close
متخصص ارتودنسی
tsetmc بورس تهران اخبار اقتصادی
loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 133 شنبه 23 آبان 1394

نماگر شاخص کل بازار بورس تهران با افزایش 14.19 واحدی ، برروی عدد 63070 واحد ایستاد. ارزش معاملات بازار بورس معادل 57 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، بدون تغییر نسبت به روز معاملاتی قبل معادل 273.6 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

نمادهای معاملاتی تاپیکو با 32 واحد افزایش، شپدیس با 23.3 واحد افزایش و حکشتی با 16.2 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند. در مقابل، نمادهای اخابر با 21.1 واحد کاهش، وغدیر با 11.6 واحد کاهش و شبندر با 7.9 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای وبملت با 4.1 میلیارد تومان، چافست با 2.7 میلیارد تومان، و وبصادر با 2.5 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای وبصادر با 29 میلیون، وبملت با 21 میلیون  و خپارس با 12 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: قزوین (+15.47%)، قصفها (+14.5%)

·         بیشترین کاهش قیمت: زمگسا (-5 %)، وصنا (-4.91%)

·         بانک، شیمیایی و خودرو برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: آکنتور، شکلر و نمادهای قزوین و قصفها مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی

·         توقف نمادی معاملاتی: سبهان، سصفها، خزر

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، * ثبت نام ایران خودرو و سایپا تا عصر روز پنجم اجرای طرح وام ۲۵میلیون تومانی خودرو به بیش از ۱۱۰ هزار نفر و واریز وجه به حدود ۱۰۱ هزار نفر رسید. ** امروز نمایندگان شرکت‌های خودروساز به وزارت صنعت می روند تا تصمیم نهایی این وزارت‌خانه را در خصوص سقف فروش خودرو در طرح وام 25 میلیون تومانی جویا شوند.از 18 آبان ماه طبق اعلام دولت و براساس توافق بانک مرکزی و وزارت صنعت پرداخت وام 25میلیون تومانی خودرو در نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز آغاز شد. * با خالی شدن پارکینگ شرکت‌های خودروساز، تحویل برخی خودروها در فروش اقساطی با وام ۲۵ میلیون تومانی ۹۰ روزه شد و فروش برخی خودروها نیز متوقف شد. افزایش مدت تحویل خودرو تخطی خودروسازان از دستورالعمل‌های دولت است.

·         در گروه بانکی، در معاملات امروز 160 میلیون سهم بانک آینده از کد حقوقی به سهامدار حقیقی روی قیمت صفر تابلو واگذار شد. در این سهم طی 7 روز معاملاتی (از 21 تیر ماه تا به امروز) چیزی نزدیک به 2 میلیارد برگه سهام از سوی خریدار حقیقی به قیمت 120تومان به ازای هر سهم جمع‌آوری شده است.* بررسی‌ها گزارشات شش ماهه بانک‌ها در این گروه نشان می‌دهد؛ بانک انصار با سود تحقق یافته ۲۵ تومانی در شش ماهه اول و پیش بینی سود ۴۹ تومانی برای پایان سال، در جایگاه اول و پس از آن نیز بانک ملت با تحقق ۲۴ تومان و پیش بینی سود ۴۸ تومانی طی مدت مذکور، قرار دارد.

·         در گروه لیزینگ،  در لیزینگ ایران نیز امروز پیشنهاد هیأت مدیره این شرکت به مجمع فوق‌العاده سهامداران برای افزایش سرمایه‌ صد درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران مورد توجه قرار گرفته است.* شرکت لیزینگ رایان سایپا براساس گزارش شفاف سازی در خصوص تسهیلات 16 درصدی برای خرید خودرو عنوان نموده که با توجه به معاملات اخیر این سهم و تغییرات قیمتی ایجاد شده  تا مشخص شدن کامل طرح مذکور شرکت قصد تغییر در سود پیش بینی شده اعلامی را ندارد.

·         در گروه فرآورده نفتی، * معاون بین‌الملل وزیر نفت با تاکید بر اینکه قول توسعه هیچ میدانی را به هیچ یک از شرکت های خارجی نداده‌ایم، گفت: ما ترجیح می‌دهیم میادینی که با همسایگان مشترک هستیم را در قالب IPC برای توسعه به شرکت‌های خارجی بسپاریم.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی،* پتروشیمی کرمانشاه برای سال مالی 94 مبلغ725 ریال سود پیش بینی کرده و طی نیمه نخست سال 356 ریال سود شناسایی کرده و 46 درصد بودجه را پوشش داده است. این شرکت پیش بینی سود هر سهم خود را بر اساس گزارش سه ماهه 848 ریال اعلام کرده بود که در گزارش سه ماهه آن را تعدیل کرد. ** مشاور رئیس جمهور روسیه گفت ولادیمیر پوتین در نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران شرکت خواهد کرد. سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز قرار است ۲۳ نوامبر(۲ آذر) در تهران تشکیل جلسه دارد.

