loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 165 یکشنبه 10 آبان 1394

گزارش بازار بورس تهران یکشنبه مورخ 10 آبان 1394

شاخص کل بازار بورس تهران امروز با کاهش 5.9 واحدی مواجه شد و به رقم 62942.7 واحدی رسید. اما ارزش معاملات بازار بورس معادل 55 میلیارد تومان بود. ارزش بازار هم بدون تغییر نسبت به دیروز، معادل 272 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

امروز بازار سهام هم‌چنان شاهد بازارگردانی صندوق‌ها و حقوقی‌های بازار و نیز تداوم معاملات کد به کد و درون‌گروهی در برخی نمادهای معاملاتی بزرگ بود. بر این اساس، در نماد معاملاتی بانک آینده امروز نیز 240 میلیون سهم، به ارزش بیش از 28 میلیارد تومان، از کد حقوقی به کد حقیقی واگذار شد. در نماد معاملاتی ایران خودرو امروز بیش از 119 میلیون سهم، به ارزش 22 میلیارد تومان، از سوی سرمایه‌گذاری سمند به کد شرکت‌های تابعه، کد به کد شد. در نماد معاملاتی پتروشیمی شیراز نیز 10 میلیون سهم به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان کد به کد شد. بازارگردان بانک صادرات نیز امروز 6 میلیون سهم را به ارزش 546 میلیون تومان، به کد شرکت‌های تابعه تهاتر کرد. در نماد معاملاتی پارس خودرو نیز معاملات دو طرفه میان کدهای حقیقی و حقوقی به مثبت شدن قیمت سهام هم‌زمان با افزایش تقاضا منتهی شد.

نمادهای فارس با 26.9 واحد کاهش، شپدیس با 15.9 واحد کاهش و وبصادر با 10.7 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر افت نماگر شاخص داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی پارسان با 29 واحد افزایش، خودرو با 19.9 واحد افزایش و خساپا با 16.9 واحد افزایش بیشترین اثر مثبت را بر روی شاخص کل امروز بورس تهران بر جای گذاشتند.

در جریان معاملات روز جاری بورس تهران نمادهای شپلی با 4.3 میلیارد تومان، خپارس با 3.9 میلیارد تومان، و مبین با 2.2 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات و نمادهای خپارس با 43 میلیون، شپلی با 21 میلیون  و وبصادر با 18 میلیون سهم بيشترين حجم معاملاتي را به خود اختصاص دادند.

·         بیشترین افزایش قیمت: غچین (+10.22%)، قمرو (+7.78%)

·         بیشترین کاهش قیمت: قشرین (-5 %)، سصوفی (-4.27%)

·         خودرو، شیمیایی و بانک برترین گروههای صنعت امروز لقب گرفتند.

·         بازگشایی نمادهای معاملاتی: ختراك، خزاميا، فرآور،فملي، كاما، لابسا، كگاز، ولغدر، فولادح

·         توقف نمادهای معاملاتی شرکت‌های:غچين، تكمبا، شلعاب، پتاير، كگازح

·         بنا به اعلام مدیریت بازار فرابورس ایران، معاملات امروز در نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری اقتصاد نوین (سنوین1) مورد تایید قرار نگرفت.

گزیده اخبار و تحولات صنایع بورسی:

ü      در گروه خودرویی،  در پی اعلام خبر مدیرعامل ایران خودرو منبی بر پذیرش همه شرایط توسط پژو و همچنین بهبود نسبی و مقطعی بورس، امروز سهام شرکت های خودرویی با چرخش 180 درجه ایی با اقبال مواجه شدند و نماد خودرو با صف خرید بسته شد. * خگستربدلیل کاهش نرخ سود بانک پارسیان با کاهش سود همراه شده و مبلغ 309 ریال سود برای سال مالی 94 اعلام و طی 6 ماه مبلغ 28 ریال معادل 9 درصد پوشش داده است. ** خنصیر مبلغ ۱۶۶ ریال سود برای سال مالی ۹۴ پیش‌بینی کرد. * خنصیر مبلغ ۱۶۶ ریال سود برای سال مالی ۹۴ پیش‌بینی کرد  و در عملکرد شش‌ماهه 135 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. ** خاهن پیشنهاد افزایش سرمایه 100درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را به مجمع سهامداران ارائه کرده است. بر طبق این گزارش هیات مدیره پس از دریافت مجوز از سازمان بورس می تواند نسبت به دعوت به مجمع و افزایش سرمایه از 320 میلیارد ريال به 641 میلیارد ريال اقدام کند.  * پس از اعلام موضع مسئولان شرکت پژو فرانسه در خصوص عدم تمایل ایران خودرو به انعقاد قرارداد با این شرکت در رسانه‌های فرانسوی، ژان فیلپ کمار معاون مدیر منطقه آفریقا و خاورمیانه گروه PSA با تغییر مواضع پیشین خود به روزنامه فیگارو گفت که امیدوار است شرکتش مجدداً به بازار ایران بازگردد. وی تاکید کرد که این شرکت برای امضای توافق با ایران خودرو آماده است.

