loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 125 سه شنبه 19 آبان 1394

بازار بورس تهران امروز ، همانند روزهای قبل کم رمق کم حجم دنبال شد و نهایتا شاخص کل به کمک بلوک های لحظه آخر، با افزایش 8.5 واحدی به رقم 63044.3 واحد رسید. ارزش معاملات بازار بورس معادل 51 میلیارد تومان بود. ارزش بازار امروز، با اندکی افزایش نسبت به روز قبل معادل 273.5 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

نمادهای معاملاتی تاپیکو با 30 واحد افزایش، شبندر با 19.4 واحد افزایش و شپدیس با 16.6 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند. در مقابل، نمادهای اخابر با 34.8 واحد کاهش، وبملت با 11.9 واحد کاهش و وبصادر با 9.3 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای وبصادر با 3.2 میلیارد تومان، وبملت با 2.68 میلیارد تومان، و شپلی با 2.64 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای وبصادر با 37 میلیون، فولادح با 33 میلیون  و خپارس با 14 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: قشهد(+5%)، قکهمت (+4.99%)

·         بیشترین کاهش قیمت: قشرین (-3.44 %)، تکنو (-3.4%)

·         بانک، خودرو و شیمیایی برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: ددام، دبالک، کشرق و حراج مجدد نماد معاملاتي خمحركه

·         توقف نمادی معاملاتی: بنیرو

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

·         در گروه خودرویی، * معاون مالی و اقتصادی سایپا از برنامه عرضه بخشی از سهام شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنعتی نیوان ابتکار با سرمایه ۵۰۰میلیارد تومانی در فرابورس خبر داد.

 

·         در گروه بانکی، امروز در بازار سهام، معاملات کد به کد در نماد معاملاتی بانک صادرات به جابجایی 110 میلیون سهم به ارزش بیش از 10 میلیارد تومان منتهی شد. بانک پاسارگاد نیز بیش از 16 میلیون سهم به ارزش 2 میلیارد و 180 میلیون تومان از سوی سهامدار حقوقی این شرکت به کد شرکت‌های تابعه منتقل شد. در نماد معاملاتی بانک آینده اما امروز 335 میلیون سهم روی قیمت صفر تابلو عرضه شد که غلب آن از سوی خریدار حقیقی جمع‌آوری شد.* ونوین مبلغ ۶۲ ریال از سود ۲۶۲ ریالی خود برای دوره ۶ ماهه سال مالی 94 را محقق کرد. ** دولت مجاز شد در سال ۱۳۹۴ در صورت درخواست بانک‌های دولتی، تا سقف ۱۰۰هزارمیلیارد ریال طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه‌تمام را با حفظ کاربری به‌عنوان افزایش سرمایه به آن‌ها واگذار کند. * رئیس کل اسبق بانک مرکزی معتقد است: اگر دولت بدهی خود را به بانک‌ها پرداخت کند باعث می شود تا نرخ سود سپرده های بانکی متعادل شود و خودبه خود با کاهش آن مواجه شویم.

·         در گروه بیمه، * در بیمه پاسارگاد نیز بیش از 7 میلیون سهم به ارزش 2 میلیارد تومان از سوی حقوقی شرکت کد به کد شد.

·         در گروه فرآورده نفتی، در نفت ایرانول بیش از 3 میلیون سهم نیز به ارزش 2 میلیارد و 800 میلیارد تومان از سوی حقوقی کد به کد شد.  سازمان خصوصی‌سازی در نماد معاملاتی پالایش نفت بندرعباس نیز واگذاری بلوک 17 درصدی این شرکت را آگهی کرده است.* ایران قصد دارد پس از رفع تحریم ها با هدف تضمین فروش بلندت مدت ومطمئن نفت و جلوگیری از اعمال فشار قدرت های دیگر، برنامه خرید و ساخت پالایشگاه در خارج از کشور را دنبال کند. ** مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت درباره ادعای بابک زنجانی مبنی بر گرفتن حکم ۱۰ میلیارد دلاری توقیف اموال وزارت نفت، گفت: اگر شکایتی علیه زیرمجموعه این شرکت ثبت شود، اخطاریه و اوراق قضایی آن به ما ابلاغ می‌شود،اما تاکنون هیچ اوراق قضایی و اخطاریه‌ای دریافت نکرده‌ایم. * معاون وزیر نفت با اشاره به مذاکره با شرکت‏های شل و توتال فرانسه برای از سرگیری فروش نفت در پساتحریم، گفت: نگران افزایش صادرات نفت عربستان به بازار اروپایی نیستیم و نفت ایران در اروپا بدون مشتری نمی‏ماند.

