loading...
تبلیغات
لایو بورس بازديد : 927 شنبه 16 دي 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

همانطور که در آخرین روز هفته قبل نیز گفتیم، انتظار داریم که ناآرامی های 10 روز اخیر، نهایتا تا اوایل همین هفته به پایان برسد! بامداد امروز به وقت تهران، جلسه فوق العاده ای به درخواست آمریکا برای تشکیل جلسه اضطراری در شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به مشکلات داخلی ایران تشکیل شد که به دلیل عدم همراهی سایر اعضای حاضر در شورای امنیت، این جلسه بدون اتخاذ نتیجه خاصی به پایان رسید. اما دولت آمریکا دیشب نام 5 شرکت دیگر را به فهرست تحریم ها اضافه کرد تا خشم خود را اینگونه بیان کند! از این موارد که بگذریم، با توجه به افت شاخص دلار، بازارهای جهانی این روزها متعادل و تقریبا رو به مثبت معامله میشوند. قیمت نفت بعد از رشد تا 68 دلار، اکنون کمی افت کرده و در کانال 67 دلار خود را تثبیت کرده است! البته در این بین، قیمت فلز مس بعد از برخورد به مقاومت مهم خود در محدوده 7300 دلار، با کمی افت مواجه شده است. موشوع بعدی، اظهار نظر ترامپ در خصوص برجام است که قرار است در روزهای آینده اعلام شود. همه موارد گفته شده در بالا باعث خواهد شد تا بورس تهران این روزها را با همان احتیاط روزهای اخیر سپری کند تا حداقل یکی از ریسک های مطرح شده از سر بازار دور شود! پس فعلا راهی جز صبوری وجود ندارد و البته در این راه صبوری، میتوان برخی نمادهای خوب و پر پتانسیل را شناسایی کرد و به سبد خود اضافه نمایید.


لایو بورس بازديد : 939 چهارشنبه 13 دي 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

تجمعات و ناامنی همچنان به صورت پراکنده در ایران وجود دارد. البته دیشب فضای پایتخت با وجود نیروهای امنیتی گسترده، نسبت به شب های گذشته آرام تر سپری شد. قبلا در خصوص رابطه مستقیم این ناآرامی ها با فضای سرمایه گذاری در بورس تهران سخن گفته ایم. بر همین اساس، همچنان شاهد احتیاط مفرط فعالان بازار بورس هستیم. در چنین شرایطی، کسانیکه ریسک خرید را قبول میکنند، اردرهای خرید خود را در کف قیمتی روزانه ثبت میکنند و برای خرید، هیچ عجله ای ندارند. از سوی دیگر، فروشندگان هیجانی در همان 2 روز اول اقدام به فروش سهام خود کرده اند. بنابراین، افرادی که این روزها اصرار به فروش سهام خود دارند، معمولا کسانی هستند که نیاز به نقدینگی دارند و اجبار به فروش دارند! به همین دلیل این افراد تا ساعت پایانی منتظر خریدار میمانند و از آنجاییکه خریداران نیز عجله ای برای خرید ندارند، در نهایت این فروشندگان هستند که در ساعت پایانی دکمه فروش را در هر قیمتی که تقاضا وجود دارد ثبت میکنند! به همین دلیل است که دیروز هم شاهد بودیم که با نزدیک شدن به ساعت پایانی بازار، عرضه ها در بازار بیشتر مشهود بود. دیروز در خصوص افت ارزش دلار سخن گفتیم. در همین راستا دیروز نیز افت شاخص دلار ادامه پیدا کرد و به زیر 92 واحد رسید. در بازارهای داخلی نیز قیمت دلار به کانال 4300 تومان رسیده است. دوستان ما در اینجا به خاطر دارند که چند ماه قبل و در زمانیکه قیمت دلار 3800 تومان بود، گفته بودیم که قیمت دلار تا آخر دیماه به سمت 4500 تومان حرکت خواهد کرد و در ادامه، با کمی کاهش قیمت روبرو خواهیم بود و در پایان سال، انتظار داریم که قیمت دلار آزاد در همین محدوده 4300 تومان آرام بگیرد! برای بازار امروز نیز انتظار داریم که همان شرایط سرد و احتیاطی در بازار امروز نیز ادامه داشته باشد. از بعد سیاسی نیز انتظار داریم که در روزهای پایانی هفته، تدابیری اندیشیده شود که این ناآرامی ها نهایتا تا اوایل هفته آینده به پایان برسد! 