·         در گروه برقی، *برخی خبرها از پرداخت بدهی دولت به شرکت‌هایی همچون پارس سوئیچ، گروه مپنا و ایران‌ترانسفو در غالب اوراق خزانه حکایت دارد.

·         در گروه فلزات اساسی، * شرکت فولاد خوزستان در گزارش حسابرسی شده عملکرد شش ماهه سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 94 مبلغ 184 سود به طور خالص به ازای هر سهم محقق کرده است."فخوز" در بودجه سال مالی جاری سود هر سهم پس از کسر مالیات را مبلغ 218 ریال پیش بینی کرده و در عملکرد سه ماهه اول امسال نیز مبلغ 110 ریال عایدی محقق کرده است.

·         در گروه حمل و نقل، * مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه برای توسعه ریلی کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم داریم، از تکمیل خط آهن آستارای ایران ـ آستارای آذربایجان تا دی ماه ۹۵ خبر داد. ** وزیر راه و شهرسازی از ادامه مذاکره با عرضه کنندگان دست اول هواپیما با وجود لغو سفر روحانی به فرانسه خبر داد.

·         در گروه ساختمانی، * در حالی که سامانه نام نویسی مسکن مهر همچنان بسته است و گفته می‌شود ۸۰ هزار تا ۱۵۰ هزار مسکن مهر بدون متقاضی هستند، خبرها حاکیست که برخی افراد طرحی را در دولت پیگیری می‌کنند که بر اساس آن، این واحدها، آزاد به فروش برسد. **  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نرخ مسکن در برابر تورم پایین است گفت: تلاش می‌کنیم در آینده توسعه مسکن را در شهرهای زیر 500 هزار نفر بیشتر دنبال کنیم.

 

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         در پی وقوع حوادث تروریستی شب گذشته در پاریس، سفر رییس جمهور روحانی به اروپا به زمان مناسب دیگری موکول شد.

·         رییس‌ جمهوری در گفتگوی تلفنی با نخست‌وزیر ایتالیا: زمینه برای توسعه روابط تهران – رم فراهم است / با عزم همگانی و جدی باید مقابل تروریست‌ها ایستاد. نخست وزیر ایتالیا: همچنان در انتظار سفر رییس‌ جمهور ایران هستیم / تأکید بر نقش مهم ایران در مبارزه با تروریست.

·         سهم درآمدهای نفتی از ۳۷ درصد در سال ۹۰ به تدریج به ۳۵.۵ درصد در سال ۹۳ کاهش یافته که نشان از حرکت به سمت قطع وابستگی بودجه به نفت دارد.

·         روزنامه نیویورک پست آمریکا در خبری به عنوان «صادرات ارزشمند ایران نفت نیست؛ خاویار است»، نوشت: در سواحل دریای خزر، پروژه ای برای تولید غذای لذیذ ارزشمندی به نام خاویار در دست اجراست که می تواند پس از لغو تحریم ها اقتصاد ایران را قدرتمند کند.

·         در حال حاضر ایران روزانه 31 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کند و حتی امکان افزایش صادرات گاز به این کشور نیز وجود دارد و از طرفی واردات گاز از ترکمنستان به رقم 27 میلیون متر مکعب رسیده است که براین اساس تراز تجاری گاز ایران مثبت شد.

·         بانک مرکزی در نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد صرفا منابع مالی مورد نیاز برای خرید اسناد تجاری ناشی از فروش مدت‌دار موجودی خودروی تولید داخل توسط بانک‌ها تا سقف ۱۱۰ هزار دستگاه تامین شود.

·         معاون نظارت مالی و خزانه دار کل کشور از انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت و 10 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی (مرحله دوم) بصورت الکترونیکی در مهر ماه سالجاری خبر داد.

·         عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به سوال خود از وزیر اقتصاد در مورد شیوه مالیات ستانی که سه شنبه هفته جاری در مجلس خواهد بود،‌ گفت:‌ به نظرم در حق اصناف ظلم شده و افزایش درآمد مالیات از محل شناسایی فرار مالیات نیست.

·         اسدالله عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه اعلام کرد، هیات هایی از بخش خصوصی ایران در چارچوب توافق های اقتصادی صورت گرفته با روسیه به منظور ارزیابی بازار و افزایش مبادلات تجاری به مناطق مختلف این کشور سفر می کنند.

·         مدیر سامانه هوشمند سوخت با اعلام آخرین موضع وزیر نفت در مورد سرنوشت این سامانه گفت: در صورت افزایش قیمت نفت خام دولت مجبور است یا قیمت بنزین را گران کند یا سهمیه‌بندی بنزین را تشدید کند.