·         در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی، در نماد معاملاتی پتروشیمی شازند بیش از 6 میلیون سهم به ارزش 2 میلیارد و 800 میلیون تومان از سوی حقوقی کد به کد شد. * امروز در بازار سهام علیرغم برخی خبرسازی‌ها در نماد معاملاتی «شپولی» و شکل‌گیری صف خرید میلیونی در این سهم اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که هنوز فرآیند ارزیابی زمین‌های این شرکت در فلاورجان اصفهان از سوی کارشناس رسمی دادگستری به پایان نرسیده و حال آنکه با توجه به قیمت زمین در منطقه مذکور با احتساب زیاد انباشته سنگین شرکت پلی اکریل می‌توان گفت ارزش بازاری این سهم در محدوده قیمت‌های فعلی تابلوی معاملات بورس تهران است. **  رئیس شرکت اتریشی او ام وی با بیان این که هیچ علاقه ای به فعالیت در میدان گازی پارس جنوبی ندارد گفت: صرفا حاضر است رقم محدودی را در ایران آن هم برای توسعه دو میدان نفتی کشف شده توسط خود سرمایه گذاری کند. * قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از مذاکره غول پتروشیمی آلمان با ایران خبر داد و گفت: شرکت باسف قرار است در زمینه انتقال دانش فنی و سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران وارد شود. ** قرارداد صادرات گاز ایران به شهر بصره عراق به میزان ۲۵ میلیون متر مکعب در روز فردا بین حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و معاون وزیر انرژی عراق به امضا می‌رسد. * مدیرعامل شرکت پتروشیمی بین الملل با پیش بینی اینکه از نیمه دوم سال 2016 سرمایه گذاران خارجی به ایران سرازیر خواهند شد، گفت: اروپایی ها هنوز به طور کامل از بحران اقتصادی سال 2008 خارج نشده و سرمایه گذاران باهوش این قاره در تلاش برای حضور در ایران هستند.

·         در گروه برق، * مدیرعامل توانیر از پیگیری فک پلمب برخی نیروگاه‌هایی که از سوی مراجع قضایی شیرفلکه‌های سوخت مازوت آنها پلمب شده بود، خبر داد و گفت: در حال رایزنی هستیم که والوهای سوخت مازوت نیروگاه‌هایی که از سوی مراجع قضایی پلمپ شده، فک پلمپ شود.

·         در گروه مخابرات و انفورماتیک، * با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسن حدادپور به سمت سرپرست پ‍‍‍‍ژ‍وهشگاه فضایی ایران منصوب شد. ** دادگاهی در بلژیک ۴۸ ساعت به فیس بوک فرصت داده تا از ردگیری فعالیت های کاربرانی که در این شبکه اجتماعی عضو نیستند دست بردارد یا منتظر جریمه ۲۵۰ هزار یورویی باشد. * مجله فوربز در گزارشی به رشد چشمگیر توانایی‌های نرم‌افزاری ایران پرداخت. ** شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) گواهینامه اشتهار به کیفیت چهار ستاره را در دوازدهمین دوره ارزیابی ملی کیفیت از آن خود کرد.

·         در گروه ساختمانی، * وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه افزایش وام مسکن به ۱۰۰ میلیون تومان در سال آینده قطعی است، گفت: شورای پول و اعتبار نیز روی موضوع افزایش وام مسکن حساسیت مثبت دارد. ** نتایج آمارگیری از مصالح ساختمانی در نیمه اول 1394 با دوره مشابه سال قبل، نشان‌دهنده کاهش متوسط قیمت تمامی اقلام است که بیشترین کاهش مربوط به سنگ پلاک تیشه‌ای و کلنگی تراورتن سفید درجه یک با 31.6 درصد و کمترین کاهش مربوط به پودر سنگ معمولی با 3.9 درصد بوده است.