 

لایو بورس بازديد : 873 سه شنبه 12 دي 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

دیروز با برخورد قیمت ها به حمایت های مهم، در نهایت شاهد بودیم که جو منفی هیجانی که بر بازار حاکم بود به پایان رسید و بازار متعادل شد! البته بعد از تعادل بازار، شاهد بودیم که خریدها با نهایت احتیاط در بازار انجام میشود و در واقع، تمایل زیادی برای خرید در بازار وجود نداشت! باید ببینیم که این وضعیت تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد. امروز در بازارهای آسیا، شاهد معاملات متعادل در بخش فلزات اساسی هستیم. البته شاخص دلار به پایین ترین سطح خود در چند سال قبل رسیده و همین موضوع باعث شده تا قیمت فلزات اساسی و نفت و طلا، همچنان به رشد خود ادامه دهند! اگر از منظری دیگر به موضوع کاهش ارزش دلار نگاه کنیم، موضوع این کاهش بسیار بحرانی است! چراکه در حالی شاخص دلار در سال 2017 بیش از 10 درصد افت کرده که در همین سال شاهد بودیم که در 3 نوبت نرخ بهره در این کشور افزایش پیدا کرده و با این افزایش نرخ بهره، باید شاخص دلار تقویت میشد. اما نه تنها تقویتی در شاخص دلار ایجاد نشد، بلکه بیشترین مقدار افت را از سال 2003 تجربه کرد! همین موضوع باعث شده تا قیمت نفت نیز وارد کانال 67 دلار شود! این موضوع میتواند امروز تاثیر مثبتی در گروه پالایشی داشته باشد. در روزهای منفی بازار، در این گروه نماد شپنا را برای خرید تا پایان سال، مناسب ارزیابی کرده بودیم. 

 

لایو بورس بازديد : 2917 دوشنبه 11 دي 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

در ادامه جو منفی بازار، دیروز شاخص کل با افت 1649 واحدی روبرو شد و به وسط کانال 95000 واحدی رسید. همه دلیل این جو منفی را میدانیم و نیازی به توضیح بیشتر در این خصوص نیست! در جو هیجانی منفی، دیگر بازار به خوب و بد شرکت ها نگاهی نمیکند و خشک و تر با هم میسوزد. در این 2 روز نیز شاهد هستیم که در منفی های بازار، شرکت هایی با بنیادی خوب نیز فارغ از شرایط خوب و رو به رشد، صف فروش بودند. بسیاری از فعالان بازار در شرایط ناامن اجتماعی، دارایی خود را نقد میکنند و در انتظار تعیین وضعیت میشوند. در این بین، افراد ریسک پذیر، چنین شرایطی را فرصتی مناسب برای خرید سهام با قیمت ارزان میدانند و اقدام به خرید میکنند. ولی از آنجاییکه همیشه تعداد افراد ریسک پذیر از افراد ریسک گریز کمتر است، عرضه ها بر تقاضا پیشی میگیرد و البته خریدارانی که ریسک بیشتر را قبول کرده اند، ترجیح میدهند خرید خود را در کمترین قیمت ممکن انجام دهند تا سود بیشتری کسب کنند. پس اردر خرید خود را در کمترین سطح مجاز روزانه ثبت میکنند و برای خرید تعجیل نمیکنند. نمونه این تقابل را دیروز در بازگشایی نماد کفپارس در این بازار خونین! شاهد بودیم که خریداران در قیمت حوالی 160 تومان برای خرید نشسته بودند در حالیکه فروشندگان در قیمت 700 تومان منتظر خریدار بودند! یعنی اوج منفعت طلبی خریداران از جو منفی بازار برای خرید سهام با قیمت ارزان! از موارد بازار که بگذریم، برای بازار امروز نیز انتظار داریم که همان جو منفی دیروز، حداقل در ساعت اولیه بازار حاکم باشد. البته از آنجاییکه با منفی های امروز، اکثر نمادهای بازار با حمایت های مهمی برخورد خواهند کرد. انتظار میرود در این حمایت ها، شاهد افزایش تقاضا باشیم و امیدواریم امروز بازار در نهایت به تعادل نزدیک شود. 