·         عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز گفت: حضور کارشناسان پیرو "جان مینیارد کینز" در بانک مرکزی کار ها را بسیار مشکل کرده است. باید در کادر فنی بانک مرکزی یک خانه تکانی اساسی صورت بگیرد تا بانک مرکزی جایگاه تخصصی خود را بیابند.

·         یک تحلیلگر اقتصادی گفت: بسته خروج از رکود دولت ممکن است معایبی داشته باشد زیرا برای نخستین بار در تاریخ ایران اتفاق افتاده و دستگاه اجرایی و اقتصادی ایران کوچکترین تجربه ای در این زمینه ندارند و طبیعی است که آزمون و خطا دارد.

·         رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با تاکید بر اینکه داستان خصوصی‌سازی در ایران بسیار عجیب است، گفت: مقاومت‌های شدیدی برای عدم واگذاری سهام شرکت‌های دولتی وجود دارد.

·         رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به مزمن شدن رکود در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: بسته سیاستی رونق اقتصادی دولت می‌تواند ابتدا به بهبود وضعیت کالاهای بادوام در بازار سرمایه منجر شود، اما برخی بخش‌ها نیز نیاز به تزریق منابع دارند.

·         سند استانداردسازی خدمات صندوق های سرمایه گذاری آسیا با مشارکت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران (سمات) به امضاء رسید.

·          طی بازدید رئیس اتحادیه الکترونیکی بین بورسی و مدیر عامل بورس کالای ارمنستان از بورس کالای ایران، طرفین بر راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) در بورس کالای ایران تاکید کردند.

·         مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: موسسات و شرکت های بزرگ تولیدی اعم از خصوصی و دولتی دنبال شفافیت هستند، تا دغدغه‌ای بابت ریسک معاملات متوجه آنها نباشد که همه این مزایا می‌تواند در بورس متبلور شود.

·         بر اساس اعلام بانکی مرکزی، امروز نرخ دلار آمریکا با با یک ریال کاهش 2996.3 تومان، پوند با 57 ریال افزایش 4567.7 تومان و یورو با 8 ریال افزایش 3225.6 تومان ارزش‌گذاری شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، سکه تمام طرح جدید نسبت به اواخر هفته گذشته روند افزایشی پیدا کرده و 919 هزار تومان فروخته می‌شود. همچنینی طلای 18 عیار به بیش از 93 هزار تومان رسیده که نسبت به روز‌های اخیر افزایش یافته است. نیم سکه و ربع سکه به ترتیب 464 و 250 هزار تومان فروخته می‌شوند.  این درحالی است که بهای هر اونس طلا در بازار جهانی برای تحویل در ماه دسامبر کاهش یافته و به حدود 1085 دلار رسیده که پایین‌ترین قیمت از فوریه 2010 است. در بازار ارز، دلار با 14 تومان افزایش 3584 تومان، یورو با 10 تومان رشد قیمت 3865 تومان و درهم با 5 تومان افزایش 980 تومان معامله شد.

·         آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش اعلام کرد رقابت بر سر قیمت نفت در اروپا با بازگشت ایران به بازارهای نفتی تشدید خواهد شد. بر اساس پیش بینی های این آژانس، تهران پس از برداشته شدن تحریم‌ها حداقل روزانه 400 هزار بشکه نفت اضافی به بازارهای آسیا و اروپا صادر خواهد کرد.

·         آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش خود چشم‌انداز تولید نفت در روسیه برای سال آینده میلادی را بهبود بخشید و میزان تولید آن را ۱۱ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرد.

·         علی‌رغم افزایش 2 عددی دکل‌های فعال نفتی آمریکا در هفته گذشته پس از 10 هفته کاهش ( خاموشی103 دکل)، تعداد دکل‌های فعال نفت و گاز آمریکا کمترین رقم در 13 سال گذشته را ثبت کرد.

·         انجمن بانک داران انگلیس هشدار داد دولت این کشور باید اقداماتی را برای حفظ جذابیت انگلیس برای بانک های خارجی انجام دهد. این انجمن تأکید کرده است در صورت ادامه روند کنونی، لندن محبوبیت و جایگاه خود را به عنوان مرکز بانکی بین المللی از دست خواهد داد. حجم دارایی‌های بخش بانکی انگلیس از سال 2011، 12 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در همین مدت حجم دارایی های بانکی 12 درصد در آمریکا، 34 درصد در هنگ کنگ و 24 درصد در سنگاپور افزایش یافته است.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2950
  • افراد آنلاين : 2
  • بازديد امروز : 3,984
  • بارديد ديروز : 6,181
  • بازديد کلي : 15,442,211