 

ü      در گروه بانکی، * بانک تجارت با بانک آینده تفاهم نامه ارتقاء و گسترش سطح همکاری های متقابل امضا کردند.

 

ü      در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی، * شسینا  مبلغ275ریال (معادل52.18%) از سود527ریالی خود برای دورهشش‌ماهه سال مالی 94 را محقق کرد. ** پتروشیمی شازند اراک مقدمات افزایش سرمایه ۷۵ درصدی را فراهم کرده تا درصورت طی مراحل قانونی به شرکتی ۶۳۰ میلیارد تومانی تبدیل شود.

ü      در گروه کانه غیرفلزی، * کاذر پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی 94 مبلغ 267 ریال به طور خالص پس از کسر مالیات اعلام کرده است که 6 ماهه مبلغ 12 ریال سود پوشش داده است.

ü      در گروه تجهیزات و پیمانکاری، * تپمپی مبلغ200ریال (معادل 33.9%) از سود590ریالی خود برای سال مالی منتهی به خرداد 94 را توزیع کرد.

ü      در گروه حمل‌و نقل و کشتیرانی، * مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: پس از نهایی شدن توافق ایران و۱+۵ و گشایش فضای تعاملات بین المللی، نخستین کشتی کانتینری خط فرانسوی CMA CGM در بندر بوشهر پهلو گرفت.

ü      در گروه فلزات اساسی، *تولیدکنندگان فولاد در حالی با پدیده مازاد تولید رو به‌‌رو شده‌اند که کارنامه ۶ ماهه تولید فولاد خام در بزرگترین کارخانه‌های فولادسازی کشور نشان از آن دارد که سیاست برخی فولادسازان دولتی این است که تولید را با میزان تقاضا به تعادل برسانند. ** طی 6 ماهه نخست سال جاری فولادسازان کشور 8 میلیون و 202 هزار و 399 تن فولاد خام تولید کردند که این میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.8 درصد کاهش داشته است.

ü      در گروه دارویی، * رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با بیان این‌که تغییر قیمت برخی اقلام دارویی زیان‌ده و سربه‌سر در کمیسیون‌های مربوطه وزارت بهداشت در حال انجام است، اعلام کرد: در نیمه دوم امسال، تاکنون قیمت بیش از ۱۵۰ قلم دارو افزایش یافته است.

گزیده اخبار داخلی و خارجی:

 

·         معاون اول رئیس‌جمهور با اعلام برنامه های دولت برای جبران کمبود منابع بودجه ایی در اجرای طرح‌های عمرانی از تحول قطعی وضعیت اقتصادی در آینده نزدیک خبر داد.

·         بر اساس گزارش بانک مرکزی، صادرات نفت خام در سه ماه نخست سال جاری 8.3 درصد کاهش و سطح بنا در پروانه ساختمانی ۱۷.۸ درصد کاهش یافته است.

·         عضو هیات رئیسه فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی با تشریح مهمترین چالش های صنعت و تولید داخلی، گفت: رفع این مشکلات راه حل توسعه اقتصادی کشور و تبدیل ایران از کشوری واردکننده به صادرکننده است.

·         وزیر مشاور در تجارت و سرمایه‌گذاری انگلستان در اتاق بازرگانی ایران گفت:شرکت‌های انگلیسی به دنبال سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت در ایران هستند، به شرط آنکه دولت ایران بعد از تحریم، تضمین‌ لازم برای امنیت سرمایه‌گذاران انگلیسی فراهم کند.

·         وزیر مشاور تجارت انگلیس گفت: ما به سرمایه گذاری دراز مدت در ایران فکر می‌کنیم و در صورت تمایل دولت ایران، دو شرکت نفتی شل و بی پی تکنولوژی خود را برای مشارکت دراز مدت وارد ایران خواهند کرد.