   

لایو بورس بازديد : 2973 یکشنبه 10 دي 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

به دلیل ناامنی های اجتماعی بوجود آمده در این روزها، دیروز بورس تهران با افزایش عرضه ها و جو هیجانی منفی روبرو شد و در نهایت شاخص کل بورس تهران، افت 687 واحدی را ثبت کرد. البته افت شاخص میتوانست بیشتر از 1000 واحد باشد! اما مسئولان سازمان بورس مانند همیشه با دستکاری قیمت ها و ثبت معاملات مثبت در برخی نمادها از جمله نماد فملی، مانع از افت بیشتر شاخص کل شدند! در کنار مورد مطرح شده، همچنین از دیروز شاهد بودیم که قوانین جدیدی در بازار سرمایه حاکم شد و تغییراتی در سایت کدال و همچنین سایت سازمان بورس ایجاد شد. اگرچه عده ای از فعالان بازار، فشار فروش روز گذشته را حاصل این تغییرات میدانند، اما اگر واقع بین باشیم، این موضوع نمیتواند دلیل اصلی اینهمه عرضه هیجانی باشد! البته واضح است که اعمال این تغییرات در این وقت سال، صحیح نبود و بهتر بود که سازمان بورس، این تغییرات را از سال جدید اعمال میکرد. مخصوصا تغییری که به نسبت قیمت به درآمد (P/E) مربوط میشد. انتظار میرود برای بازار امروز نیز در ساعت اولیه، همان جو هیجانی دیروز در بازار حاکم باشد. ولی در ادامه انتظار داریم که رفته رفته از این جو هیجانی کاسته شود و بازار کمی به سمت تعادل حرکت کند. در منفی های اول بازار، (البته افرادی که ریسک های سیاسی را قبول میکنند)، میتوانند نمادهای فولاد و شپنا را با دید پایان سال برای خرید بررسی کنند. 

 

 

لایو بورس بازديد : 2341 شنبه 09 دي 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

هفته جدید را در بورس تهران در حالی آغاز میکنیم که در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، شاخص کل با افت 253 واحدی دوباره به کانال 97000 واحد برگشت. سال میلادی 2017 رو به اتمام است و بازارهای جهانی اکثرا در تعطیلات به سر میبرند. البته دیروز در بازارهای جهانی و در بازار برخی کشورها که معاملات بورس کالا جریان داشت، شاهد معاملات نسبتا مثبتی در بخش نفت و فلزات اساسی بودیم. البته این افزایش قیمت نسبی، به دلیل کاهش ارزش دلار است که اکنون به پایین ترین سطح خود در چند سال اخیر رسیده است. از زمان روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، ارزش جهانی دلار بیش از 10 درصد سقوط کرده و همین موضوع دلیل اصلی رشد بازارهای کومودیتی شده است. قیمت هر اونس طلا نیز دیشب وارد کانال 1300 دلار شد. این دهمین روز متوالی بود که قیمت طلا رشد کرد. اتفاقی که از سال 2011 سابقه نداشته است. با توجه به قیمت های جهانی، انتظار میرود بازار امروز شرایط بهتری نسبت به هفته قبل داشته باشد. البته برخی تحولات و تحرکات اجتماعی و سیاسی در داخل کشور در روزهای گذشته شکل گرفته که ممکن است کمی احتیاط را چاشنی کار فعالان بازار بورس تهران بکند! 