·         در گروه غذایی، * یک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار از صدور مجوز افزایش پنج درصدی قیمت روغن نباتی با در نظر گرفتن قیمت‌های جهانی خبر داد و گفت: هیچ مجوزی برای افزایش قیمت لبنیات صادر نشده است.

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید براینکه با تمام توان از سرمایه گذاری های خارجی در کشور دفاع می کنیم به قدرت های خارجی توصیه کرد که درهای باز ایران را تبدیل به صحنه تاخت و تاز منافع خود نکنند.

·         محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت کاهش نرخ سود بانکی را سیاست مشترک وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی خواند و گفت: گام عملیاتی آن برای تسهیلات خودرو 16 دصد و برای کارت های اعتباری 12 درصد در نظر گرفته شده است.

·          مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه مجموع سرمایه گذاری مورد نیاز کشور یک هزار میلیارد دلار است گفت: مرکز آزاد فعالیت های پولی ـ مالی در منطقه آزاد کیش ایجاد می شود.

·         وزیر ارتباطات با عنوان رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه همراه هیأت بزرگی از بخش خصوصی و دولتی به روسیه سفر کرد.

·         وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان اینکه هر یک درصد رشد اقتصادی سرمایه ای معادل ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، فروش سهام برخی شرکت های تولیدی را از جمله برنامه های درنظر گرفته شده برای سرمایه گذاری خارجی بیان کرد.

·         معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با اشاره به قانون رفع موانع سرمایه‌گذاری در کشور اظهار داشت: سرمایه‌گذاران خارجی اگر در مشارکت با سرمایه‌گذاران داخلی اقدام به ورود در اقتصاد کشور کنند تا ۵۰ درصد از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند می‌شوند.

·         معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: از زمان کاهش قیمت نفت تاکنون حدود 1.5 تریلیارد دلار از کشورهای تولید کننده به کشورهای مصرف کننده منتقل شده است. در این رابطه آمریکا در سال گذشته 80 میلیارد دلار سود کرد.

·         با واردات ۵.۸ هزار تن پنبه حلاجی نشده در ۷ ماهه ابتدایی سال جاری، میزان واردات این محصول در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴ برابر افزایش یافت.

·         رئیس اتاق اصناف با بیان این که سیاست تشویقی جدیدی برای نصب صندوق مکانیزه فروش در اصناف تهیه شده است، گفت: ۳۹ صنف مشمول نصب صندوق‌ مکانیزه فروش می‌شوند.

·         مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ایجاد مرکز مالی در کیش را در جذب سرمایه گذار بسیار مفید دانست و افزود: کیش با ایجاد زیر ساخت های لازم همچون فرودگاه بین المللی و ارتباط با کشورهای منطقه آمادگی لازم برای نقش آفرینی دراین زمینه را دارد.

·         دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه مراسم افتتاح دومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی در کیش تاکید کرد: بورس کالا در شکل گیری واقعی قیمت‌ها نقش دارد و بهترین راهکار خروج از بازار سیاه از جمله مواد پتروشیمی است.

·         استاندار سالزبورگ اتریش گفت : شرایط سیاسی بوجود آمده برای توسعه همکاریها با ایران پس از توافق هسته ای، زمینه خوبی را برای همکاری سالزبورگ با اصفهان بوجود آورده است.

·         بررسی الگوی گذران وقت افراد 15 ساله و بیش‌تر براساس نتایج فصل زمستان 1393 نشان می‌دهد که بعد از فعالیت‌ نگهداری و مراقبت شخصی، متوسط بیش‌ترین زمان صرف شده در شبانه روز مربوط به گروه فعالیت‌ خانه‌داری با 3 ساعت و 29 دقیقه، کار و فعالیت‌های شغلی با 2 ساعت و 46 دقیقه و استفاده از رسانه‌های جمعی و با 2 ساعت 9 دقیقه بوده است. همچنین متوسط کم‌ترین زمان صرف شده در شبانه‌روز مربوط به گروه فعالیت داوطلبانه و خیریه برابر با 3 دقیقه بوده است.