·         رئیس اتاق ایران با بیان اینکه ایران، سخت‌گیری‌های انگلیس در دوران تحریم بر علیه تجار ایرانی را از یاد نبرده است، گفت: اکنون کار با انگلیس دشوارتر از قبل شده است.

·         رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه، تسویه مالی برگه های سهام عدالت در سال جاری انجام می شود، گفت: بر همین اساس در سال جاری آخرین بخش سود شرکت ها از طرف مشمولان به حساب خزانه واریز و متناسب با این میزان، سهام آزاد می شود.

·         سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس گفت: حضور موسسات رتبه‌بندی و الزام تمام اوراق منتشره در بازار پول و سرمایه همزمان با اصلاح سیستم بانکی و نرخ سپرده‌ها به رونق بازار اولیه کمک کند.

·         بر اساس جدیدترین گزارش مدیریت ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی، کل معاملات خریدار در مهر ماه به ۸۳ هزار و ۴۹۶ کد و کل معاملات فروشندگان به ۱۱۷ هزار و ۱۳۹ کد بود.

·         کارشناس مسئول امور بین الملل بورس تهران با اشاره به فعالیت حدود 500 کد معاملاتی سرمایه گذار خارجی در بازار سرمایه کشور گفت: علاقه اغلب سرمایه گذاران خارجی خرید سهام شرکت های کوچک و نیز انواع صکوک و اسناد خزانه اسلامی است.

·         آخرین رتبه شرکت های فرابورسی براساس امتیاز کسب‌شده از نظر کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی مناسب منتشر شد. شرکت های سرمایه گذاری اعتلاء البرز، باغمیشه ، بیمه میهن، تولید دارو و فولاد ارفع حداکثر ۱۰۰ امتیاز را گرفته و در رتبه های اول تا پنجم به عنوان شفاف ترین شرکت های فرابورسی و سه پالایشگاه لاوان ، شیراز و تهران به همراه بانک ایران زمین و سیمان سبزوار مبهم ترین شرکت های فرابورسی معرفی شدند.

·         یک کارشناس مسایل اقتصادی ایران معتقد است: کنترل رشد نقدینگی، ثبات نرخ ارز، انضباط مالی و استقلال بیشتر بانک مرکزی از جمله عوامل موثر در محقق شدن تورم تک رقمی که دولت وعده آن را داده است.

·         یک تحلیلگر مسایل اقتصادی بخش خصوصی داخلی را موتور محرک سرمایه گذاری در اقتصاد کشور دانست و گفت: مهمترین کاری که باید در برنامه ششم توسعه دنبال کرد؛ توجه به سیاست های ضد رکود و جذب مشارکت بخش خصوصی داخلی است.

·         بلومبرگ با پیش بینی بخش های جذاب سرمایه گذاری در ایران اعلام کرد این کشور ۸۰ میلیون نفری،بازار سهام ۹۰ میلیارد دلاری و ۵۰۰ شرکت بورسی،برای سرمایه گذاران خارجی یک فرصت تازه بشمار آید. یک روزنامه آلمانی هم ایران را دومین مکان کشف شده بعد از مریخ برای سرمایه‌گذاری دانست.

·         بر اساس اعلام بانکی مرکزی، امروز نرخ دلار آمریکا بدون تغییر نسبت به دیروز، نرخ دلار آمریکا ۲۹,۹۵۷ ریال، پوند انگلیس ۴۶,۲۸۳ ریال و یورو ۳۲,۹۷۱ ریال تعیین شد.

·         امروز در بازار طلا و ارز، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید امروز یکشنبه در بازار ۹۳۷ هزارتومان، طرح قدیم ۹۳۵ هزار تومان، نیم سکه ۴۷۰ هزار تومان، ربع سکه ۲۴۸ هزار تومان و سکه گرمی ۱۶۷ هزار تومان اعلام شد. همچنین نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۵ هزار و ۵۷۴ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی (دیروز) ۱۱۴۲ دلار است. در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۵۰۵ تومان، هر یورو را ۳۸۷۳ تومان، هر پوند را ۵۴۰۰ تومان، لیر ترکیه ۱۲۲۰ تومان و درهم امارات را ۹۵۴ تومان اعلام کردند.

 

تهیه شده توسط تیم لایوبورس

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2931
  • افراد آنلاين : 8
  • بازديد امروز : 6,273
  • بارديد ديروز : 8,376
  • بازديد کلي : 15,268,970