 

لایو بورس بازديد : 2205 چهارشنبه 06 دي 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

دیروز شاخص کل بالاخره مقداری از رشد خود را اصلاح کرد و با افت 205 واحدی روبرو شد. اینبار هر 2 شاخص کل و شاخص هم وزن، همسو بودند و شاخص هم وزن نیز افت 57 واحدی را تجربه کرد. فعالان بازار همچنان در انتظار انتشار گزارش های 9 ماهه هستند. اگرچه تعدادی از شرکت ها گزارش های خود را ارسال کرده اند، اما هنوز بخش قابل توجهی از شرکت ها، گزارش های خود را ارسال نکرده اند. از سوی دیگر، رشد اخیر بورس تهران که کاملا وابسته به قیمت های جهانی بوده، در این ایام کریسمس که بازارهای مهم کالایی در اکثر کشورهای غربی تعطیل است، شرایط را برای تصمیم گیری فعالان بورس تهران کمی سخت کرده است! البته در این بین، قیمت نفت توانست خود را وارد کانال 66 دلاری کند. ولی روند حرکتی فلزات اساسی همچنان معلوم نیست و باید ببینیم بعد از تعطیلات سال نو میلادی، مسیر قیمت ها به کدام سو خواهد رفت. موضوع بعدی، قانون جدید سازمان بورس در خصوص الزام شرکت ها به عدم انتشار گزارش های پیش بینی سود است. تا قبل از این، شرکت ها ملزم به ارائه پیش بینی سود سال بعد بودند که این پیش بینی باید تا انتهای بهمن ماه منتشر میشد و بازار با تحلیل سود سال آینده شرکت ها، به پیشواز آنها میرفتند و تحرک جدیدی در بازار بورس تهران شکل میگرفت. اما با این قانون جدید و ابهامات ناشی از این قانون، تا این لحظه خبری از تحرک در کلیت بازار نیست! عامل دیگر در شکل‌گیری روند استراحت روز گذشته بورس، مربوط به نزدیک شدن به پایان مهلت اعلام سیاست آمریکا نسبت به برجام است. قرار است 13 ژانویه رئیس جمهور آمریکا در این خصوص اظهار نظر خواهد کرد. شاید یکی از دلایل رشد قیمت نفت از همین محل باشد! البته ممکن است طبق روال گذشته، ترامپ تصمیم‌گیری را مجدد به کنگره واگذار کند. به هرترتیب در شرایط کنونی وضعیت مبهمی از این محل بر بازار سهام حاکم است. 

 

لایو بورس بازديد : 1683 سه شنبه 05 دي 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه: 

دیروز شاخص کل بورس تهران در حالی رشد 829 واحدی را تجربه کرد که اکثر نمادهای بازار منفی بود. شاخص کل با این رشد، وارد کانال 98000 واحدی شد و رکورد جدیدی را ثبت کرد. در کنار این رشد شاخص کل، شاهد افت شاخص هم وزن بودیم که بیانگر عدم توازن در رشد بازار است. افزایش عرضه ها در نمادهای گروه خودروسازی در روز گذشته، باعث جو منفی در کلیت بازار شده بود. افزایش عرضه ها به شدتی بود که نمادهای اصلی این گروه اگرچه با صف فروش روبرو نشدند، اما با نزدیک شدن به ساعت پایانی بازار، شاهد رسیدن قیمت ها به پایین ترین سطح روزانه بودیم. البته همانظور که قبلا نیز گفته بودیم، روند صعودی بازار قطعی است و نگرانی در کلیت بازار وجود ندارد. اما این رشد سریع شاخص کل که به لطف افزایش قیمت های جهانی و به واسطه 2 یا 3 گروه صنعت در بورس تهران شکل گرفته، با انتشار گزارش های 9 ماهه متوقف خواهد شد! چراکه همیشه در بورس ها، فعالان بازار زودتر از انتشار اتفاقات خوب یا بد، به پیشواز آن اتفاق میروند و تاثیر آن اتفاق را در قیمت مشخص میکنند. انتظار میرود با انتشار گزارش های 9 ماهه و شروع بررسی لایحه بودجه در مجلس، بورس تهران در همین حوالی دچار نوسان شود و سایر گروه های بازار که از این رشد شاخص کل جا مانده اند نیز، این اختلاف خود را با شاخص کل کم کنند. از اینرو همچنان نگرانی خاصی در بازار دیده نمیشود و نوساناتی که در روزهای آتی شاهد آن خواهیم بود نیز، طبیعی خواهد بود. 

