حضور فعال بورس تهران برگزار شد.

·         دوازدهمین نمایشگاه بین المللی متالوژی (فولاد، صنایع معدنی، آهنگری و ماشین کاری، قالب سازی و ریخته گری) از فردا(دوشنبه) به مدت چهار روز در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار می کند.

·         بر اساس اعلام بانکی مرکزی، نرخ بانکی 39 ارز را برای امروز (یکشنبه) اعلام کرد که بر این اساس، نرخ بانکی همه ارزها نسبت به روز گذشته ثابت ماند. بر این اساس نرخ بانکی دلار آمریکا 29,963 ریال، پوند انگلیس 45,677 ریال و یورو 32,256 ریال تعیین شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید امروز یکشنبه در بازار ۹۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح قدیم ۹۱۵ هزار تومان، نیم سکه ۴۶۳ هزار تومان، ربع سکه ۲۴۹ هزار تومان و سکه گرمی ۱۶۷ هزار تومان اعلام شد. همچنین نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۳ هزار و ۴۳۰ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی (دیروز) ۱۰۸۴ دلار است.  صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۵۹۰ تومان، هر یورو را ۳۸۷۰ تومان، هر پوند را ۵۴۶۵ تومان، لیر ترکیه ۱۲۶۵ تومان و درهم امارات را ۹۷۶ تومان اعلام کردند.

·         میزان خرید طلا توسط بانک های مرکزی به خصوص چین و روسیه و موسسات مالی جهان در سه ماه سوم امسال دومین رکورد بالا را در سال 2015 میلادی ثبت کرده است. خالص خرید طلا توسط بانک های مرکزی جهان در این مدت به بیش از 175 تن رسیده است. این رقم در سه ماه دوم امسال نیز به 127.9 تن رسیده بود. البته بانکهای مرکزی جهان در 9 ماه نخست امسال بیش از 425.8 تن طلا خریداری کرده اند که این رقم با افت 6.7 درصدی روبرو شده است.

·         اپراتور آمریکایی وریزون اعلام کرده که ظرف چند روز آینده متشرکان خدمات این اپراتور می‌توانند به رایگان با فرانسه تماس بگیرند.

 

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2933
  • افراد آنلاين : 3
  • بازديد امروز : 6,371
  • بارديد ديروز : 6,526
  • بازديد کلي : 15,282,423