·         بر اساس اعلام بانکی مرکزی، امروز نرخ دلار آمریکا 29,966 ریال، پوند انگلیس 45,282 ریال و یورو 32,211 ریال تعیین شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز در بازار تهران ۹۱۸ هزار تومان، نیم‌سکه ۴۶۴ هزار تومان، ربع سکه ۲۵۱ هزار تومان و سکه یک‌گرمی ۱۶۷ هزار تومان است. قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار نیز امروز در بازار کاهش یافت؛ به طوری که هم‌اکنون با قیمت ۹۳ هزار و ۵۷۰ تومان به فروش می‌رود. هر مثقال طلا نیز ۴۰۵ هزار و ۷۰۰ تومان است. در بازار ارز شاهد کاهش ۵ تومانی قیمت دلار و ۱۲ تومانی قیمت یورو بودیم. در حال حاضر هر دلار آماریکا ۳۵۴۵ تومان، یورو ۳۸۶۳ تومان، درهم امارات ۹۷۹ تومان و پوند ۵۴۰۰ تومان قیمت دارد.

·         آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: به نظر نمی‌رسد تا پیش از سال ۲۰۲۰ قیمت نفت به ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد همچنین تولیدکنندگان نفت در کانادا، برزیل و آمریکا که هزینه تولید نفت بسیار بالاتری دارند، زودتر از دیگر کشورها تحت تأثیر کاهش قیمت نفت در جهان، قرار گرفته است.

·         مقامات شرکت دولتی نفت پتروبراس برزیل اعلام کردند که مذاکرات روز گذشته این شرکت با کارگران اعتصاب‌کننده با شکست مواجه شد و این احتمال وجود دارد که طی روزهای آینده برزیل با مشکل تأمین سوخت مواجه شود.

·         شاخص سهام بورس های آسیایی صبح روز سه شنبه با کاهش همراه بود. شاخص سهام «نیکی 225» در بورس توکیو با 26 صدم درصد کاهش معادل 51.36 واحد به 19 هزار و 592.38 واحد رسید. شاخص سهام هنگ سنگHong Seng در بورس هنگ کنگ نیز با 1.19 درصد کاهش معادل 271.32 واحد به 22 هزار و 456.45 واحد رسید. شاخص سهام کاسپی در بورس کره جنوبی نیز با 1.81 درصد کاهش معادل 36.58 واحد به یک هزار و 989.12 واحد رسید. شاخص سهام شانگهای کامپوزیت نیز با 1.38 درصد کاهش معادل 26.35 واحد به سه هزار و 737.25 واحد رسید. خبرگزاری رویترز نیز دلیل افت ارزش سهام در بورس های آسیایی و استرالیا را نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهانی و بالارفتن هزینه های استقراض در آمریکا عنوان کرد. بورس استرالیا نیز وضعیت مشابهی داشت به طوری که شاخص سهام «اس اند پی 200 » در بورس سیدنی با 67 صدم درصد کاهش معادل 34.19 واحد به پنج هزار و 85.19 واحد رسید.

·         رئیس صندوق بین‌المللی پول با اشاره به پیش‌بینی کاهش ۲۷۵ میلیارد دلاری درآمدهای نفتی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس یک نسخه سیاست‌های ریاضتی برای این کشورها پیچید. وی افزود: «تراز حساب جاری و مالی در این منطقه به شدت در حال بدتر شدن است به طوریکه بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول تراز مالی در سال 2015 با کسری 12.7 درصدی تولید ناخالص داخلی روبرو خواهد شد شورای همکاری خلیج فارس متشکل از بحرین، کویت، عمان، عربستان، قطر و امارات است. لاگارد ادامه داد: «همچنین انتظار می‌رود، رشد اقتصادی کند شود. پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول 3.2 درصد در سال جاری و 2.7 درصد در سال 2016 است. درحالی‌که این رقم در سال 2014 برابر با 3.4 درصد بوده است

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2919
  • افراد آنلاين : 5
  • بازديد امروز : 362
  • بارديد ديروز : 1,524
  • بازديد کلي : 15,125,540