 

لایو بورس بازديد : 1787 دوشنبه 04 دي 1396

 

ساعت 8 و 25 دقیقه:

با رشد 713 واحدی شاخص کل، این شاخص به وسط کانال 97000 واحد رسید و رکوردی جدید را به ثبت رسانید. امروز بازارهای جهانی بازگشایی خواهد شد و باید ببینیم روند قیمت های جهانی به کدام سمت خواهد رفت. قیمت های جهانی نیز در محدوده های مقاومتی قرار گرفته اند و باید ببینیم با این مقاومت ها چگونه برخورد خواهند کرد. نکته جدیدی برای گفتن نیست و بازار در انتظار انتشار گزارش های دوره ای است. با توجه به رشد اخیر قیمت ها در گروه فلزات اساسی، بازار توجه ویژه ای به گزارش های این گروه دارد. اگرچه طبق تحلیل های انجام شده، گزارش های این گروه میتواند خوب باشد. اما در این خصوص فقط خوب بودن کافی نیست! در واقع بازار انتظاراتی از گزارش شرکت های این گروه دارد و این گزارش ها باید به اندازه ای خوب بشد که انتظارات فعالان بازار را برآورده کند. در صورتیکه این انتظارات برآورده شود، میتوان انتظار ادامه روند صعودی را در این صنعت داشته باشیم. 

 

لایو بورس بازديد : 2047 یکشنبه 03 دي 1396

 

ساعت 8 و 30 دقیقه:

همانطور که انتظار میرفت، شاخص کل بورس تهران دیروز با رشد 1307 واحدی، رکورد جدیدی را ثبت کرد و به عدد 96816 واحد رسید. این رشد به واسطه افزایش قیمت های جهانی در بخش نفت و فلزات اساسی و سنگ آهن شکل گرفت. به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی در روز جاری، انتظار میرود بازار امروز کمی محتاط تر رفتار کند. امروز نمادهای گروه پلایشگاهی در صورتیکه وارد قیمت های مثبت شوند، با مقاومت های مهمی برخورد خواهند کرد که همین موضوع باعث افزایش عرضه ها خواهد شد. در گروه فلزات اساسی نیز وضعیتی مشابه حاکم است. بنابراین انتظار داریم که بازار امروز پر عرضه تر از دیروز باشد! در کلیت بازار، تغییر خاصی رخ نداده است. فصل ارسال گزارش های دوره ای 9 ماهه فرا رسیده و فعالان بازار توجه ویژه ای به این گزارش ها دارند. اطلاعات موجود در این گزارش ها، میتواند مسیر بازار را در ادامه مشخص کند. 

 

تعداد صفحات : 290

تبليغات
کانال تلگرام لایوبورس
دانلودهامحکمحل تبليغ شما
سلب مسئوليت
این سایت محلی برای ثبت نظرات و اخبار بازار سرمایه است که اخبار آن توسط کاربران ارسال و ثبت می شود و این سایت هیچ مسئولیتی در خصوص صحت و درستی اخبار و یا ذکر و عدم ذکر منابع ارسال خبر را بر عهده نمی گیرد. موضوعات مطروحه در این سایت فقط دیدگاه نویسندگان و بازدید کنندگان آن است و به هیچ وجه به منزله ارائه مشاوره جهت سرمایه گذاری تلقی نخواهد شد و بازدید کنندگان مسئولیت خرید و فروش های خود را به عهده خواهند گرفت. بدیهی است این سایت هیچ مسئولیتی در قبال سود و یا زیان بازدید کنندگان را نیز بر عهده نخواهد گرفت. این سایت با هدف آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه راه اندازی شده است. شما میتوانید پیشنهادات خود را به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: livebourse.com@gmail.com
اطلاعات کاربري
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشي رمز عبور؟
  • آمار سايت
  • کل مطالب : 2902
  • افراد آنلاين : 3
  • بازديد امروز : 199
  • بارديد ديروز : 6,834
  • بازديد کلي : 14,976,957